Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato dodává švýcarskému franku lesk

Švýcarský frank by byl nižší, nebýt přetrvávajícího přebytku běžného účtu platební bilance Švýcarska, což by podle Bank of America mohlo mít hodně společného s možnostmi země rafinovat zlato. Přetrvávající odolnost franku se mezi investory dostala do centra pozornosti, protože japonský jen dostává aktuálně zabrat.

Obchod se zlatem zřejmě vysvětluje dlouhodobou korelaci mezi frankem a drahým kovem. Ilustrační foto: iStock

Švýcarský frank sdílí s jenem mnoho fundamentálních podobností, a proto se ukazuje jako překvapení, když odmítá následovat japonskou měnu. Obě měny jsou považovány za „bezpečné přístavy“ a obě patří centrálním bankám s nastavenými ultra nízkými úrokovými sazbami a tvrdohlavou neochotou změnit kurz od politiky záporných úrokových sazeb.

„Jedinou měnou, která by zdánlivě měla sledovat dynamiku jenu, je švýcarský frank,“ uvedl pro odborný server Pound Sterlin Live Kamal Sharma, forexový stratég Bank of America v Londýně. Devizové trhy v současné době silně reagují na změny v relativní politice centrálních bank a neochota Bank of Japan ustoupit od přísnější politiky vyvolala výrazný výprodej jenu.

Dolar mezitím nadále posiluje na hodnotě, protože trhy sázejí na rychlý sled zvyšování sazeb americké centrální banky (Federální rezervní systém, Fed) v průběhu letošního roku. Co tedy podporuje frank v prostředí, které by pro něj mělo být zásadně nepřátelštější? A může to vydržet?

PSALI JSME: Cena zlata zachránila švýcarskou bilanci

Válka na Ukrajině prudce zvýšila ceny energií a vystavila měny zemí dovážejících energie oslabení. Sharma říká, že výrazný globální obchodní šok, který odhalil závislost Japonska na dovozu energií, se na Švýcarsku neprojevil, a to z velké části díky jeho příznivější obchodní struktuře, která je vychýlena směrem ke službám a chemikáliím.

Karma však tvrdí, že Švýcarsko je díky svým předním rafinérským zařízením významným hráčem na světovém trhu se zlatem: „V důsledku toho zůstala švýcarská obchodní bilance v přebytkovém teritoriu: V podstatě odolnost švýcarského obchodu vůči globálnímu obchodnímu šoku byla dalším důvodem, proč byl frank v současném prostředí odolnější.“

Obchod se zlatem podle něj možná vysvětluje dlouhodobou korelaci mezi frankem a drahým kovem. Čtyři z největších světových rafinerií zlata se nacházejí ve Švýcarsku, tři z nich v jižním kantonu Ticin. Odhaduje se, že se ve Švýcarsku rafinují dvě třetiny světového zlata, což by vzhledem k prudkému nárůstu hodnoty drahého kovu v roce 2022 významně zvýšilo příjmy země z vývozu.

PSALI JSME: Poskytuje větší jistotu zlato, nebo švýcarský frank?

Podle Roberta Grassiho z finanční poradenské společnosti Fidinam k této situaci došlo, protože rafinerie vlastní většinou velké švýcarské banky. „Během druhé světové války se banky kvůli velkému množství zlata, které bylo ve Švýcarsku uloženo, rozhodly založit vlastní rafinerie a vyrábět pruty,“ řekl Grassi BBC.

„Pokud je tedy zlato využíváno jako komoditní zajištění proti inflaci, pak je jeho devizovým protějškem stále častěji švýcarský frank, a nikoli japonský jen, což pomáhá dále vysvětlit rozdíl mezi oběma měnami,“ vysvětluje Sharma. Ceny zlata podle něj letos prudce vzrostly, protože investoři hledají zajištění proti rozbujelé globální inflaci, což dále zhodnocuje švýcarský vývoz.

V letech 2012 až 2019 Švýcarsko vyváželo do Indie v průměru 400 tun zlata ročně a do pevninské Číny a Hongkongu dohromady asi 600 tun ročně. V roce 2021 švýcarský vývoz zlata opět vzrostl na nejvyšší úroveň od roku 2018, protože poptávka po zlatě v Číně a Indii, největších spotřebitelských trzích, se zotavila z propadu na počátku pandemie covid-19, ukázaly údaje švýcarských celních úřadů.

PSALI JSME: Švýcarský vývoz zlata do Spojených států v březnu prudce vzrostl

(luk)

Další z kategorie Zlato