Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

I zlato má svůj rating

Ratingová agentura Moody´s zvýšila cenovou citlivost zlata na 1200 až 1500 dolarů za unci, což je 8% nárůst z 1100 až 1400 dolarů v únoru minulého roku. Není třeba se lekat tak nízkých cen zlata, protože agentura rating vypočítává z průměrné ceny zlata posledních deseti let, kdy cena zlata dosáhla 1385 dolarů za unci.

Cenový výkon zlata také ukazuje pokračující fyzickou investiční poptávku jak ze strany zlatých burzovních fondů ETF, tak i u fyzického zlata v podobě cihel i mincí. Foto: iStock

Hodnocení Moody’s Investor Service se používá ke stanovení úvěrové kvality a rizik v příštích několika letech. Nové rozmezí cenové citlivosti zlata je založeno na faktorech, mezi které patří nižší úrokové sazby po delší dobu, očekávání globálního hospodářského oživení, které bude v jednotlivých zemích nerovnoměrné podle regionu a sektoru, jakož i pokračující politické a geopolitické napětí, které zvyšují ekonomickou nejistotu.

„Zlato nemá stejné základy nabídky a poptávky jako jiné kovy a je z velké části považováno za bezpečné útočiště nebo úložiště hodnoty, které kolísá v reakci na globálních makroekonomických faktorech,“ uvádí Moody’s a dodává, že sentiment trhu a spekulativní pozice udrží ceny zlata volatilní.

„Aktuální ceny fyzického zlata se pohybují nad 1800 dolary za unci a očekáváme, že v první polovině roku 2021 ceny zůstanou nad první hranicí našeho nového rozmezí nebo nad ní. Podporu růstu cenového rozpětí zlata podporuje názor, že se očekává, že reálné úrokové sazby zůstanou v příštích několika letech nízké.“ 

Agentura Moody’s věří, že centrální banky budou dál ovlivňovat likviditu trhu a finanční podmínky až do konce roku 2021. Banky již sdělily, že v příštích dvou letech pravděpodobně udrží nízké úrokové sazby, dokud se neobnoví ekonomický růst, neklesne nezaměstnanost a inflace nezakotví na svém cíli.

Místo inflace dezinflace?

Vzhledem k tomu, že hospodářské oživení bude v roce 2021 stále neúplné a vzhledem k přetrvávajícím dlouhodobým protiinflačním tlakům budou rizika dezinflace v roce 2021 vyšší ve srovnání s riziky překročení cílové inflace. To poskytne prostor pro udržení nízkých úrokových sazeb ve vyspělých i rozvíjejících se ekonomikách, což podle Moody’s bude podporovat cenu zlata. 

„Nominální výnosy desetiletých státních dluhopisů – zejména ve vyspělých zemích, ale také v zemích rozvíjejících se trhů – zůstávají historicky nízké. Současný výnos desetiletého amerického bondu je přibližně 1,1 %, v reálném vyjádření téměř nulový. Podobně nízký na -0,54 % je německý. 

Řada dalších zemí, včetně Japonska a Francie, má nominální výnosy dluhopisů blízké nule nebo v záporném teritoriu a celkově 90 % státních dluhopisů rozvinutých zemí se na trhu obchoduje se záporným reálným úrokem, což kompenzuje nevýhodu zlata bez výnosu, kterou má zlato oproti jiným investicím do bezpečných přístavů,“ analyzuje agentura.

„Zvyšování cenového rozpětí zlata podporuje také náš názor, že pandemie urychluje oddělení americké a čínské ekonomiky s ohledem na obchod, dodavatelské řetězce, technologie, investice a spory o tyto faktory i zahraniční politiku. To pravděpodobně bude pokračovat. 

Cenový výkon zlata také ukazuje pokračující fyzickou investiční poptávku jak ze strany zlatých burzovních fondů ETF, tak i u fyzického zlata v podobě cihel i mincí. Podíly ETF kryté zlatem vzrostly od začátku roku 2018 do konce roku 2020 o více než 50 % a prokazují trvalou podporu ceně zlata,“ uzavírů Moody’s své zdůvodnění vyššího ratingu zlata. 

(rek)

Další z kategorie Zlato