Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dvě nebo tři cesty možného vývoje ceny zlata?

Víme, co se stalo se zlatem v roce 2020, ale klíčovou otázkou je, co přinese rok 2021? Vzhledem k tomu, že cena zlata vyvrcholila v srpnu a nedokázala se trvale vrátit nad 1900 dolarů, existují oprávněné obavy, že nejlepší časy zlata jsou již pryč. Jiní však tvrdí, že jsme jen svědky přestávky na růstu trhu se zlatem. Kdo má pravdu?

Víme, co se stalo se zlatem v roce 2020, ale klíčovou otázkou je, co přinese rok 2021? Foto: iStock

Obě strany mohou mít pravdu. Jak je to možné? „Podle mého názoru by rok 2021 měl být pro žlutý kov pozitivní, ale v menší míře než v předchozím roce. Stručně řečeno by rok 2021 měl být ekonomicky lepší ve srovnání s rokem 2020. Vyzbrojeni vakcínami nakonec zvítězíme v boji s koronaviry a éra ekonomických výpadků skončí,“ domnívá se analytik Arkadiusz Sieroń na webu FXEmpire.

V důsledku toho existuje riziko poklesu ceny zlata, protože úrokové sazby se během hospodářského oživení v roce znormalizují. Totéž platí pro fiskální politiku: poměr veřejného dluhu k HDP se začne stabilizovat, zejména pokud republikáni v USA udrží kontrolu nad Senátem a zablokují nejextravagantnější demokratické výdajové návrhy.

Jinými slovy – ekonomická normalizace a posílená chuť k riziku by mohly vytvořit tlak na pokles ceny žlutého kovu.

Cesta opačným směrem

V roce 2021 však pro zlato existuje také možnost vzestupu. Jedním z důvodů je oslabení amerického dolaru uprostřed nulových úrokových sazeb, velkých fiskálních deficitů a odlivu kapitálu na zahraniční trhy, jak to vidíme dnes. Dalším pozitivním makroekonomickým trendem pro zlato je reflace, tedy možnost, že se inflace v příštím roce zvýší v důsledku prudkého nárůstu peněžní zásoby a hospodářského oživení s doháněním zadržené poptávky.

„Pokles amerického dolaru a pokračování dnešní měnové a fiskální politiky by proto měly cenu žlutého kovu podporovat. Historie také ukazuje, že zlato září i během rané fáze hospodářského oživení, takže bychom se o růst zlata nemuseli obávat, až by dopady pandemie pominuly. Alespoň ne okamžitě, protože leden je historicky pro cenu zlata pozitivní. 

A rovněž se může zvýšit inflace, která vytvoří tlak na další pokles reálných úrokových sazeb, i když může dojít k výraznému zpoždění mezi prudkým nárůstem velké nabídky peněz a zvýšením indexu spotřebitelských cen.

Vzhledem k tomu, že úroková sazba americké centrální banky je již skoro na nule a neexistují žádné náznaky, že chce negativní úrokové sazby změnit, mohli by investoři v roce 2021 očekávat vyšší úrokové sazby až později, což by se pro cenu zlata mělo ukázat jako negativní,“ uzavírá svou predikci Sieroń.

Nenazačuje však, který směr vývoje považuje za pravděpodobnější. Na klíčovou otázku z úvodu své analýzy tak certifikovaný investiční poradce alibisticky neodpovídá. Jeho kolega z redakce FXEmpire AG Thorson je v tomto směru mnohem odvážnější.

Třetí cesta

„Strach a nejistota zůstanou po několik příštích let. Vlády tisknou ohromující množství peněz, což nakonec povede k inflaci. Zlato bude těžit z devalvace měn. Drahé kovy a komodity vstupují na býčí trh, který by podle mého názoru mohl trvat déle než deset let.

Jediné, co by zlato mohlo zlevnit je to, že se vakcíny ukážou jako z 95 % účinné (jak se tvrdí), a rekordním tempem úplně vymýtí koronavirus. Myslím, že šance, že se to stane, jsou docela nízké.

Zlato za posledních šest měsíců dosáhlo dna na ceně 1767,20 dolarů. Jeho cena od prosince šplhá po „zdi strachu“ a během jednoho až tří týdnů očekávám průlom…spouštěcí událost by mohla dorazit každý den. Minimální cíl je 2300 dolarů za unci a v dalších etapách ještě výš,“ píše v nejnovějším článku na FXEmpire finanční analytik Thorson.

(rek) 

Další z kategorie Zlato