Zlato (oz) / USD
1 900,90
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V Německu se ukrývá 3 200 tun zlata a stříbra. Nebo ne? (1. díl)

Ukryt v německé půdě a pod ní, na své objevení stále čeká gigantický poklad: Podle historiků se pod povrchem skrývá až 3200 tun zlata a stříbra. Má se za to, že tyto skvosty tam před dávnými časy schovali na území dnešní Spolkové republiky rytíři, šlechtici, podvodníci nebo Římané.

Za místo úkrytu pokladu německého piráta Klausa Störtebekera, jenž brázdil Baltské moře, nejen historikové považují jeskyně v křídových útesech na ostrově Rujána. Foto: iStock

Některé z nich byly navždy ztraceny. Mnoho pokladů se však jejich majitelům nepodařilo získat zpět a pravděpodobně dodnes čekají na své objevení. Jak ale takový bohatství najít? O ztraceném bohatství koluje mnoho legend. Poskytují vodítka k možným úkrytům.

Některé z nich lze historicky doložit. Čas od času se objevily jednotlivé poklady, ale většina z nich zůstala ztracena. Pohled na seznam připravený deníkem Kurier ukazuje, kde ve Spolkové republice může ještě dřímat neobjevené bohatství v zemi, vodě a bahně.

PSALI JSME: Štístko, hledač pokladů, si vylámal zuby na zákonech

1. Poklad irského mnicha

Lokalita: Schüttorf (okres Bentheim)

Říká se, že zde dřímá poklad irských mnichů, kteří přišli do Schüttorfu z Britských ostrovů jako misionáři v 7. století. Při vykopávkách se už nalezlo několik irských kruhových křížů. Irové tu tedy určitě byli.

PSALI JSME: Archeologická senzace: Zlato na sponu dorazilo do Německa z Anglie před 3 800 lety

2. Poklad Wettinů

Lokalita: Moritzburgský les (Míšeň)

V lese nedaleko zámku Moritzburg, kde se natáčela nesmrtelná pohádka Tři oříšky pro Popelku, nacisté během války údajně ukryli před Rudou armádou 43 truhel plných zlata a stříbra z vlastnictví saského šlechtického rodu Wettinů. Rusové vykopali 40 beden a stříbrné příbory jsou vystaveny v Petrohradě. Tři schránky s nejcennějšími kousky však zůstávají před světem dosud „pohřbeny“.

PSALI JSME: Německý kníže – hledač pokladů větří životní nález na dně Labe

3. Poklad Nibelungů

Umístění: Na Rýně u Wormsu

Možná je to jen legenda, nic víc: 144 vozů plných zlata a jantaru potopil záludný válečník Hagen von Tronje kdesi do Rýna – v černém místě, kde se Rýn prudce ohýbá. Mělo jít o poklad říše Nibelungů, k němuž se dostal vraždou hrdinského Siegfrieda.

Alespoň tak to vypraví Píseň o Nibelunzích, první německý národní epos, který sepsal ve 13. století neznámý autor a který inspiroval Richarda Wagnera ke složení operní tetralogie Prsten Nibelungův. Poklad se pravděpodobně nachází nedaleko Lochheimu.

PSALI JSME: Německý zlatokop to bere od řek až po potůčky

4. Miliony rosenheimského podvodníka

Místo: Rosenheim (hranice s Rakouskem)

Investiční podvodník v roce 2002 prý ukradl asi pět milionů eur (128 milionů korun). Muž skončil za mřížemi, avšak kořist zůstala nezvěstná. Po jeho propuštění se objevilo deset tisíc eur (256 tisíc korun). Úkryty lupu se předpokládají v okolí Rosenheimu.

PSALI JSME: Přiznali zapřený poklad. Teď jim hrozí i vězení

5. Störtebekerův poklad

Poloha: Křídové útesy na ostrově Rujána

Klaus Störtebeker brázdil Baltské moře jako pirát a nashromáždil velké bohatství. Popravili ho v roce 1401. Tajemství, kam ukryl svou kořist, si vzal do hrobu. Za místo úkrytu nejen historici považují jeskyně v křídových útesech.

PSALI JSME: Modrozub podnítil hledačskou horečku

(Pokračování zítra)

(plk)

Další z kategorie Zlato