Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Futures na prosincové zlato překročily 1 800 dolarů

Futures na zlato se v úterý vydaly směrem vzhůru, přestože podle nejnovějších vládních údajů inflace ve Spojených státech rostla v srpnu nejpomaleji za posledních sedm měsíců. Index spotřebitelských cen v srpnu vzrostl o 0,3 %, zatímco v červenci činil nárůst 0,5 %, uvedla včera vláda USA.

„Žlutý kov“ bude nadále citlivý na ekonomické zprávy z USA, zejména na údaje o inflaci. Foto: Shutterstock

Ekonomové oslovení deníkem Wall Street Journal odhadovali, že životní náklady měřené indexem CPI (Consumer Price Index) v srpnu vzrostly o 0,4 procenta. Jádrový index spotřebitelských cen v USA se v srpnu zvýšil o 0,1 procenta, čímž zaostal za očekáváním 0,3 procenta a zatížil americký dolar. Pomalejší než očekávaný růst inflace v USA tak vedl k nejistotě ohledně časového plánu centrální banky USA na omezení měnových stimulů.

„Nižší, než očekávané číslo indexu spotřebitelských cen, vedlo k oslabení amerického dolaru, což podpořilo ceny zlata denominované v dolarech, uvedl pro server MarketWatch Chintan Karnani, ředitel výzkumu ve společnosti Insignia Consultants. Údaje podle něj také zmírnily očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému (Fed, americká centrální banka, pozn. aut.).

PSALI JSME: Cena zlata roste, šéf Fedu vyslal holubičí signál

Na pozadí tohoto vývoje budoucí kontrakty na prosincové zlato smazaly dvouciferný bodový pokles a po pondělním růstu o 0,1 procenta se obchodovalo o 13,20 dolarů, tj. o 0,7 procenta, výše, na úrovni 1 807,60 dolarů za troyskou unci. V úterý dosáhlo prosincové zlato intradenního maxima na úrovni 1 802,10 USD za unci.

Podle analytiků které oslovila agentura Reuters, je pro zlato pozitivní, že se Federální rezervní systém neobává inflačních tlaků a udržuje tak uvolněnou politiku. Na druhou stranu však pro zlato platí, že pokud americký dolar zůstane relativně silný, mohlo by pro zlato „být těžké se rozjet“.

PSALI JSME: Medvědi usilují o prolomení hranice 1 770 dolarů za unci

„Zlato si pohrává s hranicí 1 800 dolarů za unci po mírně slabších než očekávaných údajích o inflaci v USA,“ uvedla pro agenturu Reuters Suki Cooperová, analytička drahých kovů ve Standard Chartered Bank, a dodala: „Makro kontext zůstává příznivý pro další růst ceny.“ Oznámení zúžení sazeb je podle ní nepravděpodobné až do listopadového zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC).

„Žlutý kov bude nadále citlivý na ekonomické zprávy z USA, zejména na údaje o inflaci, přičemž jakékoli zpoždění omezování (nákupů státních dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami ve výši 120 miliard dolarů, pozn. aut.) bude v příštích týdnech pozitivním katalyzátorem,“ napsal ve své výzkumné zprávě Craig Erlam, hlavní analytik trhu ve společnosti Oanda Corp.

PSALI JSME: Čeká nás devalvace měn. Držte zlato, radí Lawrie Williams

Údaje o inflaci by mohly posílit názor, že Fed může postupovat pomalu při rušení opatření na podporu ekonomiky a udržovat úrokové sazby na nízké úrovni. Nižší úrokové sazby snižují oportunitní náklady držby nevýnosových kovů, tedy i zlata.

Pozornost investorů je proto nyní upřena na zasedání FOMC ve dnech 20.-21. září. Mnozí členové výboru, který stanovuje úrokové sazby, včetně předsedy americké centrální banky Jeroma Powella, nedávno uvedli, že pokud se ekonomika USA bude nadále zotavovat z covidové pandemie, Fed by měl do konce roku oznámit zúžení měsíčních nákupů dluhopisů.

PSALI JSME: Tapering: Co to je a proč by vás to mělo zajímat

(luk)

Další z kategorie Zlato