Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Česko ze Švýcarska dovezlo v listopadu 179 kilo zlata

Švýcarsko je největším světovým centrem rafinace a největším tranzitním centrem zlata na světě a jeho data o vývozu a dovozu zlata tak ilustrují trendy globálního trhu. Čerstvé údaje o švýcarském obchodu se zlatem poukázaly na smíšené oživení poptávky po zlatě na maloobchodních a klenotnických trzích a menší zájem ze strany finančních investorů. Švýcarsko v listopadu vyvezlo přes 96 tun zlata, meziročně o 44 % víc.

Švýcarské rafinerie jako jsou Metalor, Valcambi, Argor-Heraeus a hlavně PAMP saturují až dvě třetiny celosvětové poptávky po rafinovaném zlatě – především zlatých cihlách. Foto: iStock

V listopadu země vyvezla 22 tun zlata do Indie a 14 tun do Turecka. Větší zásilky putovaly do Thajska (10,4 tuny), Itálie  (6,8 tuny) a Německa (6,2 tuny), tedy do zemí s velkými klenotnickými obchody i maloobchodními trhy se zlatými cihlami a mincemi, které podle agentury Reuters vzrostly na několikaměsíční maxima.

Zásilky do Hongkongu a Číny, obvykle největších odběratelů švýcarského zlata, však zůstaly na minimech. Vývoz do Velké Británie, hlavního skladovacího centra zlata pro investory, se propadl téměř na nulu.

Vývoz do Spojených států, kam letos proudilo obrovské množství zlata na zajištění obchodů s deriváty zlata, přesáhl 20 tun, ale byl většinou vyvážen exportem 14 tun ze Spojených států zpět do Švýcarska. Celkem Švýcaři v letošním roce vyvezli do USA zhruba 500 tun vzácného kovu.

Zlato i do Česka

Švýcarské rafinerie jako jsou Metalor, Valcambi, Argor-Heraeus a hlavně PAMP saturují až dvě třetiny celosvětové poptávky po rafinovaném zlatě – především zlatých cihlách. „Z nich PAMP jako jediná dodává jen těžko padělatelné ražené cihličky i v gramážích nad čtvrt kilogramu. Ostatní rafinerie větší slitky odlévají,“ uvedl statutární šéf společnosti Zlato.cz David Marášek.

Proto je zlato firmy PAMP, jež u nás prodává hlavně společnost Zlato.cz, také na trhu nejdražší. I mezi levnějšími dodavateli jsou však rozdíly. Unce zlata od Valcambi je na českém trhu zhruba o 500 korun levnější než od Argor-Heraeus. „ Argor-Heraeus má bohužel vyšší produkční prémii, a proto je cena o procento vyšší. Obě unce zlata jsou až na výrobce stejné,“ potvrdil Roman Pilíšek ze společnosti Zlaté rezervy. 

V listopadu bylo do Česka dovezeno 179 kilogramů švýcarského zlata v hodnotě 236,4 milionu korun, o 27 % víc než v říjnu. Česko se tak dostalo mezi dvacet nejvýznamnějších importérů na 17. místo před Jižní Koreu, Hongkong a Polsko (66 kg), uvedl odborný německý server Goldreporter.

Podle kvality zlata a záruk zpětného odkupu se marže prodejců v České republice pohybují u jedné unce zlata (31,1 g) od tří do sedmi tisíc korun. Nákup zlata v Česku nepodléhá žádné dani, včetně daně z příjmu nebo DPH. 

Pokles ve fondech byl minimální

Vypuknutí koronavirové pandemie zvýšilo poptávku po zlatu. Prodej šperků se sice zhroutil, ale investoři v západních zemích, kteří se obávali hospodářských propadů, se vrhli na nákup drahých kovů. Tím se obrátil trend pohybu zlata posledních let z Evropy a Spojených států do Asie. Vzácný kov tentokrát směřoval na Západ a cena vyskočila na rekordní maxima nad 2000 dolary za unci.

Od té doby, konkrétně od léta, klesla cena zlata pod 1900 dolarů, protože investoři začali být optimističtěji ohledně hospodářského oživení a jejich zájem o zlato ze Švýcarska mírně ochabl. Co to v konkrétních číslech znamená?

Zásoby investičního zlata ve fondech se v listopadu snížily o 2,9 %. Množství zlata v držení burzovních fondů se tak během tohoto měsíce snížilo jen o 107 tun. Celosvětově aktuální zásoby zlata v burzovních fondech zůstavají vysoké. Ke konci listopadu činily 3793 tun.

(rek)

Další z kategorie Zlato