Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trh zlata (XAUUSD) pohání rekordní inflace, bude to ale stačit? Jak investoři reaguji na prohlášení Fedu?

Publikováno
Trh zlata (XAUUSD) pohání rekordní inflace, bude to ale stačit? Jak investoři reaguji na prohlášení Fedu?
Zdroj: depositphotos.com

Od téměř měsíc staré analýzy na zlato (XAU/USD) došlo k fundamentálnímu a technickému progresu. Jak jsem tehdy popisoval, zlato dostalo mohutný výprask díky červnové ekonomické projekci ze strany Federální rezervní banky, jež byla silně optimistická. Trh se zlatem neměl jinou možnost a lidově řečeno se vylil, protože projekce měla nemalý vliv na očekávání investorů.

Nicméně od té doby uplynulo několik týdnů a jak jsem avizoval, během nějaké doby se očekávání zase může změnit. K čemuž jsou potřeba nová data, což máme například v podobě naměřené inflace za červen. Kromě inflace se ovšem podíváme i na zaměstnanost, která má významný podíl na růstu cenových hladin v reálné ekonomice. Dále je důležitý dolarový index, dluhopisový trh a samozřejmě technická analýza pro zlato.

Inflace a (ne)zaměstnanost

Fundamentální část začneme s inflací, protože nová data jsou velmi čerstvá. Jak jsem dříve objasňoval, nová inflační data jsou pro zlato nesmírně důležitá, protože se bude jednat o první velký faktor, který může s očekáváním zacloumat stejně jako zacloumal před několika týdny Fed.

A nová data jsou skutečně ve prospěch žlutého kovu, protože červnová inflace trhla nový rekord – 5,4 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics
Inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Za posledních 40 let byla vyšší inflace pouze krátce před krachem v roce 2008. Tudíž naměřená inflace je rekordní dokonce v kontextu několika desetiletí. A pokud se něco drasticky nezmění, ceny porostou i nadále. V každém případě dle grafu sice držíme růstový trend, ale je pravda, že mezi květnem a červnem došlo k nárůstu o pouhých 0,4 p.b., mezi dubnem a květnem o 0,8 p.b.. Uvedené můžeme brát tak, že trend slábne.

Ovšem i stagnace kolem 5 % není zdravá – pak hrozí, že se Spojené státy dostanou do inflační spirály, ze které se bez drastických zásahů nemusí tamní ekonomika dostat zrovna snadno. Řečená spirála byla velký problém v 70. letech a počátkem 80. let, kdy Fed musel zahájit radikální restriktivní politiku, což mělo za následek krátkou, ale hlubokou krizi.

Ještě předtím ale zlato vzrostlo na hodnotě o více jak 800 %. Ekonomika se ale z tohoto začarovaného kruhu dostala. Ona 40 let stará zkušenost není zas tak vzdálená, a proto se ve veřejném prostoru hodně spekuluje nad tím, že Fed jednoduše řečeno kecá a začne šrouby utahovat (ukončí kvantitativní uvolňování a zvýší sazby) mnohem dříve, než původně avizoval.

Právě proto, aby se předešlo inflační spirále. Jiní zase tvrdí, že pro Fed není inflace prioritou – názorů je samozřejmě vícero mnoho.

Nové zaměstnanecké posty. Zdroj: tradingeconomics
Nové zaměstnanecké posty. Zdroj: tradingeconomics.com

Druhý graf znázorňuje nové zaměstnanecké posty v absolutních hodnotách za jednotlivé měsíce. Červen mírně předčil očekávání a povedlo se vytvořit na 692 000 nových pracovních míst. Z grafu dále vyplývá určitá korelace mezi počty nových pracovních míst a inflací.

Když roste poptávka po práci, logicky roste i tlak na růst mezd. A právě růst mezd se významně podílí na expanzi inflace. V učebnicích ekonomie se jedná o nejvíce skloňovaný faktor, což bývá znázorněno v jednom z nejznámějších ekonomických modelů – Philipsovova křivka.

Poznámka

Vztah mezi inflací a nezaměstnaností v ekonomických teoriích popisuje a znázorňuje tzv. Phillipsova křivka. Jedná se o nepřímou úměru, kdy růst inflace zároveň implikuje pokles nezaměstnanosti.

Nezaměstnanost v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Co se týče relativního vývoje nezaměstnanosti, nejnižší hladina byla zaznamenána za květen (5,8 %). V červnu došlo k mírnému nárůstu nezaměstnaných o 0,1 p.b., což vskutku není žádná zásadní změna. Spíš je důležitý ten klesající trend, který však výrazně zeslábl a dost možná narazil na své dno.

Jinak stagnující čísla u nezaměstnanosti jsou validním argumentem, že vysoká inflace je opravdu jenom přechodná. Růst mezd se přirozeně promítne v naměřené inflaci se zpožděním – tzv. fázový posun. Pokud bychom proto měli vycházet především z tohoto grafu, inflace by prvně měla stagnovat a pak zase klesat.

Dolarový index a dluhopisový trh

DXY, dolarový index
Týdenní graf dolarového indexu (DXY). Zdroj: tradingview.com

Co se týče dolarového indexu, po tom měsíc starém impulsním rally americký dolar nic významného nepředvedl. Technicky kurz stagnuje na klíčovém S/R levelu 92,5 bodů, z čehož šlo odvodit, že inflace zůstane spíše vysoká.

Jestli ale hodnota indexu začne dramaticky expandovat, pro tuto komoditu se nejedná o příznivý stav. Rostoucí hodnota dolaru růst ceny zlata přiškrtí. Proto je nutné sledovat, zda DXY prorazí a zůstane nad zmíněnými 92,5 body. Pak je velmi reálné, že americký dolar čeká několikaletý uptrend.

Dluhopisový trh.
Dluhopisové ETF (20+). Zdroj: tradingview.com

Dluhopisový trh je i nyní ve velmi silné pozici a potvrzuje teze, že vysoká inflace je pouze přechodného charakteru (investoři dluhopisů tomu věří a jsou silní). Všimněte si, jak trh reagoval na zveřejnění červnové inflace – 2% denní pokles. Obdobný drop tu nebyl několik měsíců. Na druhou stranu se cena drží nad klíčovým pásmem 144 USD, takže nově započatá expanze pořád platí.

Technická analýza pro zlato

zlato
Měsíční graf pro zlato (XAU/USD). Zdroj: tradingview.com

Technickou analýzu začneme měsíčním grafem, kde bych chtěl názorně ukázat, jak se technika trhu před více jak měsícem naprosto pokazila. Květnová svíce je nesmírně býčího charakteru, kdy si zlato připsalo více jak 8% zhodnocení. Leč červnová svíce všechny tyto přírůstky úplně smazala.

Z technického hlediska ten drop postrádal logiku – skutečně se jednalo o obrovskou a rychlou změnu v psychologii investorů, k čemuž byli téměř „přinuceni“ toliko skloňovanou ekonomickou projekcí zveřejněnou Fedem.

Červenec je zatím růstový, ale do konce měsíce zbývá hodně času a za tu dobu se výsledná podoba svíce může nemálo změnit. Určitě bude ale finální podoba svíčky důležitá a snad i směrodatná.

zlato
Denní graf pro zlato (XAU/USD). Zdroj: tradingview.com

Co se týče denního grafu, jeden z klíčových S/R levelů 1 770 USD/unce prodejní tlak vydržel a povedl se odraz. Jak jsem v poslední analýze uváděl, retracement po 1 830 USD/unce měl opodstatnění. Pozorně se ale podívejte na podobu jednotlivých svící v rozmezí období 18. června – 8. července. Pro zlato nebylo vůbec snadné se od supportu odpoutat, protože mnoho denních svíček má relativně dlouhé horní knoty.

Popsané nám říká, že jednotlivé pokusy o růst byly zamítány. Po samotném odrazu je z technického hlediska vývoj dost schizofrenní. Z grafu vypíchnu především svíce z 2. – 8. července, které mají sice dlouhé horní knoty, ale cena stejně postupuje nahoru. Je zvláštní sledovat razantní zamítnutí v postupu kurzu, ale býky to přesto nezajímá – urputně pokračují v nákupním tlaku.

Nakupujícím se čerstvě podařilo prorazit skrze horní stěnu klíčového regresního kanálu. Dnes býci zaútočili na důležitý S/R level 1 830 USD a pořád se o něj bojuje. Jestli nakupující hladinu prorazí, technicky se situace překlopí ve prospěch dalšího růstu. Tím chci říct, že proražením řečeného levelu se expanze povýší z pouhého retracementu na skutečnou snahu o dosažení nového all time high.

Indikátory

Trh dokázal vskutku pěkně využít býčí divergence, která se na indikátoru RSI vytvořila. Od té doby trh drží solidní pozitivní momentum, které zatím neslábne. Na MACD před týdnem došlo k bullish crossu, což lze samozřejmě brát jako potvrzující signál pro růst ceny.

Závěrem

Abych celou analýzu shrnul, z fundamentálního hlediska se momentálně zdá, že se nic nezměnilo na tom, že má zlato výtečné podmínky pro expanzi – inflace je vysoká. Z technického hlediska je nutnost prorazit klíčovou hladinu na 1 830 USD/unce.

V souvislosti se zlatem je rozumné kalkulovat s tím, že investoři nemají vůbec jasno, zda lze Federální rezervní bance věřit v proklamovaných ekonomických odhadech. Není ani zřejmé, jak se Fed reálně zachová při rostoucím riziku inflační spíraly. Obětují zaměstnanost a utáhnou ty pomyslné šrouby, aby inflaci zastavili?

Nebo nezasáhnou, aby neprohloubili nezaměstnanost? Bohužel nikdo moc neví, co od nich očekávat, protože předseda Fedu není ani příliš konkrétní. Dosud ani nevysvětlil, co konkrétně si představuje pod pojmem „přechodná“ inflace.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎