Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato vypadá „trochu levně“, tvrdí miliardář Gundlach

Jeff Gundlach, známý americký podnikatel a investor, který figuruje na seznamu 50 nejvlivnějších osobností agentury Bloomberg a jemuž se přezdívá „dluhopisový král“, se před pár dny ve svém podcastu podělil o své názory ohledně aktuální ekonomické situace v USA, na inflaci a také na zlato.

Zlato vypadá „trochu levně“, tvrdí miliardář Gundlach. Foto: DuubleLine

Podle zakladatele společnosti DoubleLine zlato vypadá „trochu levně“, například ve srovnání s americkými cennými papíry chráněnými proti inflaci (Treasury Inflation-Protected Securities, TIPS, pozn. red.).

„Poměr mědi a zlata říká, že výnos desetiletého (amerického) státního dluhopisu nedává smysl,“ říká Gundlach. Poměr podle něj ukazuje, že by měl být na úrovni tří procent. „Poměr mědi a zlata tak vypovídá o manipulaci americké centrální banky, Fedu, a ministerstva financí,“ říká investor.

Dalším zkreslením ze strany Fedu jsou podle něj rostoucí ceny domů, což, jak Gundlach varuje, vyvolalo tlačenici nájemníků. „Očekávám, že nájemné v následujících měsících a čtvrtletích velmi prudce vzroste. Důvodem je to, že po skončení moratoria dojde k masivnímu vystěhovávání,“ tvrdí Gundlach.

PSALI JSME: Gundlach: Zlato zdraží o 1000 dolarů

Podle Gundlacha by se index spotřebitelských cen (CPI) pohyboval v meziročním srovnání na úrovni dvanácti procent, pokud by se ve statistikách inflace používaly skutečné ceny bytů, a nikoli ekvivalent nájemného. A tím se dostáváme i k jeho názoru na inflaci, která v USA aktuálně dosahuje pěti procent.

„Nemyslím si, že v učebnici dějepisu bude uvedeno, že inflace byla přechodná,“ varuje dluhopisový král. „Ta přechodnost bude neustále předefinovávána jako delší časové období než dva nebo tři měsíce, o kterých se původně mluvilo,“ tvrdí. Jediné, co podle něj přechodnost podporuje, je situace na trhu dluhopisů, i když ta může být zkreslena kontrolou výnosové křivky, uvedl server Zerohedge.com.

Spolu s masivní expanzí rozvahy Fedu, a souběžnou manipulací s úrokovými sazbami, jsou podle Gundlacha reálné sazby Fedu „dramaticky záporné“. A i když je v USA vysoká inflace, Gundlach varuje, že to není jako v 70. letech…

PSALI JSME: Gundlach očekává oslabení dolaru, zlato bude dražší

„Máme nejvolnější měnovou politiku od počátku 60. let a a takový rozsah stimulů jsme nikdy neviděli,“ dodává. „Ekonomický růst, který vidíme, není ve skutečnosti ekonomickým růstem, ale pouze výdaji financovanými obrovským množstvím nástrojů a zařízení, které Fed používá,“ tvrdí známý investor.

„Jak již dříve poznamenal, spotřeba ve skutečnosti není ekonomikou. Ekonomika je o výrobě. A když si za stimulační peníze koupíte zboží vyrobené v Asii, vykazuje se to jako hrubý domácí produkt (HDP), ale ve skutečnosti je to asijský HDP,“ napsal server Zerohedge.com. „Je to spotřeba ve Spojených státech,“ vysvětlil Gundlach v podcastu.

„Fed se rozhodl jít do toho ve velkém předčasně,“ myslí si Gundlach a upozornil, že velké stimuly ze strany politiků budou do budoucna „opakujícím se tématem“.

PSALI JSME: Miliardář Gundlach: Zvyšování dluhů a úrokových sazeb je sebevražda

„Řídíme naši ekonomiku způsobem, který téměř vypadá, jako bychom neměli zájem na udržení statusu světové rezervní měny. Dluhopisový král konkrétně poukazuje na to, upozornil server Zerohedge.com, že tentokrát trvalo pouhých 20 týdnů, než se stimulační opatření v těchto podmínkách uvolnila, oproti 80 týdnům během globální finanční krize v letech 2007-2009.

„A tak dokud budeme pokračovat v této politice, a my ji provádíme stále agresivněji – nijak z ní neustupujeme –, díváme se na plán, který jasně směřuje k tomu, že americký dolar ztratí status jediné rezervní měny,“ domnívá se Gundlach, jenž začátkem roku prohlásil, že dolar „je odsouzen k zániku“.

Nebude to podle něj hned; dolar se pohybuje v sedmi- nebo osmiletých cyklech. „Ze současných zhruba 92 bodů se dolarový index dostane pod 70, ale ne letos,“ predikuje investor s tím, že prozatím je vůči dolaru neutrální. Neopomene ale zdůraznit, že jeho názory jsou dlouhodobé. Zůstává tedy dlouhodobým dolarovým medvědem, jenž sází na slabší americkou měnu.

PSALI JSME: Gundlach: Bude lepší nevlastnit americké akcie

(luk)

Další z kategorie Zlato