Neuvěřitelný příběh zlata zabaveného při zásahu na Úřadu vlády. Dosud zůstává v policejních trezorech a majitel se marně domáhá jeho vrácení

Dnes uplynulo přesně osm let od zásahu na Úřadu vlády, který odstartoval pád kabinetu Petra Nečase. Když tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan vystoupili na tiskové konferenci, všechny překvapila zpráva o zabavení desítek kilogramů zlata a 150 milionů korun. Tehdejší aktéři nyní tvrdí, že byla chyba o zlatu mluvit, protože ze zásahu mnoho nezbylo a osud cenného kovu se přestal řešit. INFO.CZ se pokusilo cestu zlatých cihel zrekonstruovat.

Zásahu, jehož část se odehrávala na Úřadu vlády, se účastnily zhruba čtyři stovky policistů. Část z nich zamířila do rodinného domu na Mělníku a také do tří bezpečnostních schránek v Komerční bance na Václavském náměstí. Spojovalo je jméno podnikatele Luboše Paška, kterého kriminalisté považovali za pravou ruku Romana Janouška.

„Známe se zhruba dvacet let a nevím za ta léta o nikom, kdo by mohl být nazýván jeho pravou rukou. Jediný byznys, který jsme spolu dělali byla laboratoř Chambon, kvůli které nyní čelíme obžalobě v naprosto vykonstruovaném procesu. Domnívám se, že jsme přátelé, i když se v posledních letech vídáme velmi sporadicky,“ řekl Pašek INFO.CZ.

Policisté v ruce drželi příkaz k prohlídce, který ukazuje, že hledali důkazy k dostavbě jaderné elektrárny Temelín, privatizaci ruzyňského letiště, k bankovním kontům ve Švýcarsku, k nejrůznějším stavebním zakázkám a podobně. INFO.CZ má tento příkaz k dispozici. S odstupem osmi let jej lze označit za poměrně kuriózní, protože prakticky žádný z v něm označených „případů“ neskončil ani před soudem.

Za jednu z hlav tehdejší „chobotnice“ státní zástupci a policie považovali náměstka z pražského státního zastupitelství Libora Grygárka. Ten byl ale soudem osvobozen, a stát mu dokonce musí vyplatit odškodné. Vraťme se ovšem zpátky k „legendárnímu“ zlatu. Kromě něj policisté zabavili i hotovost, přičemž Pašek údajně o prohlídce sejfů Komerční banky vůbec nevěděl.

O zabavení vlastního zlata se podnikatel oficiálně dozvěděl údajně až čtyři dny po zásahu na Úřadu vlády, kdy šel na policii podat vysvětlení. Každopádně v době zásahu a několik měsíců poté platilo, že Pašek nebyl podezřelým, což mu písemně potvrdilo i Nejvyšší státní zastupitelství. „Považoval jsem to za omyl, který se brzy vysvětlí a veškeré hodnoty mi budou vráceny. Namísto toho ale policie pod taktovkou olomouckých žalobců tři a půl roku vymýšlela, co na mě ušít. Poté přišlo vyfabulované obvinění v kauze Chambon, které je v rozsáhlém trestním spise vyvráceno jak výslechy svědků, důkazním materiálem, tak i samotnými policisty,“ dodává Pašek.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kam zmizely odposlechy, které vedly k domovním prohlídkám?
  • Jakou roli hraje v případu Soňa Peková?
  • Co roky vyšetřování udělaly s Paškovým podnikáním?
sinfin.digital