Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato omezuje moc vlád a vliv centrálních bankéřů. Není divu, že ho nenávidí

Nenávidí vlády zlato? Odpověď: Vlády zlato nenávidí, protože ho nemohou tisknout a je pro ně obtížné jej kontrolovat. Proto pro ně nemá velký význam během nekonečných plánů na zdanění a následné přerozdělování bohatství.

Zlato omezuje moc a vliv centrálních bankéřů. Není divu, že ho nenávidí, tvrdí server Gold Eagle. Ilustrační foto: Shutterstock.com

Indie je nedávným příkladem vlády, která se snažila kontrolovat dovoz zlata prostřednictvím zvýšeného zdanění dovozu a zavedením pravidel, například že dovozci museli pětinu dovozu reexportovat jako zlaté šperky, napsal nedávno server Gold Eagle.

Tyto typy pravidel se obtížně prosazují a pašování zlata do Indie prudce vzrostlo. Jakmile je zlato ve formě šperků nebo fyzických kovů, je velmi obtížné ho zdanit. Níže se zabýváme některými dalšími podrobnými body, proč se vlády zříkají zlata.

„Ano, některé centrální banky vlastní zlato, což se zdá být v rozporu s naší tezí, ale ve skutečnosti centrální banky vlastní zlato ze stejných důvodů jako vy a já – protože za něj neručí jiná vláda,“ napsal autor článku na serveru Gold Eagle.

PSALI JSME: Už teď je jasné, že zájem centrálních bank o zlato byl letos vyšší, než loni

A) Zákony o zákonném platidle znamenají, že všechny daně musí být placeny ve fiatové měně (jako je dolar v USA, euro v západní Evropě atd., pozn. aut.), nikoli ve zlatě nebo stříbře (drženém ve fyzické podobě). K placení dluhů a daní není přijatelné nic jiného, než sponzorované fiatové měny vydané vládou.

Proč vlády přijímají tyto zákony o zákonných platidlech? Protože v dlouhé sérii rozhodnutí od roku 1921 do roku 1971 se západní vlády v reakci na politiky vytvářející stále větší státní výdaje rozhodly, že země dávají přednost zásahům a přerozdělování před tím, než aby nechaly kapitalismus a vynalézavost zvětšit „koláč pro všechny“.

„Ideálním cílem se stala snaha o dokonale rovné kousky pizzy, nikoli rychle rostoucí průměr pizzy. Velikost plátků pizzy však nemůžete kontrolovat, pokud nemáte pod kontrolou kráječ pizzy. Protože bohatství je plátek pizzy a zdanění je kráječ pizzy, musí vláda zajistit, aby za bohatství byly uznány pouze fiatové peníze, protože ty je snadnější najít a zdanit než fyzické kovy,“ napsal server.

PSALI JSME: Zlato a měnová politika „říše podvodu“

B) Vládou silně regulovaná odvětví nelze zachraňovat, pokud měna není „fiat“, a pokud je vázána na zlatý standard nebo jiný omezující faktor. „Jakmile vidíme, že vláda pomáhá stanovovat pravidla pro průmyslová odvětví a ovlivňuje průmysl prostřednictvím regulace, je jasné, že vláda je pak odpovědná za to, když regulované odvětví zkrachuje,“ připomněl server.

Ve 30. letech 20. století banky na celém světě zkrachovaly, protože vláda použila nesprávnou politickou reakci na problémy s nelikviditou. Ale protože se vláda USA spolu s mnoha dalšími držela zlatého standardu, nemohla tisknout více americké měny bez většího množství zlata. Aby americká vláda zvýšila své zlaté rezervy, zabavila tehdy veškeré zlato v držení občanů a zakázala jim ho vlastnit.

To Washingtonu umožnilo vytisknout další dolary na záchranu bank. Zlato bylo v USA „oficiálně“ zakázáno pro individuální vlastnictví až do 70. let 20. století – převládal však nelegální trh, a protože zlato je fyzické aktivum, bylo snadné jej ukrýt před „vládními nájezdy“. Mimochodem – také Velká Británie zavedla ve své době omezení, která omezovala občanům vlastnit maximálně čtyři zlaté nebo stříbrné mince, a omezila jakýkoli dovoz zlata pro soukromé osoby.

PSALI JSME: Finanční zločin roku 1971: Konec brettonwoodského systému

C) Od doby, kdy vlády opustily zlatý standard, zlato získalo na hodnotě vůči všem měnám.

D) Existence zlata v ekonomice neustále připomíná kvalitu tištěných peněz a vždy představuje hrozbu, že je nahradí. I když vláda poskytuje veškerou oporu své prestiže a zákonů o zákonném platidlu fiatové měně, zlaté mince v rukou veřejnosti budou vždy trvalou výčitkou a hrozbou pro moc vlády nad penězi země.

E) Centrální banky (např. americký Federální rezervní systém, pozn. red.) jsou často v soukromém vlastnictví, ale jsou kontrolovány vládou dané země. Centrální banka pak odvozuje svou pravomoc vytvářet a kontrolovat fiatovou měnu od toho, co jí svěřila vláda.

„Dokud lidé používají její peníze, je centrální banka spokojena. Problém nastává, když lidé najdou alternativu k fiatové měně. Tradiční a největší alternativou je zlato. Proto centrální banky zlato nenávidí. Pokud lidé místo své fiatové měny používají zlato, centrální banka ztrácí moc,“ konstatoval server.

PSALI JSME: Každá měnová inflace je krádeží aneb Vztah zlata k penězům se změnil

F) Federální rezervní systém (Fed, centrální banka USA, pozn. red.) funguje na základě dvojího mandátu. Musí udržovat cenovou stabilitu a současně podporovat maximální zaměstnanost. „Fed nesnáší, když cena zlata roste, protože to koreluje s rostoucí mírou nezaměstnanosti,“ tvrdí Gold Eagle.

G) Nenávist ke zlatu není nic nového. V době, kdy fungovala na zlatém standardu, byla vláda USA omezena, pokud šlo o její schopnost realizovat deficitní výdaje. Mohla se zadlužit jen do určité výše. Zlatý standard si vynutil praxi úsporných opatření. Když vláda opustila zlatý standard, získala možnost financovat jakékoli státní výdaje prostým vypůjčením si od Federálního rezervního systému.

„Dnes není třeba žádné množství zlata, aby Fed mohl nakupovat státní dluhopisy. Je obdařen možností rozšiřovat svou bilanci s nulovým omezením. Jednoduše řečeno, zlato omezuje moc a vliv centrálních bankéřů. Není divu, že ho nenávidí,“ uzavřel server Gold Eagle.

PSALI JSME: Němci mají doma víc zlata, než americký Fed

(luk)

Další z kategorie Zlato