Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato druhý týden v zisku

Drahé kovy zamířily minulý týden k druhému týdennímu zisku v řadě, přičemž zlato po překročení hranice 1830 dolarů za troyskou unci nadále nacházelo nabídky, a to i přesto, že americké desetileté reálné výnosy minulý pátek vzrostly na nové maximum cyklu na -0,54 procenta.

Drahé kovy se zlatem v čele zamířily minulý týden k druhému týdennímu zisku v řadě. Ilustrační foto: iStock

„K poslednímu pohybu došlo v reakci na to, že trh, podle našeho názoru chybně, oceňuje nižší inflační očekávání v domnění, že řada zvýšení sazeb signalizovaných americkým Federálním rezervním systémem (centrální banka USA, pozn. red.) bude k omezení inflace stačit,“ vysvětlil hlavní komoditní stratég Saxo Bank Ole Hansen.

Ke všem těmto událostem, poznamenal, dochází v době, kdy krytí krátkých pozic zvedlo dluhopisy v důsledku rostoucí rizikové nepřízně na akciovém trhu spolu s geopolitickými obavami v Evropě.

Hvězdami napříč komoditním sektorem byly v uplynulém týdnu podle Saxo Bank stříbro a platina, které vzrostly o více než sedm procent, když po týdnech slabší výkonnosti doháněly zlato. „Zlato bude hledat podporu na úrovni 1830 dolarů a rezistenci na úrovni 1850 USD následovanou listopadovým maximem na úrovni 1877 dolarů,“ uvedl Hansen.

PSALI JSME: Pro zlato mluví přetrvávající inflace

Sektor průmyslových kovů vyskočil na rekordní úroveň díky vyhlídkám na rychle se snižující zásoby, narušení dodávek a vyhlídkám na čínské stimuly zvyšující potenciál pro opětovný růst. Nikl opět vedl zepředu a poprvé za více než deset let se dotkl 24 tisíc dolarů za tunu, zatímco cín, dosáhl objemově nového rekordu.

Nikl, jeden z několika kovů včetně lithia a kobaltu nezbytných pro výrobu baterií do elektromobilů, nezaznamenal takovou míru napětí od roku 2007, neboť zásoby ve skladech monitorovaných burzami v Londýně a Šanghaji nadále klesají. Napětí kolem Ukrajiny navíc zvýšilo možnost narušení vývozu z Ruska, které je spolu s Indonésií významným producentem niklu.

Měď se po nedávném neúspěšném pokusu o růst obchodovala do strany (nabídka a poptávka byly téměř vyrovnané, pozn. red.). „Pro měď zachováváme býčí výhled, který je dán vyhlídkou na rostoucí poptávku směrem k elektrifikaci, omezenými dodávkami a náznaky, že Čína zintenzivňuje svou politickou reakci na podporu zpomalující ekonomiky,“ uvedl Ole Hansen.

PSALI JSME: „Periodická tabulka“ výnosů komodit v roce 2021

(luk)

Další z kategorie Zlato