Zlato (oz) / USD
1 926,49
0,27 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Stephen Leeb: Nevěřte bankám, kupte si zlato

V souvislosti s válkou na Ukrajině jeden z nejlepších finančních manažerů na světě říká, že investoři by měli vlastnit veškeré zlato, které mohou… Řeč je o americkém ekonomovi Stephenu Leebovi (75), jenž v roce 1986 přesně předpověděl vzestup indexu Dow nad 4000 dolarů, v roce 1999 pád bubliny dot.com a v roce 2004 ropu za 100 dolarů za barel.

„Právě teď je pro vás nejlepší, co můžete udělat, koupit si ochranu, a to znamená investovat do zlata,“ tvrdí uznávaný americký ekonom Stephen Leeb.“ Foto: Leeb Capital Management

„Ruská invaze na Ukrajinu je dalším pádným důvodem, proč vlastnit všechno zlato, které můžete. Invaze zintenzivní nedostatek komodit a zároveň vyvolá strašidlo nechtěné katastrofické eskalace, což prakticky zaručuje, že nás čekají vyšší, a to mnohem vyšší ceny zlata,“ napsal Stephen Leeb tento týden v článku, který zveřejnil na svém instagramovém účtu.

Podle úspěšného autora řady knih se šance na dlouhodobý býčí trh se zlatem nebo s jakýmkoli vysoce výkonným aktivem se snížily jednoduše proto, že „cokoli, co představuje existenční hrozbu pro lidstvo, je „a fortiori“ hrozbou pro dlouhověkost jakéhokoli trendu“. „A nemám na mysli především možnost jaderného konfliktu. Ten se stále jeví jako vzdálený, protože katastrofické krátkodobé dopady jsou všem jasné,“ upřesnil Leeb.

Podle Leebových úvah byl nedostatek komodit pravděpodobně vždy součástí Putinova kalkulu a pravděpodobně v něm viděl posílení své pozice, vzhledem k tomu, že Rusko je bohaté na tolik zdrojů včetně energie a kritických kovů, jako je palladium.

PSALI JSME: Ruské kovy na západních sankčních seznamech chybí

„Do budoucna je celkem jasné, že konflikt se zemí bohatou na důležité komodity, od obilí po specializované plyny nezbytné pro polovodičový průmysl, prudce zhorší nedostatek komodit, což ovlivní celosvětový obchod,“ uvedl Leeb. Zhoršující se nedostatek zdrojů, tvrdí, ohrožuje blahobyt celého lidstva.

„Důkazy o nedostatku zdrojů jsou všudypřítomné a lze je vidět na grafu téměř každé komodity. Spotové indexy CRB potravin, průmyslových surovin a všech komodit (včetně potravin, průmyslových surovin a energií) jsou od prvního čtvrtletí roku 2020 na vzestupu. Do konce ledna byly všechny tři nejen na historických maximech, ale stoupaly tempem, které nemá v moderní době obdoby,“ napasl ekonom.

Stephen Leeb zároveň upozornil na klíčovou změnu: Podle Světové banky v roce 2015 poprvé v paritě kupní síly souhrnný hrubý domácí produkt (HDP) zemí s nízkými a středními příjmy překonal HDP zemí s vysokými příjmy. O dva roky později podle stejného měřítka překonal jen čínský HDP ten americký. „Celkově tvoří skupina s vysokými příjmy méně než 15 procent světové populace, přesto měla až do roku 2015 HDP vyšší než zbytek světa,“ připomněl ekonom.

PSALI JSME: „Periodická tabulka“ výnosů komodit v roce 2021

„Zatímco rok 2015 byl nejviditelnějším mezníkem, kdy se země s nižšími příjmy staly tahounem světového růstu, posun byl patrný již dříve v tomto století, kdy se rozdíl mezi těmito zeměmi a zeměmi s vysokými příjmy začal zmenšovat. Do roku 2020 HDP méně příjmových skupin překonal skupinu zemí s vysokými příjmy přibližně o deset procent,“ napsal Stephen Leeb.

„Proč je to všechno důležité? Když se v roce 2015 HDP obou skupin zkřížily, byl příjem na obyvatele v zemích s vysokými příjmy více než pětkrát vyšší, než v méně bohaté části světa. Nižší HDP na obyvatele znamená nižší spotřebu přírodních zdrojů na obyvatele. Zrychlující se růst v méně příjmové skupině znamená, že poptávka po přírodních zdrojích bude mít mnohem větší vliv na celosvětový růst, než kdykoli předtím,“ vysvětlil.

Podle OSN spotřebovávají země s vysokými příjmy v přepočtu na obyvatele třikrát více přírodních zdrojů, než zbytek světa. „Důležitější však je, že v zemích s nižšími příjmy je růst spotřeby přírodních zdrojů na obyvatele mnohem rychlejší,“ podtrhl Leeb. V těchto zemích s nižšími příjmy vzrostla spotřeba přírodních zdrojů za posledních dvacet let o více než 30 procent.

PSALI JSME: Čína skupuje zlaté doly po celém světě

Prudký růst světové ekonomiky v roce 2021 podle Stephena Leeba pravděpodobně vedl k vůbec největšímu nárůstu spotřeby komodit, jaký kdy svět zažil: „Gigantický skok v poptávce po zdrojích během posledních 18 měsíců není přechodný a v příštích dvou desetiletích se bude pravděpodobně ještě zrychlovat.“

Leeb upozornil, že převážná část komodit se vyrábí v zemích s nižšími příjmy a že produkce komodit ve vysokopříjmových skupinách je sotva rentabilní. Tím se podle něj USA stávají stále závislejšími na jiných zemích, zejména na těch, které mají velké zásoby komodit: „Tyto země budeme zoufale potřebovat nejen k udržení naší životní úrovně, ale i k přechodu na udržitelný svět.“

„Svět je vystaven extrémním zkouškám. K tomu, abychom touto zkouškou prošli, je nutná spolupráce. Právě teď je pro vás – jako pro jednotlivce – nejlepší, co můžete udělat, koupit si ochranu, a to znamená investovat do zlata. I podle těch nejlepších scénářů nás čeká spousta otřesů, než se dostaneme na druhou stranu, a zlato bude nejlepší způsob, jak jimi projít v dobré kondici,“ uzavřel Leeb svůj nejnovější článek.

PSALI JSME: Češi v lednu zdvojnásobili nákupy zlata

(luk)

Další z kategorie Zlato