Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena zlata na konci ledna klesla o tři procenta na 1800 dolarů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zlatu se během posledního roku nedařilo dohnat pokles způsobený výkyvem v předchozím koronavirovém roce. Jeho cena se nicméně postupně zvyšuje a na konci ledna už byla na úrovni 1797 dolarů za unci, tedy jen o 3,4 procenta pod hodnotou před rokem. V prosinci byl meziroční pokles ještě sedmiprocentní. O poznání hůře je na tom stříbro s meziročním poklesem o téměř 23 procent na 22,47 dolarů za unci.

"Zlato loni poprvé od roku 2015 uzavíralo rok se ztrátou. Letos by se ale mohlo vrátit k růstu. Důvodem je rostoucí poptávka po bezpečných aktivech v při zvýšené volatilitě na finančních trzích. Oživení zájmu o zlato může nahrávat i zpomalení hospodářského růstu v USA a rostoucí inflace," říká analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

Světová rada pro zlato nedávno oznámila, že navzdory klesajícímu zájmu investorů o burzovně obchodované produkty kryté zlatem se poptávka po zlatě v loňském roce zvýšila o desetinu.

Lépe se v lednu dařilo mědi, která zpevnila meziročně o 22 procent na 4,33 dolarů za libru a o 4,6 procenta na 2346 dolarů za unci zpevnilo palladium. To zažilo výrazný výkyv v prosinci, kdy se chvíli obchodovalo pod 1600 dolarů.

"Důvodem růstu průmyslových kovů je oživení v automobilovém průmyslu, který se na začátku druhého loňského pololetí potýkal s nedostatkem čipů, což vedlo k odstávkám výroby," dodává Brávník. Platina meziročně klesla o desetinu na 1020 dolarů za unci.

Témata:  zlato

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.