Zlato: co o žlutém kovu možná nevíte

16.08.2016 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Zlato, mezi investory stále nejoblíbenější komoditní kov, je používáno jako obchodní artikl již od starověkých civilizací. To, že bylo do roku 1971 základem monetárního systému Spojených států amerických, pravděpodobně víte. Už ale nemusíte o žlutém kovu vědět, že...

Nejvíce zlata bylo za posledních 130 let vytěženo v Jižní Africe. Ta stále patří mezi největší světové zásobárny zlata a řadí se na třetí místo co do jeho nevytěženého množství – hned za Austrálii a Rusko.

Největší těžař, pokud jde o objem vytěženého zlata, je společnost Barrick Gold Corporation se sídlem v kanadském Torontu. V loňském roce vyprodukovala celkem 6,12 milionu uncí zlata. Odhaduje se, že produkční náklady společnosti se pohybují ve výši 915 až 970 dolarů za unci. Po úspěšném překonávání dluhové krize společnost rozbíhá a dokončuje těžařské projekty např. v Argentině, Chile, Saúdské Arábii, Dominikánské republice, Peru nebo Zambii.

Nejhlubší důl světa se nachází v Jižní Africe jihozápadně od Johannesburgu. Jedná se o důl Mponeng, který vlastní společnost AngloGold Ashanti, což je třetí největší těžař zlata po firmách Barrick Gold a Newport Mining. Důl je hluboký téměř 4 kilometry a teplota v něm dosahuje hodnot až 60 stupňů Celsia.

Nejtěžší zlatá mince světa byla emitována v Austrálii a jedná se o minci Kangaroo Red Tribute o hmotnosti 1 tuny. Její nominální hodnota je 1 milion australských dolarů. Mince byla vydána v roce 2014 ku příležitosti 25. výročí emise tradičního australského symbolu. Přibližná tržní hodnota je dnes minimálně 60 milionů australských dolarů (cca 1,162 miliardy Kč).

Nejtěžší nuget zlata byl nalezen v oblasti Victoria v Austrálii v roce 1869 a dostal název „Welcome Stranger“. V surovém stavu vážil necelých 71 kg, po rafinaci z něj bylo získáno 65 kilogramů ryzího zlata.

Nejtěžším zlatým „objektem“ je stále zlatá socha Buddhy, která se nachází v Bangkoku v Thajsku. Byla vytvořena v období 13. až 15. století. Dosahuje výšky 3,9 metru a šířky 3,1 metru a váží 5,5 tuny.

Nejdražší uncovou mincí světa je americký Double Eagle St. Gaudens 20 Dollar, ročník 1933, který byl v roce 2002 na aukci vydražen za 7,6 milionu dolarů. Příběh mince je všeobecně známý. Původně těchto mincí existovalo téměř 500 000 kusů, avšak na počátku světové ekonomické krize rozhodl americký prezident Franklin D. Roosevelt, právě ve snaze finanční krizi zabránit, veškeré mince stáhnout z oběhu, roztavit a uložit na základně Fort Knox. Tomuto nařízení uniklo pouze 13 kusů tohoto titulu.

Procentuálně nejvyšší využití zlata najdeme ve šperkařství. Více než 60 % veškerého zlata se nachází ve formě prstýnků, řetízků, náramků a dalších doplňků. Na druhém místě je zlato ve formě investičního zlata a mincí, které jsou ve vlastnictví domácností a firem (20 %). Třetí místo je do jisté míry spekulativní, neboť řada centrálních bank neuvádí oficiální data, nicméně předpokládá se, že 10 % vlastní centrální banky. Na čtvrtém místě se uvádí využití v technologiích, procentuální zastoupení je opět 10 %.


Autor: Jaroslav Křůpala, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Autor článku

Jaroslav Křůpala  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 3 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU