Zlato (oz) / USD
2 343,99
1,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Citigroup: Pokud bude Rusko zoufalé, mohlo by prodat zlato na domácím trhu a nakoupit rubly

Rusko léta vytvářelo obrovské zásoby zlata, které je aktivem, k němuž se centrální banky mohou obrátit v případě krize. Jakýkoli pokus o jeho prodej však nyní bude představovat výzvu právě v době, kdy je ho nejvíce zapotřebí. Pokud bude Rusko zoufalé, mohlo by prodat zlato na domácím trhu, aby nakoupilo rubly, uvedla americká bankovní a finanční skupina Citigroup.

Sankce zakazují institucím USA, Velké Británie a Evropské unie obchodovat s ruskou centrální bankou. Ilustrační foto: iStock

Pokud by se tak dělo za pevnou cenu, rovnalo by se to vnitřnímu zlatému standardu, napsal indický zpravodajský server Deccan Herald. Bank Rossii, tedy ruská centrální banka, od poloviny roku 2000 rozšířila své zlaté rezervy téměř šestinásobně a vytvořila tak pátou největší zásobu na světě, která má hodnotu přibližně 140 miliard dolarů.

Je to typ aktiva, které by mohla prodat, aby podpořila rubl, který se propadl poté, co ruská vojska vtrhla na Ukrajinu a Moskva se následně dostala kvůli sankcím v ekonomické izolaci. S prodejem ruského zlata na mezinárodním trhu to ale nebude tak snadné.

Sankce zakazují institucím USA, Velké Británie a Evropské unie obchodovat s ruskou centrální bankou. Obchodníci a banky se obávají nakupovat zlato této země nepřímo, nebo k tomu používat jiné, než západní měny z obavy z poškození reputace nebo kvůli tomu, že se samy stanou předmětem sankcí.

PSALI JSME: Západní sankce dopadly i na ruské rafinerie zlata a stříbra

Fergal O’Connor, který přednáší na irské Cork University Business School, tvrdí, že Rusko v uplynulých letech nakupovalo zlato právě z toho důvodu, aby bylo připraveno na situaci, jaká teď nastala po invazi na Ukrajinu. „Ale pokud s Ruskem nikdo nebude obchodovat, nemělo to (hromadění zlata, pozn. red.) význam,“ dodává.

Podle řídícího partnera CPM Group Jeffa Christiana, který sleduje drahé kovy od 70. let minulého století, se Moskva možná bude muset podívat na východ k centrálním bankám v zemích, jako je Indie nebo Čína, aby tam své zlato prodala, anebo si jím zajistila půjčky. Rusko by také podle něj mohlo prodávat prostřednictvím Šanghajské burzy zlata, která má jako členy i komerční banky.

Jenže dva američtí senátoři ve Washingtonu nyní chtějí uvalit „sekundární sankce“ na všechny, kdo nakupují nebo prodávají ruské zlato. Tento krok by měl dále ztížit ruské transakce se zlatem, a může odradit banky v zemích, jako je Čína a Indie, od nákupu ruského zlata. Možnosti Ruska však snižuje to, že Peking se chce vyhnout dopadům amerických sankcí.

PSALI JSME: Kdo drží devizové rezervy Ruské centrální banky?

Dalším příkladem toho, jak se Západ zaměřuje na obchodování se zlatem v Rusku, je skutečnost, že Asociace londýnského trhu s drahými kovy (London Bullion Market Association, LBMA) a CME Group vyřadily ruské rafinerie ze svých akreditovaných seznamů, což se rovná zákazu vstupu nových ruských slitků na klíčové trhy v Londýně a USA.

Nestalo se tak poprvé. LBMA omezila přístup některých zemí na oficiální světový trh se zlatem již dříve. Například loni pozastavila činnost Kyrgyzské státní rafinerii, takže Kyrgyzstán musel požádat Švýcarsko, zda by jedna z jeho rafinerií mohla zpracovávat kyrgyzské zlato pro jeho centrální banku, aby mohlo být přijímáno na světovém trhu.

Ke zlatu se obrátily (nebo se o to pokusily) i jiné země, když čelily sankcím. Podle bývalého guvernéra Libyjské centrální banky Farhata Bengdara prodal diktátor Muammar Kaddáfí část libyjských rezerv, aby zaplatil vojákům během povstání proti jeho režimu. A americká obžaloba proti turecké Halkbank z roku 2019 popisuje, jak byly íránské finanční prostředky v této bance převedeny na zlato, vyvezeny do Dubaje a poté prodány za hotovost.

PSALI JSME: Protiruské sankce a ruské zlaté rezervy

(luk)

Další z kategorie Zlato