Zlato (oz) / USD
1 910,05
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato pro centrální banky znovu získává lesk

Poté, co v loňském pandemickém roce zlaté nákupy centrálních bank klesly na desetileté minimum, zlato znovu začíná být předmětem jejich zájmu. Centrální banky od Srbska po Thajsko zvyšují své zásoby zlata a Ghana nedávno oznámila plány na nákupy, protože se objevuje strašidlo zrychlující se inflace a oživení světového obchodu poskytuje „palebnou sílu“ pro nákupy.

Zlato pro centrální banky znovu získává lesk. Ilustrační foto: Shutterstock

Oživení nákupů – které klesly na nejnižší úroveň za posledních deset let (nižší byly jen v roce 2010, pozn. aut.) – by posílilo vyhlídky cen zlata, protože některé jiné zdroje poptávky slábnou.

„Zlato je dlouhodobě nejvýznamnějším strážcem a garantem ochrany před inflačními a jinými formami finančních rizik,“ uvedla Národní banka Srbska.

Srbský prezident Aleksandar Vučić nedávno oznámil, že centrální banka hodlá zvýšit držbu drahého kovu z 36,3 tuny na 50 tun. Srbsko se aktuálně nachází na 58. příčce světového žebříčku Světové rady pro zlato (WGC, World Gold Council), která sleduje devizové rezervy centrálních bank ve zlatě.

PSALI JSME: I Srbsko nakoupilo do rezerv zlato

Zlato pod tlakem Fedu

„Žlutý kov“ se v letošním roce dostaly pod tlak, protože díky vyšším výnosům dluhopisů se tento neúročený přístav zdál investorům méně atraktivní, napsala v pondělí agentura Bloomberg.

Po oživení v dubnu a květnu zlato v červnu kleslo nejvíce za více než čtyři roky, protože americká centrální banka (Fed) se stala více jestřábím a dolar v důsledku toho posílil.

Oživení světového obchodu posiluje běžné účty vlád rozvíjejících se zemí, což dává centrálním bankám těchto států možnost nakupovat více zlata. Podle Jamese Steela, hlavního analytika drahých kovů ve společnosti HSBC Holdings, vyšší ceny ropy rovněž podporují nákupy zlata vývozci ropy, včetně Kazachstánu.

PSALI JSME: Cena zlata v červnu klesla hlavně kvůli jestřábímu Fedu

Úžasný způsob diverzifikace

To bude podle něj pravděpodobně pokračovat. „Pokud se centrální banka snaží o diverzifikaci, zlato je úžasný způsob, jak se odklonit od dolaru, aniž by si vybrala jinou měnu,“ dodal.

V případě býčího scénáře by s oživením světové ekonomiky mohly nákupy centrálních bank dosáhnout přibližně jednoho tisíce tun, napsali ve zprávě analytici americké banky Citigroup. Podle prognózy banky se nákupy v příštím roce vyšplhají na 500 tun a v příštím roce na 540 tun.

To je sice méně než dvojí vrchol nad 600 tunami v letech 2018 a 2019, ale výrazný pokrok oproti 326,3 tunám, které byly podle údajů Světové rady pro zlato nakoupeny v loňském roce.

PSALI JSME: Ruské ministerstvo financí nakoupí devizy a zlato za čtyři miliardy dolarů

Každá pátá banka bude navyšovat zlaté rezervy

Podle průzkumu WGC zveřejněného minulý měsíc přibližně jedna z pěti centrálních bank hodlá v příštím roce zvýšit své zlaté rezervy. Centrální banky nyní drží více než 35 000 tun tohoto kovu, což je přibližně pětina veškerého zlata, které kdy bylo vytěženo.

Nejvíce zlata vlastní Spojené státy, a to více než 8 100 tun, což odpovídá téměř 78 % jejich celkových devizových rezerv. To je více než dvojnásobek toho, co drží Německo, které má více než 3 300 tun, což ho řadí na druhé místo v žebříčku WGC a odpovídá přibližně 74 procentům jeho rezerv.

„Centrální banky jsou jednou ze složek fyzických nákupů, které pomáhají čelit velkému odlivu investorů z burzovně obchodovaných fondů,“ citovala agentura Suki Cooperovou, analytičku drahých kovů bankovní a finanční společnosti Standard Chartered. „Geopolitické napětí, potřeba diverzifikace a zvýšená nejistota nadále podporují zájem (centrálních bank) o zlaté rezervy,“ uvedla Cooperová.

PSALI JSME: Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

(luk)

Další z kategorie Zlato