Zlato (oz) / USD
1 909,89
0,74 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bitcoin vedle zlata, nebo místo zlata?

Nahradí bitcoin zlato? Zřejmě nejčastěji kladená otázka stále nemá odpověď. Někteří vidí digitální platidla jako měnu budoucnosti, ale jak píše David Llewellyn-Smith, komentátor deníku The Sydney Morning Herald a jiných médií, tato cesta je plná nebezpečí. Protože vlády, které chtějí vybírat daně a centrální banky, jež zase chtějí udržet svůj monopol, se případě ohrožení budou bránit ze všech sil.

Signalizuje bitcoin rozpor mezi trhem zlata a americkým dolarem? Nebo nemusí vůbec odkazovat na americký dolar? Mohlo by to tedy být nové aktivum, které jako nějaká bláznivá verze Keynesova bankortu obecně odkazuje na zneužití měn? Foto: iStock

„Tvrdil jsem, že jedinou životaschopnou cestou pro bitcoin, aby fungoval jako alternativní měna, je uchovávání hodnoty. To je podobné roli zlata. Neměli bychom tedy očekávat, že se bitcoin bude chovat jako zlato? Že bude klesat, když je primární rezervní měna silná, a růst, když je slabá? Tak jako u zlata?“ klade si Llewellyn-Smith jako základní otázku.

A odpověď? Co platí pro zlato neplatí pro kryptoměnu. Přinejmenším ne v posledních týdnech, protože americký dolar posiluje, zlato klesá, ale bitcoin ne. Existuje několik možných protichůdných vysvětlení. 

„Signalizuje bitcoin rozpor mezi trhem zlata a americkým dolarem? Nebo nemusí vůbec odkazovat na americký dolar? Mohlo by to tedy být nové aktivum, které jako nějaká bláznivá verze Keynesova bankortu obecně odkazuje na zneužití měn? Nebo jako nové aktivum může rozšiřovat podíl na trhu, takže současná cena souvisí se zvýšeným zájmem investiční komunity, ač nenabízí vůbec žádný signál do budoucnosti?“ ptá se australský analytik.

„Bitcoin také nemusí odkazovat vůbec na nic. V takovém případě se jedná o jednoduché ponziho schéma (u nás známé pod názvem „letadlo“). Jediné, co se odvážím dnes říci je, že dokud nenajdeme odpověď na všechny tyto otázky, bude nákup bitcoinu jako aktiva jen účastí na nějakém divokém peněžním experimentu bez absolutní představy o výsledku,“ uzavírá Llewellyn-Smith svou úvahu na svém webu Macrobussines

Bod zlomu?

Dawn Fitzpatricková, investiční ředitelka Soros Fund Management, historicky druhého nejúspěšnějšího hedgeového fondu na světě, říká, že bitcoiny kradou zlatu kupce. A prozrazuje, že i její fond se k tomu připojil.

„Myslíme si, že celá infrastruktura kryptoměn je zajímavá. Investovali jsme do ní. Myslíme si, že je právě v bodu zlomu. Jsme v opravdu důležitém okamžiku, kdy by bitcoin mohl zůstat okrajovým aktivem, ale to, že za posledních 12 měsíců se zvýšila peněžní zásoba v USA o 25 %, vyvolává reálnou obavu ze znehodnocování nekrytých měn,“ vysvětlila.

Bitcoin označila jako komoditu, která je snadno skladovatelná, snadno přenosná, má omezené množství nabídky, která se každé čtyři roky snižuje na polovinu. „Takže si myslím, že je to zajímavé.“ Podle jejího názoru je nedostatečná výkonnost zlata v poslední době pravděpodobně spojená právě s bitcoiny.

„Pokud se podíváte na cenu zlata v kontextu poměrně silného příběhu o inflaci, je jasné, že bitcoin ubírá část tradičních zájemců o zlato.“  

Marginální bitcoin, ale…

The Daily Hodl, zpravodaj pro digitální ekonomii, jak se web sám nazývá, poměrně dramaticky líčí poslední bitcoinové obchody. Hovoří o miliardových velrybách, které v tomto moři plují. „Bitcoinové velryby se pohybují v hodnotě miliard dolarů, když se kryptoměna zotavuje ze svého propadu na 51 000 $. Za posledních 24 hodin dosáhl oběh kryptoměn přes dvě miliardy dolarů. Dvě největší kryptovelryby ve dvou samostatných transakcích přesunuly tři tisíce bitcoinů v celkové hodnotě 320,6 milionu dolarů…“

Web hovoří doslova o explozi přesunů z jedněch neznámých peněženek do jiných neznámých peněženek. Ale i přes podrobný výčet obchodů, jde o pouhé dvě miliardy dolarů. Jak říká Fitzpatricková, bitcoin je stále jen okrajovým aktivem, ale co kdyby se něco zvrtlo?

(rek)

Další z kategorie Zlato