Zlato (oz) / USD
1 905,34
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Zlato a stříbro letos zlevnilo, platina, měď či ropa zdražily

Zlato v letošním prvním čtvrtletí oslabilo o 9,5 procenta na 1728 dolarů za troyskou unci. Zlevnilo také stříbro, a to o sedm procent na 25 dolarů za unci. Naopak cena platiny vzrostla o 12 procent na 1208 dolarů, palladia o osm procent na 2656 dolarů a mědi o 13 procent na čtyři dolary, což je nejvyšší cena za deset let. Ropa zdražila o více než pětinu, uvedli dnes analytici na dotaz ČTK.

Zlato v letošním prvním čtvrtletí oslabilo o 9,5 procenta na 1728 dolarů za troyskou unci. Zlevnilo také stříbro, a to o sedm procent na 25 dolarů za unci. Foto: iStock

„Vývoj cen drahých kovů ovlivnil zejména posilující dolar. Ten nepřál zlatu, které po loňském nárůstu o téměř čtvrtinu v prvním kvartálu mírně kleslo. Z pohledu na graf však stále šlo spíše o korekci technického charakteru, ne o korekci značící změnu trendu,“ řekl ČTK analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Platina podle něj byla loni postižená více covidovou pandemií. Měla proto prostor pro růst větší než zlato a stříbro. Růstu její ceny pomáhají i větší výpadky v těžební produkci a spekulace na zelenou elektromobilitu, kde se používá ve vodíkových palivových článcích, dodal.

„Komodity začaly rok 2021 s očekáváním přicházejícího supercyklu, který by mohl dostat většinu jejich cen na nová historická maxima. Ekonomika se teprve začíná rozjíždět a poptávka po průmyslových a zemědělských komoditách bude ještě růst,“ uvedl analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Daří se podle něj hlavně energiím, kde ropa Brent zpevnila za první čtvrtletí o 21,3 procenta na 63 dolarů za barel. Cena severomořské ropy Brent od začátku roku těží z postupného obnovení poptávky po surovině a výhledu pro další zlepšení, jakmile budou rozvolněna přísná opatření v Evropě, řekl.

Americká ropa WTI za první čtvrtletí rostla o 22,82 procenta na 59,55 dolaru za barel. Pokračovat v postupném růstu bude nejspíše i nadále, nicméně další růst bude brzdit silnější americký dolar a potenciální rozvolnění těžby, dodal Hájek.

Rostou podle něj také průmyslové kovy jako například měď. Důvodem je zvyšující se poptávka, a to především z Číny. Tam se ekonomická expanze podle Hájka velmi rychle vrací na původní hodnoty a podobný scénář lze podle něho čekat i v dalších světových ekonomikách. Mědi zároveň pomáhá snaha vlád o snížení závislosti na fosilních palivech, jelikož měď je velmi důležitým prvkem v systémech obnovitelné energie, uzavřel.

Výhled cen komodit na druhé čtvrtletí 2021 vnímá Ryba jako velmi růstový. Zlato se stříbrem jsou po technické korekci a jsou připravené k dalšímu růstu ceny. Centrální banky stimulují ekonomiku záplavou nových peněz, vlády se přidaly s masivní fiskální stimulací. „V důsledku toho začíná zrychlovat inflace a rostou inflační očekávání, což je tradičně prostředí, ze kterého drahé kovy dlouhodobě profitují,“ upozornil.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato