Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi doma střeží poklad. Drží dvakrát více zlata než je v sejfech ČNB

Zlaté slitky
Pixabay
Lukáš Kovanda

Česká republika loni rozšířila svůj „zlatý poklad“, který je uložený v sejfech České národní banky, o více než tunu. Češi ale mají doma dvakrát více zlata než centrální banka. Na Chorvaty ale ani tak nemají.

Reklama

Česká národní banka loni přikupovala zlato. Své devizové rezervy ve zlatě rozšířila celkem o 35 tisíc troyských uncí zlata, což odpovídá 1,01 tuny drahého kovu. Na počátku loňského roku disponovala 305 tisíci troyských uncí drahého kovu, koncem roku to bylo už 340 tisíc uncí, neboli zhruba 10,6 tuny. ČNB tak ke konci loňska držela nejvíce zlata od ledna 2015.

Korunová cena zlata loni poklesla, a to o 1,9 procenta. Na počátku roku se unce kovu prodávala za v přepočtu 40 787 korun, na konci roku pak za 40 020 korun. Majetek ČNB ve zlatě jejích devizových rezerv se tak rozrostl z 12,44 miliardy korun na 13,61 miliardy korun. Hodnota zlata v devizových rezervách ČNB, ve „zlatém pokladu“ ČR, tedy během loňska narostla 1,17 miliardy korun.

Pojistka, co nepokryje ani inflaci

Zlato je obecně považováno za pojistku proti inflaci. V loňském roce se však toto příliš nepotvrdilo, když kov dokonce zlevnil, navzdory celosvětově rapidně zrychlujícímu růstu cen.

Zlato a bitcoin, ilustrační foto

Zlato vám letos pravděpodobně balík nevydělá

Analytici očekávají, že po loňském roce, kdy zlato oslabilo o téměř čtyři procenta, žlutému kovu pšenka nepokvete ani letos. Investiční poptávka zůstává slabá, a tak propad cen brzdí pouze maloobchod. Podle mnohých zlato ztratilo svůj sex-appeal. Konkurují mu kryptoměny.

Přečíst článek

Za posledních deset let žlutý kov zhodnotil v dolaru, v němž se ve světě obchoduje, o 12,7 procenta, ročně průměrně o 1,2 procenta. Po přepočtu do korun se dočkal zhodnocení o sedmnáct procent, ročně průměrně o 1,6 procenta. Při průměrné roční inflaci v letech 2012 až 2021 čítající v Česku 2,1 procenta to tedy značí, že zlato nepředstavovalo ani tehdy příslovečnou ochranu před inflací.

Standardní akciové investování v uplynulém desetiletí před dopady inflace chránilo mnohem lépe než zlato. Kdo například před deseti lety investoval do hlavního indexu takové kodaňské akciové burzy, ten si i s dividendami připisuje k dnešku po přepočtu do korun zhodnocení přesahující 400 procent. Bukurešťská burza vynesla za tu dobu v korunách včetně dividend zhruba 370 procent.

Kdo investoval v souladu s hlavním indexem amerických akcií, Standard & Poor’s 500, ten má s dividendami v korunách takřka také o 370 procent více. Hlavní index pražské burzy, PX, vynesl za posledních deset let i s dividendami zhruba 150 procent. České nemovitosti podle Eurostatu zhodnotily mezi lety 2010 a 2021 o zhruba sto procent.

„Provařené“ české, a hlavně americké akcie tak v uplynulých deseti letech inflaci zcela vyzmizíkovaly, stejně jako tuzemské reality, zatímco zlato – údajná pojistka proti ní – ji ani nepokrylo. ČNB však zlato pořizuje i z jiných důvodů, než je ochrana před inflací. Diverzifikuje tak své i ve světovém měřítku velmi objemné portfolio devizových rezerv. 

býk vs. medvěd

Kdo je superinvestor? Sledujte Investiční výzvu 2022!

Bitcoin, zlato nebo Tesla? Zasoutěžte si v Investiční výzvě 2022! Investujeme virtuálních sto tisíc korun na tři měsíce. Hlásit se lze do 20. ledna s hashtagem #investicnivyzva.

Přečíst článek

Každý ženatý Chorvat má víc zlata než chorvatská centrální banka

Dvakrát více zlata, než kolik drží v sejfech ČNB, mají Češi doma. Podle zjištění prodejce investičního zlata nastřádaly české domácnosti téměř 20 tun žlutého kovu. Drahé kovy v jakékoli podobě mají v Česku tři procenta populace, uvedl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Je to hodně, nebo málo? Nelze říci. Takové Chorvatsko představuje jedinou zemi EU, jejíž centrální banka nemá v rezervách ani unci zlata. Každý Chorvat, který od svatby vlastní třeba jediný zlatý prstýnek, tak má neporovnatelně více zlata než tamní centrální banka. Totéž platí ale také pro každého Kanaďana nebo Nora. Ani kanadská nebo norská centrální banka nemají žádné zlato.   

A například německé domácnosti podle údajů z roku 2021 vlastní přes 9000 tun zlata, zatímco v sejfech Bundesbank je ho asi třetina - 3362 tun. V Itálii je v soukromém vlastnictví 6418 tun zlata (centrální banka 2452 tun) a ve Francii je to 4714 tun zlata, zatímco tamní centrální banka ho má 2436 tun.

zlato, zlaté slitky

Zlato se vrací pod zem. Češi skupují cihly a zakopávají je na zahradě

Strach z inflace, nejistoty spojené s pandemií a narůstající nedůvěra ve schopnosti politiků i ekonomů žene Čechy k horečnému skupování zlatých cihel. Ty přitom pozvolna docházejí. Vyplatí se nyní nákup zlata? 

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

zlato, zlaté slitky

ČNB chce nakoupit zhruba 100 tun zlata. Česko by ho mělo nejvíce v historii

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme