Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Libanonská centrální banka přepočítává své zlato

Libanonská centrální banka poprvé po nejméně třech desetiletích počítá své zlaté rezervy, protože mezinárodní společenství tlačí na zemi s nedostatkem hotovosti, aby zhodnotila svá aktiva a získala nárok na finanční pomoc. Audit finančního systému země má také ověřit, zda političtí činitelé využili svého postavení k tomu, aby překonali bankovní omezení na výběry cizí měny a převody finančních prostředků do zahraničí. 

Guvernér Libanonské centrální banky Salameh tvrdí, že je pouze obětním beránkem, a obvinění z korupce odmítá. Foto: Tachfine Oumlil – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69082704

Dva vysocí státní úředníci uvedli pro libanonský deník The National, že posledních dvou letech bylo dokončeno asi 20 procent časově náročného úkolu, přičemž zaměstnanci libanonské centrální banky, Banque du Liban, museli kvůli covidu-19 na několik měsíců přerušit svou práci.

Několikrát týdně sestupovali do trezorů banky, aby zvážili dvanáctikilogramové zlaté slitky, kterých je údajně celkem 13 000. Kovové pruty jeden po druhém pokládají na váhu. „Je to fyzicky velmi náročná práce,“ řekl jeden ze zdrojů.

Zlatá inventura

Inventura se omezuje na kontrolu, zda je přítomno očekávané množství zlata. Poté nastoupí auditorská společnost KPMG, která hodnotu kovu vyhodnotí. Vláda požádala o inventuru v březnu 2020 poté, co se dozvěděla, že jiný auditor, společnost Deloitte, ji nebyl schopen provést, uvedly zdroje deníku.

Z uniklé zprávy společnosti Deloitte vyplývá, že před čtyřmi lety ocenila zlaté rezervy Banque du Liban na téměř 18 miliard dolarů, z nichž 60 procent je uloženo v Bejrútu a zbytek v americké centrální bance – Federálním rezervním systému. Libanon měl ke konci roku 2021 podle údajů Světové rady pro zlato v devizových rezervách celkem 287 tun zlata.

Svou roli při spuštění inventury zlatých libanonských rezerv v roce 2020 mohl sehrát tlak způsobený ekonomickým kolapsem země. Libanonští vládní představitelé proto už roky jednají s Mezinárodním měnovým fondem o záchranném balíčku. Fond si vyžádal audity hlavních státních aktiv, aby mohl vyhodnotit ztráty v libanonském finančním sektoru.

Nejdéle sloužící guvernér centrální banky na světě

Současný guvernér libanonské centrální banky Riad Toufic Salameh je nejdéle sloužícím guvernérem centrální banky na světě – od roku 1993. Přestože mu v minulosti byly připisovány kladné body za udržení stability libanonské libry až do roku 2019, později byl obviněn z korupce, praní špinavých peněz a provozování největšího Ponziho schématu v historii.

Po libanonských protestech v letech 2019–2020 poklesly vklady Banque du Liban za jeden rok o 31 miliard dolarů a úvěrové portfolio věřitelů kleslo o 18 miliard dolarů, čímž se země dostala do první finanční krize za tři desetiletí.

Ponziho schéma

Guvernér libanonské centrální banky, který během 30 let těžil z aury prestiže, často označovaný jako „kouzelník“ financí, byl od března 2020 spojován s touto finanční krizí řadou médií, jako např. arabským deníkem An-Nahar či agenturou Bloomberg. Podle nich Salameh vytvořil Ponziho schéma, které trvalo 30 let a které přivedlo stát k bankrotu a pádu národní měny.

V červenci 2020 skupina libanonských právníků formálně obvinila Salameha z různých zločinů, včetně zpronevěry majetku centrální banky a špatného hospodaření s veřejnými prostředky. Libanonský soudce Faisal Makki pak nařídil „ochranné zmrazení“ některých aktiv Salameha poté, co rozhodl ve prospěch stížnosti, že guvernér údajně podkopal finanční situaci státu.

Aktiva za skoro 100 milionů dolarů

V srpnu 2020 organizace Organised Crime and Corruption Reporting Project oznámila, že off-shore společnosti vlastněné Salamehem mají zahraniční aktiva v hodnotě téměř 100 milionů dolarů. Jde především o nemovitosti, většinou ve Spojeném království, ale také v Německu a Belgii. V roce 2021 zahájily Francie a Švýcarsko vyšetřování týkající se Salameha a praní špinavých peněz.

Podle deníku The National od roku 2020 zahájilo nejméně pět evropských zemí vyšetřování podezření z praní špinavých peněz proti guvernérovi Salamehovi. Ten tvrdí, že je pouze obětním beránkem, a obvinění z korupce odmítá.

Libanonci přišli o zhruba 70 procent svých úspor

Hněv veřejnosti vůči kdysi populárnímu Salamehovi je nyní na nejvyšší úrovni. A nejen jemu. Libanonští představitelé totiž nejsou schopni řešit hospodářský kolaps země, který začal v roce 2019 po krizi důvěry. Libanonci přišli o zhruba 70 procent svých úspor, když banky zavedly nezákonné kapitálové kontroly. Většina země tak byla uvržena do chudoby.

Zůstává nejasné, zda libanonské zlaté slitky splňují dnešní standardy ryzosti. Zdroj deníku The National obeznámený s touto problematikou uvedl, že zlato Banque du Liban nemusí splňovat referenční hodnotu Londýnské asociace trhu s drahými kovy, protože bylo nakoupeno před více než 50 lety. „Zlato nakoupené před rokem 1970 neodpovídá standardu London Good Delivery,“ uvedl.

PSALI JSME: AP: Nejžhavějším zbožím v Libanonu je americký dolar

(luk)

Další z kategorie Zlato