Zlato (oz) / USD
1 925,28
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Letošní přetahování o zlato

Nedávno jsme zveřejnili náš výhled vývoje poptávky po zlatě v roce 2022 a za celý rok 2021, který obsahuje analýzu dopadu trhu na výkonnost zlata v loňském roce, relevantní trendy a milníky, jakož i složitý nadcházející rok. Přetrvávající inflace, rostoucí sazby a omicron budou mít vliv na výkonnost zlata v roce 2022, přičemž bude záležet na tom, které faktory nakonec převáží misky vah.

Očekává se, že poptávka centrálních bank po zlatě, která se v roce 2021 silně odrazila ode dna, letos zůstane i nadále důležitým zdrojem poptávky. Ilustrační foto: iStock

Před dalším rozpitváním roku 2022 je důležité nejen zrekapitulovat, ale i pochopit, co se se zlatem stalo v uplynulém roce. Zatímco loni zlato meziročně pokleslo přibližně o čtyři procenta, jeho průměrná cena se během uplynulého roku zvýšila o dvě procenta ve srovnání s rokem 2020. Po celý rok se nominální úrokové sazby a inflace přetahovaly o pozici hlavního hybatele výkonnosti zlata.

Cenová výkonnost zlata v loňském roce odpovídala dynamice poptávky a nabídky na trhu. Poptávka po zlatě (bez mimoburzovního prodeje, pozn. aut.) v roce 2021 vzrostla o deset procent, což podtrhuje význam dvojí povahy hybné síly zlata, jako spotřebního zboží a investičního aktiva.

Na počátku roku 2021 optimismus v oblasti vakcín a zpomalení případů covid podnítily snížení portfoliového zajištění, které negativně ovlivnilo výkonnost zlata a vedlo k odlivu investorů ze zlatých ETF fondů.

V ostatních sektorech však poptávka včetně šperků, technologií a slitků a mincí rostla, částečně podpořena hospodářským oživením a rostoucími obavami z inflace. Výrazný nárůst zaznamenala také poptávka centrálních bank a dva rozvinuté trhy – Singapur a Irsko, které přidaly zlato do svých rezerv a připojily se k pestrému souboru rozvíjejících se trhů.

PSALI JSME: Vývoj cen na trhu se zlatem teď určují hedgeové fondy

Při pohledu do budoucna vidíme pro zlato podobné prostředí. Rostoucí úrokové sazby by mohly představovat výzvu, přetrvávající vysoká inflace plynoucí z bezprecedentní měnové a fiskální politiky pravděpodobně zvýší potřebu globálního zajištění a spotřebitelský sektor by nakonec mohl poptávku udržet.

Přetrvávající inflace způsobená bezprecedentními politikami:

V roce 2021 dosáhly maloobchodní investice vyvolané inflací na některých západních trzích rekordních hodnot. Poptávka po tyčích a mincích překročila předchozí roční úrovně v USA i v Německu, protože investoři se zaměřili na rostoucí inflační tlaky a nízké/záporné reálné sazby.

V roce 2022 budou podle našeho názoru udržovat zvýšenou inflaci čtyři faktory: Narušení dodavatelských řetězců, napjaté situace na trzích práce, vyšší míra úspor a vysoké ceny komodit.

Vzhledem k tomu, že inflace zůstává pro investory hlavním problémem, zlato je osvědčeným dlouhodobým zajištěním a historicky si v prostředí inflace vede dobře a dlouhodobě chrání kupní sílu nejen proti cenám zboží a služeb.

PSALI JSME: Frank Holmes: V době vysoké inflace a rostoucích sazeb si zlato vždy vedlo dobře

Rostoucí nominální sazby, nízké reálné sazby:

Růst úrokových sazeb zvyšuje oportunitní náklady investice do zlata. Historická analýza však ukazuje, že zatímco v měsících před začátkem předchozích cyklů zpřísňování úrokových sazeb Fedu zlato dosahovalo horších výsledků, po zahájení zpřísňování úrokových sazeb toto aktivum získalo na dynamice.

Navíc navzdory zvyšování sazeb zůstávají nominální i reálné úrokové sazby na historicky nízkých úrovních. Tato dynamika posouvá investiční portfolia směrem k rizikovějším aktivům, což zase zvyšuje potřebu kvalitního zajištění, jako je zlato.

Pokračují poklesy trhů:

Zpětné propady budou pravděpodobně pokračovat vzhledem ke zdánlivě nekonečnému proudu nových variant koronaviru, stejně jako k doutnajícímu geopolitickému napětí a celkově vysokému ocenění akcií, které je podpořeno dlouhodobě velmi nízkým úrokovým prostředím.

Zlato může být cenným nástrojem řízení rizik v arzenálu investora. Zlato prokazatelně v minulosti zmírňovalo negativní dopady poklesů akciových trhů v obdobích systémového rizika.

PSALI JSME: Pro zlato mluví přetrvávající inflace

Poptávkové sektory pravděpodobně porostou:

Naše analýza ukazuje, že výkonnost zlata souvisí také s dalšími složkami poptávky, jako jsou šperky a technologie. Ty sice obvykle nevedou k velkým cenovým pohybům spojeným s investicemi, ale pomáhají podpořit výkonnost ceny zlata. Například výroba šperků v loňském roce meziročně vyskočila o 67 procent a technologie o devět procent.

Kromě toho se dobře očekává, že poptávka centrálních bank po zlatě, která se v roce 2021 silně odrazila ode dna, zůstane i nadále důležitým zdrojem poptávky. Existují dobré důvody, proč centrální banky upřednostňují zlato jako součást svých devizových rezerv, což v kombinaci s prostředím nízkých úrokových sazeb nadále zvyšuje atraktivitu zlata.

Výkonnost zlata v letošním roce bude vedlejším produktem vzájemného působení těchto faktorů, ale v krátkodobém až střednědobém horizontu věnujeme velkou pozornost reakci investorů na vývoj měnové politiky i inflace.

PSALI JSME: V roce 2021 byla po zlatě rekordní poptávka. Až na ETF fondy

Juan Carlos Artigas

Autor je vedoucí výzkumu ve Světové radě pro zlato
(Redakčně upraveno)

Další z kategorie Zlato