Zlato (oz) / USD
1 923,06
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V lednu už devět let cena zlata stoupá

Od roku 2012 ceny zlata každý rok v lednu skončily výš, než uzavřely starý rok. Příští měsíc by to bylo již podesáté v řadě. Co tak zvyšuje po Novém roce cenu zlata? A bude to tak i letos? řeší na svém webu britský prodejce zlata BullionVault.

Od roku 2012 ceny zlata každý rok v lednu skončily výš, než uzavřely starý rok. Foto: iStock

Jednak prosinec vykazuje v posledním desetiletí mírně negativní průměrnou cenu zlata, což je způsobeno hlavně poklesem v prosincích 2011–2013 (pokles o 9,8 %, 3,6 % a 4,1 %). Přesto i prosincová cena zlata v dolarech od roku 2011 pětkrát vzrostla.

Nemůže za to jen dolar. Americký dolar posílil na měnovém trhu čtyřikrát z posledních devíti lednů. Cena zlata po Novém roce také opakovaně rostla i v jiných měnách, ne tak moc ve Velké Británii a eurozóně, jako pro americké a japonské spořitele.

Celkem ale cena zlata vzrostla od roku 2012 v librách osmkrát, sedmkrát v eurech a devětkrát v japonských jenech, což odpovídá výkonu amerického dolaru za posledních devět lednů. Jinými slovy, jedná se o globální fenomén.

Dalším podezřelým mohou být úrokové sazby

Výnos nabízený americkými dluhopisy poklesl v sedmi z posledních devíti lednů, čímž se snížily náklady na držení drahých kovů. V lednu tedy existuje něco, co způsobuje pokles výnosů dluhopisů při růstu cen zlata.

Akcie by také mohly být vysvětlením, protože americký akciový trh vzrostl pouze v pěti z posledních devíti lednů. Tato víceméně pravidelná novoroční „slabost“ akcií možná nutí investory hledat alternativu, ať už ve vládních dluhopisech nebo ve zlatých cihlách. Že by investovali podle kalendáře?

V každém případě rok 2021 jistě přidá do portfolií trochu zlata navíc. Díky své síle v roce 2020 získá zlato v příštím roce největší váhu ze všech komodit. Kromě toho by investoři mohli znovu najít důvody, proč se Nového roku obávat – a investování do zlata má tendenci kvůli špatným zprávám růst.

Možná je to jen kocovina z příliš velkých vánočních oslav, ale každý leden minulého desetiletí vítala investory vánice pochmurných titulků u tradičních finančních médií, jako jsou Bloomberg nebo Financial Times.

A je tu Čína 

Naděje, že zlato v novém roce už po desáté v řadě zdraží může podpořit Čína. Země největších spotřebitelů zlata bude totiž i letos hrát významnou roli na zlatém trhu jako u devíti dosavadních lednových růstů oblíbeného kovu. Od přelomu tisíciletí je Čína spotřebitelem zlata č. 1, těžařem č. 1 a také dovozcem č. 1. Také čínský novoroční svátek je světovým festivalem nákupů zlata číslo jedna. 

Čínský Nový rok, který připadá na pátek 12. února 2021, téměř deset let poráží indický svátek světel Díválí, měsíční období největší poptávky indických domácností po zlatu. 

Aby bylo možné uspokojit čínskou světově proslulou nákupní horečku, musí se vyrobit, odeslat nebo vystavit všechny ty náramky, malé cihličky, hodinky, šperky a další zlaté dárky včas. Pokud možno v lednu. Ale že všechno bude tak jako v předchozích letech se v prosinci 2020 šéfanalytikovi Bullion Vault Adrianu Ashovi nezdá. O to zajímavější bude sledovat vývoj ceny zlata v lednu.

(rek)

Další z kategorie Zlato