Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Turci skupují zlato jako o závod

Krize turecké liry podporuje rekordní tempo nákupů zlata. Turecká měna letos ztratila 25 %, což je po argentinském pesu druhý nejhorší výsledek na rozvíjejících se trzích. Zlato i po listopadovém propadu si stále drží výnosnost 19 %.

Centrální banka rovněž pokračuje v hromadění zlatých rezerv zahájeném v květnu 2017. Minulý měsíc se v tomto oboru dostala na historické maximum 603 tun, což je odhadem 45 % devizových rezerv. Foto: iStock

Během dvou týdnů poté, co prezident Erdogan vyměnil vedení centrální banky obviňované z toho, že se nepodařilo stabilizovat liru a z propadu devizových rezerv, přidali drobní turečtí investoři a firmy do svých zlatých investic 2,2 miliardy USD. Celkem je tak navýšili na 36,4 miliardy USD, podle údajů centrální banky na víc než dvojnásobek oproti loňskému roku, napsala agentura Bloomberg.

Turci neochabují ve své horlivosti vlastnit zlato i přes listopadový pokles cen drahých kovů. „Vidíme stabilní poptávku místních investorů po zlatě i za vyšší než světové ceny. Neatraktivní úrokové sazby vkladů a nedostatek důvěry v liru jsou hlavními důvody, které řídí poptávku,“ řekl agentuře Dogukan Cicek, výkonný ředitel pro rozvoj podnikání v istanbulské Troy Precious Metals. „Naopak pokles globálních cen zlata je považován za příležitost pro ty, kteří si myslí, že příběh zlata ještě neskončil.“

Turecko je jedním z největších spotřebitelů drahých kovů na světě. Turci používají zlato jako ochranu v dobách devalvace měny a inflace a tradičně jej darují při takových příležitostech, jako jsou svatby nebo obřízky.

Fixace na zlato

Kromě zlata Turci hromadí i devizy. Vklady v tvrdých měnách letos vzrostly o 34,5 miliardy USD na rekordních 228,2 miliardy USD. Jen během dvou týdnů do 20. listopadu přidali místní obyvatelé ke svým devizovým úsporám 3,94 miliardy dolarů.

Pokud jde o zlato, místní zvyky se těžko prolomí, i když lira v týdnu po vypuzení guvernéra centrální banky a rezignaci Erdoganova zetě na funkci ministra financí o víc než 10 % posílila. Drahý kov poskytl Turkům lepší výnosy než dluhopisy nebo turecký akciový index.

Obyvatelstvo ale není samo, kdo hledá jistotu v drahých kovech. Centrální banka rovněž pokračuje v hromadění zlatých rezerv zahájeném v květnu 2017. Minulý měsíc se v tomto oboru dostala na historické maximum 603 tun, což je odhadem 45 % devizových rezerv. 

Údaje o oficiálních zlatých rezervách Turecka však nezahrnují zlato vlastněné komerčními bankami, ale uložené v centrální bance. Ke konci března to bylo dalších 364 tun. Souhrně se tak množství zlata v tureckých bankách blíží velikosti zlatého pokladu Švýcarska.

(rek)

Další z kategorie Zlato