Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ray Dalio: Zlato snižuje rizika a zvyšuje výnosy. Patří do vašich úspor

Zakladatel společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio se ve své nejnovější knize zabýval posledními pěti sty lety ekonomické historie, aby investorům přiblížil cyklus, ve kterém se nyní nacházíme. Poslední takový cyklus, říká Dalio, proběhl v letech 1930-1945 a způsobil změnu globálního vlivu, stejně jako nyní.

Raymond Thomas Dalio je americký miliardářský investor a manažer hedgeových fondů Bridgewater Associates, který obhospodařuje 160 miliard dolarů. Foto: Bridgewater Associates

Abyste následujícím informacím porozuměli, musíte pochopit premisu Daliovy knihy Principy pro zvládání měnícího se světového řádu (Proč národy uspějí a selžou), napsal odborný server Zero Hedge.

Zde je tato kniha v kostce: Dalio se ve své knize zabývá otázkou, co se bude dít v budoucnu. Studium historie nám umožňuje najít opakující se vzorce, které určují pravděpodobný budoucí vývoj. Jinými slovy, historie se opakuje způsobem, který znalý člověk dokáže rozpoznat.

Dalio ve své knize předkládá mimořádně přesvědčivé argumenty. Pro ty z nás, kteří nemají čas strávit všech 576 stran nabitých údaji, Dalio nedávno poskytl deníku The Economic Times jakýsi náčrt ze zákulisí.

„V současnosti probíhá pět různých druhů válek – obchodní válka, technologická válka, válka o geopolitický vliv, kapitálová válka a vojenská válka. Tento druh souběhu vytváří tato obtížná období, poslední bylo v letech 1930 až 1945, a právě uprostřed toho se nacházíme.“

Jak jsme na tom dnes? Všechny znaky konce režimu globální rezervní měny jsou zde. Podle Dalia jsou následující:

PSALI JSME: Válka na Ukrajině prudce zvedla poptávku po zlatě

1. Vládám docházejí peníze

„Když vládám dojdou peníze, potřebují jich více, než mohou získat. Vytvářejí velké dluhy a tisknou velké množství peněz. Největší nárůst dluhu a tvorbu peněz jsme zaznamenali zejména u přední světové rezervní měny, dolaru, i když to platilo i v případě eura a platilo to i v případě jenu, a to má velký vliv,“ řekl Dalio.

2. Konflikt mezi levicovými a pravicovými populisty

Populismus se podle Dalia skládá z lidí, kteří jsou představiteli, kteří budou za svůj způsob jednání spíše bojovat, než dělat kompromisy. Dále popisuje současnou politickou situaci v USA jako „téměř občanskou válku“. Poukazuje na to, že otevřený konflikt v USA by mohl být stejně blízko jako „volby, v nichž se ani jedna strana nesmíří s prohrou“.

3. Vzestup nových ekonomických velmocí

V době, kdy byl náš současný měnový systém navržen, tedy v roce 1945, byly Spojené státy nejbohatší zemí na světě. Vlastnily 80 procent světových zlatých rezerv (v době, kdy zlato bylo penězi, pozn. red.) a polovinu ekonomické a vojenské síly celého světa. Dalio se domnívá, že USA zažívají „relativní“ úpadek na globální scéně a země jako Čína čekají v záloze, aby si „ukradly pozornost“.

Jak Dalio zdůrazňuje, tyto mocenské boje se v minulosti řešily prostřednictvím toho či onoho konfliktu – a USA podle něj právě teď čelí pěti různým válkám: Obchodní válce, technologické válce, geopolitické válce, kapitálové válce a vojenské válce.

PSALI JSME: Válka vyvolává strach z inflace. A touhu po zlatě

Dalio považuje období stagflace za dané, a to jak s ohledem na historický precedens, tak na naši současnou realitu. Pro běžného investora, rozhodně toho, který obchoduje s americkými dolary, je podle Dalia možností málo a jsou velmi omezené.

V období stagflace fyzické zlato a další komodity prorazí, zatímco většina ostatních tříd aktiv (zejména rizikových investic) dosahuje slabších výsledků. Velká část Daliových praktických rad v jeho knize opakuje význam diverzifikace úspor, přičemž renomovaný investor zdůrazňuje, že prvořadá by měla být absence korelace mezi aktivy.

Abychom byli spravedliví, Dalio již dlouho doporučuje diverzifikaci pomocí zlata. Například v roce 2019 řekl deníku International Business Times: „Domnívám se, že by bylo vhodné zvážit přidání zlata do svého portfolia, a to jak z hlediska snížení rizika, tak z hlediska zvýšení výnosu.“

Kdybychom se řídili jeho radou a 17. července 2019 nakoupili zlato, byli bychom dnes na této investici o 30 procent výše. Tento muž je zakladatelem největšího a pravděpodobně nejúspěšnějšího hedgeového fondu na světě. Možná jeho slovům stojí za to věnovat pozornost.

PSALI JSME: Deset důvodů, proč vlastnit zlato

(luk)

Další z kategorie Zlato