Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusové se ještě víc zajistí zlatem

Ruské ministerstvo financí dalo svému Fondu národního bohatství povolení k diverzifikaci aktiv a investicím do zlata a dalších drahých kovů. Má to být součást širšího plánu na odstranění amerického dolaru ze státních rezerv.

ruská centrální banka. Loni na jaře, když pandemie obklíčila svět, své nákupy zastavila, ale do té doby už od roku 2014 nakupovala v průměru 205 tun zlata ročně, až se zásoba zlata ustálila na 2295 tunách. Foto: iStock

Fond národního bohatství spadá pod ministerstvo financí a jeho hlavním účelem je podpora důchodového systému. Fond lze také využít k pokrytí schodků státního rozpočtu v dobách krize. V listopadu spravoval aktiva v hodnotě přes 167 miliard dolarů, což představuje zhruba 12 % ruského HDP.

Značné množství zlata v posledních letech už přidala do svých rezerv ruská centrální banka. Loni na jaře, když pandemie obklíčila svět, své nákupy zastavila, ale do té doby už od roku 2014 nakupovala v průměru 205 tun zlata ročně, až se zásoba zlata ustálila na 2295 tunách. 

Banka se zároveň zbavovala amerických dluhopisů. Jen v dubnu 2018 Rusko prodalo dluhopisy v hodnotě 47,4 miliardy dolarů, tedy asi polovinu z původních 96,1 miliardy dolarů. V tomto kurzu pokračovala až letos v lednu agentura Bloomberg oznámila, že hodnota ruských zlatých rezerv vůbec poprvé převýšila dolarové rezervy.

Marášek: Chystají se na zlé časy?

„Snižování dolarových rezerv není náhoda. Jedná se o záměrnou dedolarizaci, aby se snížila expozice země vůči USA a chránila ji před hrozbou amerických sankcí. Zlato je nyní druhou největší složkou devizových rezerv za eurem (asi 23 %). Ruská centrální banka rovněž zvýšila svůj podíl v juanech. Čínská měna nyní tvoří asi 12 % rezerv,“ konstatoval web Schiffgold.com.

Zdá se, že Fond národního bohatství bude sledovat stejnou strategii. Ministerstvo financí podle ruských zdrojů minulý měsíc snížilo podíl amerických dolarů a eur v měnové struktuře fondu ze 45 na 35 %. Zvýšila však podíl japonských jenů a čínských juanů. Nyní plánuje přidat do této směsi zlato.

Ministr financí Anton Siluanov nazval drahé kovy mnohem udržitelnější investicí než aktiva na finančním trhu. „Avizované nákupy zlata a jiných drahých kovů,“ pozastavuje se statutární ředitel společnosti Zlato David Marášek, „vypadá to, jakoby se připravovali na těžké časy. Tradiční penzijní fondy západního světa zde už za pár let nemusí být.“ 

„Rusové se učí na chybách jiných. Držet jistotu ve vlastních rukou je prostě jistota,“ dodal expert na zlato jako bonmot. 

(rek)

Další z kategorie Zlato