Finanční krach za rohem? Chtějte zlato, dokud ještě je

V očích odpůrců dnešního finančního uspořádání světa, kam jistě můžeme zařadit i řadu příznivců zlatého standardu, se zdá být dnešní finanční systém jen továrnou na obří bubliny bez racionálního základu. Ať se podíváme na americké akcie, evropské dluhopisy či na nemovitosti v různých metropolích světa, všude je to stejné a všude to nevidět praskne. A co byste pak (tedy ještě lépe předtím) měli udělat?

Dnešní moderní finanční svět nabízí řadu investičních instrumentů, do kterých můžete uložit ušetřené peníze, aby vám vydělávaly další. Pokud pomineme krajně rizikové spekulace s nejistým výsledkem, na které člověk musí mít přirozeně talent, k těm dlouhodobě nejvýnosnějším bezpochyby patří akcie, především pak ty americké. Jejich nevýhodou ovšem bývá to, že výnosy z nich obvykle odráží vývoj hospodářského cyklu – když je ekonomika v expanzi, tak rostou, během recese se však jejich ceny propadají.

Investiční příležitost na obzoru? Zlato poroste!

Spolu s pokračující americkou akciovou rally také sílí také obavy z toho, že zběsilá jízda co nevidět skončí a bude se opakovat rok 2008, kdy finanční krize uvalila Spojené státy a spolu s nimi takřka celý vyspělý svět do hospodářské recese. Akciové indexy napříč světem tehdy ztrácely klidně desítky procent. Pak je na čase hledat taková aktiva, které váš majetek uchová bez větších ztrát i v dobách, kdy se ceny ostatních instrumentů strmě hroutí dolů.

A jedním z takových je zlato, které dokáže nabídnout zajímavé výnosy i v dobách hospodářských recesí. Jak ukazuje následující graf od SRSroccoReport, během let, kdy na tom ekonomika není příliš dobře, poptávka po zlatých investicích významně roste. Není tedy divu, že cena žlutého kovu je obvykle negativně korelována s hospodářským cyklem. Jeho racionální základ v podobě fyzické komodity jej totiž činí mimořádně atraktivním zejména během recesí.

Jak vydělat na zlatu a stříbru? Víme, kdy nakupovat

Právě tato vlastnost je důvodem, proč je ideální do zlata investovat, když analytici varují před blížící se finanční krizi. I když během býčích trendů „papírových“ instrumentů přináší zlato oproti jiným aktivům obvykle relativně nižší výnosy, během „špatných“ let to investorům dokáže vynahradit. V roce 2002, kdy v souvislosti s doznívajícím krachem dot-com bubliny ztratil index S&P 500 přes 20 %, zlato si naopak téměř 25 % připsalo.

Podobné to bylo i v roce 2008, kdy se index S&P 500 zhroutil o téměř čtyři desítky procent, avšak zlato přineslo kladný výnos v hodnotě skoro 3 %. Jestliže tedy v dnešní nejisté době hledáte investici, s kterou byste v bezpečí přečkali potenciální finanční krizi, pak je žlutý kov jistě ideálním kandidátem. Pozor však na centrální banky, jako jsou především ta čínská, ruská a indická, které zlato skupují ve stále větším objemu a jeho cenu tak ženou nahoru.

Newsletter