Zlato (oz) / USD
1 907,43
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nizozemský soud přiřkl krymské zlato Ukrajině. Rusko to nevzdává

Přibližně dva tisíce starý zlatý poklad ze čtyř muzeí na Krymu, který se v současnosti nachází v nizozemském Muzeu Allarda Piersona, patří podle rozhodnutí soudu v Amsterodamu Ukrajině.

Vzácné umělecké poklady zůstávají v úschově amsterodamského muzea na tajném místě. Muzeum bude předměty nadále uchovávat, dokud nebudou vyřešena všechna odvolání. Foto: Muzeum Allarda Piersona

Předsedající soudkyně Pauline Hofmeijer-Ruttenová v odůvodnění svého rozhodnutí na sklonku října uvedla, že národní kulturní zájmy Ukrajiny převažují nad zájmy muzeí na Krymu. „Muzeum Allarda Piersona už není povinno vracet exponáty krymským muzeím,“ upřesnila podle televize RTL.

Soud vzal potaz legislativu přijatou na Ukrajině v roce 1995, která poskytuje ochranu artefaktům. „I když muzejní předměty nadále existují a zůstávají nepoškozené, zákon o muzeích má za cíl zabránit tomu, aby takové předměty opustily sféru vlivu ukrajinského státu. Existuje aktuální nebezpečí, že se tak stane,“ uvedl soud.

Muzea na poloostrově v Černém moři prohrála, avšak mohou se ještě odvolat k nizozemskému nejvyššímu soudu. „Rusko se však bude v případě odvolání obtížné domáhat se u nizozemského soudu vlastnictví předmětů, protože Organizace spojených národů, ani Evropská unie neuznaly jeho suverenitu nad Krymem,“ upozornil právník Maarten Sanders, který zastupoval Ukrajinu.

PSALI JSME: Do aukce míří zlato z největšího zlatého pokladu nalezeného v Evropě

Výstava začala ve výbušné době

Zlatá sbírka z kolekce krymských muzeí zůstává kvůli anexi poloostrova Ruskem přes sedm let předmětem sporu mezi Moskvou a Kyjevem. Sbírku zhruba dvou tisíc exponátů včetně vzácných skytských šperků, zbraní, helmic či domácích potřeb kočovných plemen, jež obývala Krym, vypravilo do světa pět ukrajinských muzeí.

Putovní výstava se nejprve představila v bonnském Zemském muzeu a poté se přesunula do Amsterodamu, do Muzea Allarda Piersona. Krátce po zahájení expozice v Amsterodamu se na Ukrajině změnil politický režim.

Otázka vlastnictví se tak stala součástí výbušné politické debaty: Čtyři muzea na poloostrově, která jsou nyní pod ruskou správou, požadovala exponáty ze svých sbírek zpět. Po ruské anexi Krymu v březnu 2014 si kolekci ovšem nárokoval i Kyjev.

Asi dvě desítky skytských šperků ze sbírky kyjevského Historického muzea, které byly součástí výstavy, už Ukrajina dostala zpátky. S exponáty, které zapůjčila muzea z Kerče, Bachčisaraje, Sevastopolu a Simferopu, si však Muzeum Allarda Piersona nevědělo rady, takže se obrátilo na soud, aby rozhodl, kdo je právoplatným majitelem.

PSALI JSME: Amatér při své druhé výpravě odkryl v Dánsku poklad snů

Ještě není konec

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozsudek z Amsterodamu uvítal s tím, že jde o „dlouho očekávané vítězství“. „Vždycky dostaneme zpět, co nám patří. Po skytském zlatu si vrátíme také Krym,“ napsal na Twitteru.

Kreml v Moskvě se k rozsudku oficiálně nevyjádřil. Sergej Aksjonov, nejvyšší politik na Krymu kontrolovaném Ruskem, však podle agentury Interfax prohlásil, že rozsudek je „nespravedlivý a nezákonný“. „Myslím, že boj za navrácení cenností, které právem patří lidem Krymu, musí pokračovat. To, co se stalo, je uzákoněná krádež,“ řekl.

Vzácné umělecké poklady tudíž zůstávají v úschově amsterodamského muzea na tajném místě. Amsterodamská univerzita, vlastník Muzeum Allarda Piersona, sdělila, že muzeum bude předměty nadále uchovávat, dokud nebudou vyřešena všechna odvolání.

PSALI JSME: Američané vystaví největší ztracený zlatý poklad v dějinách

(plk)

Další z kategorie Zlato