Zlato (oz) / USD
1 908,34
0,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dlouhodobě nejvíc vynášejí akcie, druhé je zlato

Neustálé útoky na zlato ze strany obdivovatelů kryptoměn získaly další argument. Podle zpráv z minulého týdne hodnota všech virtuálních měn dosáhla dvou bilionů dolarů, z toho bitcoinů se týká asi polovina této sumy.

V tabulce výnosnosti aktiv za posledních 20 let proto vedou akcie rozvíjejících se trhů se 14 procenty před nemovitostmi s 11,3 procenta a zlatem s 11,2 procenta. Foto: iStock

Z globálního pohledu je to jen kapka v moři. Například celková kapitalizace akciových trhů činí 97 bilionů dolarů, u dluhopisového trhu jde o 106 bilionů dolarů a globální hodnota finančních trhů činí 2,4 trilionu dolarů. Pouhý obrat finančních trhů za den se pohybuje kolem 6,6 bilionu dolarů, víc než trojnásobku tržní kapitalizace kryptoměn. Jen v hotovostních fondech je podle banky Morgan Stanley 10,7 bilionu dolarů, tedy pětkrát víc, než by stály všechny kryptoměny světa.

V dlouhodobém sledování výnosnosti jednotlivých aktiv se bitcoin ještě neobjevuje, protože se začal používat až od roku 2009. V tabulce výnosnosti aktiv za posledních 20 let proto vedou akcie rozvíjejících se trhů se 14 procenty před nemovitostmi s 11,3 procenta a zlatem s 11,2 procenta.

Americké akcie ovládly desetiletí

Ani v desetiletém přehledu nebere bitcoin nikdo vážně, a tak se podle hloubkové studie organizace World Gold Council dostávají do čela americké akcie s výnosem 14,7 procenta, před nemovitostmi s 8,9 procenta a kategorií neamerických akcií s výnosem 6,9 procenta. Zlato sice za akciovými trhy zaostává, s výnosem 4,08 procenta však překonává většinu dluhopisových trhů. Zajímavé je, že za toto období propadl jako celek trh s komoditami, který se jako jediný z hlavního proudu aktiv dostal do ztráty 5,9 procenta, čemuž dokázalo zlato odolat.

Bilance výnosnosti za posledních pět let hovoří pro akcie už zcela jednoznačně. U amerických to bylo 16,4 procenta, na rozvíjejících se trzích 14,5 procenta. Ale zlato s těmito aktivy vytvořilo silnou trojku s průměrným dolarovým výnosem 12,6 procenta (v eurech 9,9 procenta), když komodity jako celek zaznamenaly jen chabý výnos 1,4 procenta (v eurech ale opět propad do záporných čísel). A nemovitostní trh vydělával jen 5,4 procenta.

„Při pohledu o půl století zpět, do doby, kdy se v roce 1971 zhroutil zlatý standard, stoupala cena zlata v amerických dolarech v průměru o zhruba 11 procent ročně. Během tohoto období je dlouhodobý výnos zlata srovnatelný s akciemi a vyšší než u dluhopisů,“ uvádí v komentáři World Gold Council.

(rek)

Další z kategorie Zlato