Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato atakuje hranici 2 000 dolarů

Válka na Ukrajině rozhodně změnila pravidla hry, pokud jde o ceny drahých kovů. Zejména zlato zažilo něco jako nový život a stříbro se díku tomu také posunulo v ceně. Na konci minulého týdne se cena zlata pohybovala na úrovni 1 972,90 dolaru za troyskou unci – téměř na dosah dvou tisíc dolarů, což je úroveň, která se ještě před týdnem zdála téměř nedosažitelná. 

Ať už bude konečný výsledek jakýkoli, dokud bude konflikt pokračovat, ceny drahých kovů pravděpodobně nadále porostou, domnívá se Lawrie Williams. Ilustrační foto: iStock

Stříbro, jak informoval server Sharps Pixley, uzavřelo týden na 25,73 dolaru, platina na 1 122 dolarech a palladium na masivních 2 930 dolarech. To vše představuje prolomení cenových úrovní z dřívějších obchodních pásem.

„Vzácné kovy reagovaly silně především ze standardních komoditních důvodů,“ vysvětlil komentátor webu Lawrie Williams, „vzhledem k tomu, že Rusko je nejvýznamnějším světovým producentem palladia a druhým nejvýznamnějším platiny.“

Rusko je pro trh s palladiem klíčové, neboť se na něm těží 40 procent veškeré produkce. Kov, který se používá především v katalyzátorech automobilů, se téměř vždy přepravuje letecky, poznamenal server Bollyinside.

PSALI JSME: Cennější než zlato. Palladium si v květnu sáhlo na historické maximum

A přísné sankce, včetně těch leteckých, které jsou proti Rusku zavedeny, velmi ohrožují neomezené pokračování dodávek palladia. Ruští těžaři, jako MMC Norilsk Nickel, údajně zkoumají alternativní trasy pro zásobování zákazníků, informoval uvedený server.

„Rusko je také druhým nebo třetím největším světovým producentem zlata – podle toho, čí statistiky považujeme za nejpřesnější – a sankce by mohly snížit dostupnost dodávek tohoto z hlediska světové ekonomiky nejdůležitějšího drahého kovu,“ konstatoval Lawrie Williams.

Rusko podle něj již přikročilo k ochraně svého zlatého průmyslu a své pozice v oblasti devizových rezerv tím, že po téměř dvouleté přestávce znovu zavedlo program nákupu zlata své centrální banky. „Co se stane s dalšími hlavními ruskými vývozními příjmy, ropou a plynem, zůstává o něco nejistější, protože Západ zastavuje ruské nákupy,“ napsal komentátor.

PSALI JSME: Protiruské sankce a ruské zlaté rezervy

„Ať už bude konečný výsledek jakýkoli, dokud bude konflikt pokračovat, ceny drahých kovů pravděpodobně nadále porostou – nejen kvůli jejich atributům bezpečného přístavu v případě zlata a stříbra, ale také kvůli globálním problémům s dodávkami vzácných kovů,“ tvrdí Williams.

Dalším faktorem, který podporuje v růstu ceny zejména zlato a stříbro, je pokračující a téměř jistě rostoucí inflace a pravděpodobné pokusy dostat ji pod kontrolu. Zesílené uvalení sankcí na Rusko zvyšuje inflační tlaky, takže je prakticky nemožné tento růst kontrolovat, dokud sankce trvají.

„Zdá se, že ostatní třídy aktiv, jako jsou akcie a bitcoin, budou v důsledku toho nadále klesat, čímž se dále zlepší vyhlídky investorů do drahých kovů. Do budoucna bychom se tak mohli dočkat mnohem vyšších cen drahých kovů, než jsme dříve předpokládali,“ uzavřel Lawrie Williams.

PSALI JSME: Pierre Lassonde si myslí, že zlato by mohlo dosáhnout až 10 tisíc dolarů

(luk)

Další z kategorie Zlato