Zlato (oz) / USD
1 910,31
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zájem centrálních bank o zlato pokračoval i v červenci

Světová rada pro zlato (WGC, World Gold Council) včera zveřejnila a nejnovější statistiku centrálních bank, která zahrnuje údaje za červenec. Centrální banky během měsíce přidaly do světových oficiálních zlatých rezerv čistých 30,1 tuny, což prakticky odpovídá čistým nákupům v červnu.

Jednotlivé nákupy a prodeje centrálních bank byly v červenci skromnější, než v předchozích měsících. Ilustrační foto: iStock

„Pokračuje tak zdravý zájem centrálních bank o zlato, který jsme v letošním roce zatím zaznamenali,“ uvedla WGC. Nejnovější data organizace vychází z údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) a jsou doplněna údaji příslušných centrálních bank, které jsou v době zveřejnění k dispozici a nejsou vykazovány prostřednictvím MMF.

Hrubé nákupy za červenec dosáhly 34,3 tuny, což je výrazný pokles oproti červnovým více než 63 tunám, jichž bylo dosaženo díky nákupu Brazílie ve výši 41,8 tuny zlata. „Velké strategické nákupy, které jsme v posledních měsících viděli v Maďarsku, Thajsku a Brazílii, se pravděpodobně nebudou často opakovat,“ domnívá se Světová rada pro zlato.

PSALI JSME: Brazilské zlaté rezervy se za tři měsíce téměř zdvojnásobily

Červencová aktivita proto představuje návrat k trendu skromnějších nákupů ze strany řady centrálních bank rozvíjejících se zemí. Největším kupcem byla Brazílie (8,5 t), následovaná Uzbekistánem (8,4 t) a Indií (7,5 t), které významně doplnily své zlaté rezervy. Turecko, Rusko, Kazachstán a Mongolsko nakoupily v průběhu měsíce dohromady 9,8 tuny.

„Domníváme se, že přírůstek Ruska byl jednorázovým nákupem, který pravděpodobně sloužil k obnovení rovnováhy po několika měsících prodejů souvisejících s ražbou mincí,“ konstatovala WGC. Celkové hrubé prodeje byly ve srovnání s červnem rovněž výrazně nižší. V červenci činily pouhých 4,2 tuny, což je meziměsíčně o 28,9 tuny méně.

PSALI JSME: Indická centrální banka letos nakupuje rekordní množství zlata

Katar (2,2 t) a Polsko (1,9 t) byly jediné dvě centrální banky, které zaznamenaly významný pokles svých zlatých rezerv. České zlaté rezervy v držení České národní banky (ČNB) v červenci zůstaly po nedávném nákupu druhý měsíc po sobě na nejvyšší hodnotě od konce roku 2016: ČNB měla ke konci července v devizových rezervách 0,317 milionu troyských uncí zlata, tedy necelých deset tun.

Podle Světové rady pro zlato nejnovější údaje spolu s výsledky nedávného průzkumu mezi centrálními bankami posilují názor, že centrální banky mají ke zlatu nadále pozitivní vztah. „Zachováváme naše očekávání, že čisté nákupy centrálních bank budou v tomto roce kladné, a zdá se stále pravděpodobnější, že budou na výrazně vyšší úrovni než v roce 2020,“ uvedla Světová rada pro zlato.

PSALI JSME: Zlatý index stoupá. ČNB znovu nakupuje zlato do devizových rezerv

(luk)

Další z kategorie Zlato