Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Válka vyvolává strach z inflace. A touhu po zlatě

Ruská invaze na Ukrajinu způsobila prudký nárůst cen všeho – od energií, ropy a plynu přes pšenici až po vzácné kovy, což vyvolalo obavy z inflace a ohrozilo globální růst. Válka žene drobné investory všude po světě do bezpečí zlata, které hraje svou odvěkou roli bezpečného útočiště a jehož cena se v uplynulých dnech vyšplhala k rekordu dosaženému během covidové pandemie.

Válka vyvolává strach z inflace. A touhu po zlatě. Ilustrační foto: iStock

Téměř desetiprocentní nárůst cen zlata od začátku letošního roku se stává příznivým pro obchodníky se zlatem, jako je třeba Rudolf Brenner, zakladatel rakouské společnosti Philoro Edelmetalle, v jehož obchodech v německy mluvící Evropě nyní stojí dlouhé fronty kupujících.

„Tento trend bude pravděpodobně pokračovat, protože konflikt nevykazuje žádné známky zmírnění,“ napsala v neděli agentura Bloomberg. „Když začala krize na Ukrajině, zaznamenali jsme obrovské objednávky,“ řekl jí Brenner, jehož prodeje jsou trojnásobně vyšší, než obvykle. „Lidé kupují všechno.“

Podobné příběhy se objevují u obchodníků se zlatem po celém světě. Tak třeba výkonný ředitel společnosti Empire Gold Buyers v New Yorku Gene Furman říká, že téměř třetina jeho zákazníků obchodujících s luxusními předměty, jako jsou hodinky a šperky, chce místo hotovosti zlaté slitky.

PSALI JSME: Goldman Sachs: Do konce roku bude zlato na 2 500 dolarech

Gregor Gregersen, zakladatel singapurské společnosti Silver Bullion, zaznamenal podle Bloombergu v prvním týdnu po ruské invazi nárůst prodeje zlata a stříbra o 235 procent a od té doby poptávka jen zesílila.

„Investoři v souvislosti s válkou na Ukrajině uvažují podle nejhoršího scénáře a považují za rozumné nakupovat fyzická bezpečná aktiva v bezpečné jurisdikci, jako je Singapur,“ sdělil Gregersen agentuře. Prudce rostoucí letošní poptávka přichází po již tak silném loňském roce nákupu fyzických kovů, zejména v západních zemích.

Poptávka po zlatých slitcích a mincích dosáhla v roce 2021 podle Světové rady pro zlato (WGC, World Gold Council) 1 124 tun, což je nejvíce za posledních téměř deset let. „To pomohlo podpořit ceny v době, kdy se do nich institucionální investoři tolik neponořovali,“ komentovala agentura Bloomberg.

PSALI JSME: Zlato je v korunách nejdražší v historii

(luk)

Další z kategorie Zlato