Zlato (oz) / USD
1 919,51
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je nejlevnější za sedm měsíců

Cena zlata pro českého klienta vytvořila další dobrou možnost k nákupu, protože se během 17 dnů snížila o 3680 korun. Ještě 9. listopadu stála unce přes 45 tisíc korun, v neděli se tržní cena v Česku pohybovala něco málo nad 41 tisíci. S takovou cenou v korunách jsme se mohli setkat naposledy v březnu.

Fandové zlata ji proto právě v těchto dnech budou bedlivě sledovat a využijí poklesu ceny pod 1800 dolarů za unci v kombinaci s posílením koruny vůči dolaru, což samozřejmě nebude trvat věčně. Foto: iStock

Cenu zlata v letošním roce určovala hlavně rekordní poptávka po burzovních akciích podložených zlatem. V listopadu však došlo ke zlomu. Minulý týden pak i k nejvyššímu odlivu investic napříč všemi evropskými burzovními fondy (ETF), protože investoři se díky pozitivním zprávám o koronavirových vakcínách začali přesouvat do rizikových aktiv.

V minulém týdnu například z fondu WisdomTree Physical Gold ETC odešlo 7,5 miliardy dolaru, což je nejvíc ze všech ETF kotovaných v Evropě. A je to také bezmála 10 % z jím celkově spravovaných aktiv. Mezitím odešlo z iShares Physical Gold ETC, který spravuje 14,5 miliardy dolaru, 375 milionů. 

A ve výčtu ztrát by bylo možné pokračovat u všech z 83 aktivních zlatých ETF, které ještě v září držely celkem 3880 tun zlata v hodnotě 235,4 miliardy dolaru – rekordního maxima z hlediska tonáže i hodnoty.

Cenu zlata diktují fondy

Podle Světové rady pro zlato (WGC) globální zlaté fondy zaznamenaly 11 po sobě jdoucích měsíců nárůstu investic, přičemž hlavním faktorem byla Evropa. V Evropě je 32 zlatých ETF s celkovou hodnotou majetku 97,3 miliardy dolaru, což znamená, že existuje ještě velký objem aktiv, která by mohla být přesunuta do akcií. Jak píše server ETF Stream, když akcie nabývají na obrátkách, investoři od zlatých ETF odcházejí.

A to celosvětově se investice do zlata od roku 2003 podle WGC každý rok v průměru zvyšovaly o 42 %. Proč? Investice do zlatých ETF, tzv. papírového zlata, jak se tyto deriváty občas nazývají, mají pro velké investory výhodu ve snadném přístupu ke zlatu, protože veškerou operativu, jako jsou nákupy, doprava a skladování zlata, zařizují fondy.

„Fondy kryté zlatem vzkvétaly od svého zavedení v roce 2003 a přitahovaly institucionální i retailové investory po celém světě. Zlato se tak v poslední době stalo globálně uznávaným strategickým aktivem uprostřed vysoce rizikového prostředí, které podněcuje investiční poptávku a expanzi trhu s ETF,“ uvádí WGC.

„I když existuje mnoho způsobů, jak vlastnit zlato (cihly, mince, deriváty, mimotržní obchody), přesto mnozí dávají přednost zlatým ETF pro efektivitu nákladů, transparentnost a likviditu. Růst a vývoj zlatých ETF pomohly šířeji zpřístupnit trh se zlatem a je pravděpodobné, že to tak bude i dál.“

Další vývoj je ve hvězdách

V souvislosti s očkováním totiž přetrvává určitá nejistota ohledně oživení trhu, úrokové sazby zůstávají nízké, což by mohlo být ve prospěch ETF podložených zlatem nebo podobných produktů. Poslední prognózy Bank of America i Société Génerale se shodly na růstu ceny zlata v příštím pololetí na 2340 dolarů za troyskou unci. 

Jak dlouho bude cena zlata tak nízko, jako je dnes, se nedá odhadnout. Fandové zlata ji proto právě v těchto dnech budou bedlivě sledovat a využijí poklesu ceny pod 1800 dolarů za unci v kombinaci s posílením koruny vůči dolaru, což samozřejmě nebude trvat věčně.  

(rek)

Další z kategorie Zlato