Zlato (oz) / USD
1 911,20
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína otevřela zlatou bránu

Čínská lidová banka, národní centrální banka státu, poskytla domácím a mezinárodním komerčním bankám povolení k dovozu velkého množství zlata. Podle zdrojů deníku South China Morning Post obeznámených s touto problematikou, to po měsíčním propadu může vést k růstu ceny zlata.

Čína je největším světovým spotřebitelem zlata a každoročně hltá stovky tun tohoto kovu v hodnotě desítek miliard amerických dolarů. Foto: iStock

Dovoz zlata do Číny ale prudce propadl, když se rozšířil koronavirus a místní poptávka vyschla. Se silným oživením čínské ekonomiky ve druhé polovině loňského roku se však obnovila chuť k nákupům zlatých šperků, odlitků a mincí. Od ledna byly domácí ceny vyšší než globální, takže bylo výhodné drahé kovy dovážet.

Čínská lidová banka prostřednictvím systému kvót poskytovaných komerčním bankám kontroluje, kolik zlata vstupuje do Číny. Obvykle umožňuje příliv dostatku vzácných kovů k uspokojení místní poptávky, ale někdy dovozy omezuje. „V posledních týdnech ale poskytla povolení pro vstup velkého množství drahých kovů,“ uvedly zdroje deníku, který vychází v Hongkongu. „Jeden čas jsme neměli žádné kvóty. Teď je opět získáváme. Nejvyšší od roku 2019,“ uvedl pracovník jedné z bank, která zlato do Číny dováží.

Má to být asi 150 tun zlata v hodnotě 8,5 miliardy amerických dolarů v současných cenách, uvedly čtyři zdroje. Dva říkají, že jde o dubnovou kvótu, dva jiné uvedly, že se toto množství zlata do Číny dostane v průběhu dubna a května.

Velikost importu signalizuje dramatický návrat Číny na globální trh s drahými kovy. Podle údajů čínské celní správy od února 2020 dováží země v průměru zlato v hodnotě přibližně 600 milionů dolarů měsíčně, což je zhruba jen 10 tun. Pro srovnání: V roce 2019 se dovoz zlata pohyboval kolem 3,5 miliardy dolarů měsíčně, což je zhruba 75 tun.

Čínská lidová banka na žádost South China Morning Post o komentář neodpověděla.

Zvýšila se i poptávka Indie po drahých kovech, která značně ochabla po krizi vyvolané pandemií. V březnu došlo k rekordnímu dovozu 160 tun zlata, uvedl zdroj z indické vlády pro agenturu Reuters. Čína a Indie obvykle tvoří přibližně dvě pětiny světové roční poptávky po zlatě. Její oživení je „pro zlato rozhodující a mělo by zabránit dalšímu poklesu cen v následujících měsících“, konstatovala analytička banky Standard Chartered Suki Cooperová.

(rek)

Další z kategorie Zlato