Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Megaskandál s falešným zlatem a tajemný svědek

Jeden z největších čínských výrobců zlatých šperků, společnost Kingold Jewelry, použil 83 tun zlatých cihel na krytí půjček v hodnotě 20 miliard juanů (3 miliardy USD) od 14 čínských finančních institucí. Toto množství zlata by odpovídalo přibližně 22 % roční produkce zlata v Číně. Zlaté cihly se ale ukázaly jako falešné. Šlo pouze o pozlacenou slitinu mědi, ač firma a její vedoucí pracovníci jakékoli pochybení popírají.

Zlaté cihly se ale ukázaly jako falešné. Šlo pouze o pozlacenou slitinu mědi. Foto: iStock

Kingold Jewelry se sídlem v čínském Wu-chanu byla kotovaná na burze Nasdaq. Cena akcií se propadla o 88 %. Společnost pak oznámila dobrovolné vyřazení z Nasdaqu. Šanghajská zlatá burza vyloučila Kingold v červnu.

Čínské úřady ale dosud nezjistily, kam se skutečné zlato podělo, ani zda vůbec existovalo. Teprve newyorský server NTD minulý týden informoval, že má přímého svědka, který potvrdil, že skutečné zlaté cihly byly vyměněny za falešné a pašovány z Číny do Hongkongu, kde byly prodány za tržní ceny. Svědek tvrdil, že byl jedním z prostředníků.

Oním svědkem by měl být I-č‘ Wej popisovaný jako „člen čínské takzvané rudé aristokracie. Jeho otec byl vysokým komunistickým úředníkem a „jeho dědeček byl komunistickým revolucionářem, který pomohl režimu chopit se moci“, uvedl NTD.

„Každý den jsme jeli do Šen-čenu, koupili 10, 20 i 30 kilo zlata a odpoledne jsme ho prodali. Vydělali jsme na rozdílu ceny. Nevěděli jsme, odkud zlato pochází,“ uvedl Wej. Jistotu, že jde o zlaté cihly, které patří Kingold Jewelry, údajně získal podle čísel vyražených na cihlách. 

Wej dodal, že do praní zlata byly zapojeny téměř všechny skupiny a triády organizovaného zločinu v Hongkongu. Byli zodpovědní za kontaktování kupujících a přepravu zlata. Poznamenal také, že všichni kupci zlata byli velcí zahraniční investoři, nikoli čínští.

 „Je to proto, že v Číně existuje problém s nákupem zlata ve velkém množství jednou osobou, takže jsme hledali zahraniční kupce z USA, Evropy a Japonska,“ vysvětlil zpravodajskému serveru.

Wej se domnívá, že lidé dnes vyšetřovaní čínskými úřady jsou jen obětními beránky, protože rozsah této operace „není něco, co by zvládli jeden nebo dva lidé“. A to, do čeho se zapletl „je jen špičkou ledovce“.

Na podvod se přišlo už v únoru, ale média a čínské regulační orgány mlčely až do června. „Do dnešního dne nikdo neví, kde zlato je. Proto chci říci, že čínský systém je shnilý od kořenů,“ prohlásil Wej na NTD.

Úřady mlčí,  Cchaj-sin vyšetřuje

O případu informovala média, jako jsou The Economic Times, Zero Hedge a další postupně již od červena. Vycházely ze zpráv investigativní mediální skupiny Cchaj-sin, jež celý případ postupně odkrývala tak, jak jednotlivé podvedené společnosti začaly požadovat po čínské státní pojišťovně PICC Property and Casualty (PICC P&C ) a dalších menších pojišťovnách náhradu škody.

První byl Dongguan Trust, když se rozhodl likvidovat kolaterál společnosti Kingold na krytí nesplácených dluhů. Dongguan Trust pak zjistil, že lesklé zlaté cihly jsou ve skutečnosti pozlacenou slitinou mědi.

Hned na to China Minsheng Trust, jeden z největších věřitelů společnosti Kingold, získala soudní příkaz k otestování zajištění dluhů společnosti Kingold. V květnu výsledek testu prozradil, že tyče zapečetěné v pokladnách Minsheng Trust jsou také slitinou mědi.

Počátkem června podaly Minsheng Trust, Dongguan Trust a menší věřitel Chang’An Trust žaloby na Kingold a požadovaly, aby PICC P&C kryla jejich ztráty. Ta to odmítla s tím, že případ je v soudním řízení.

Reportéři čínské Cchaj-sin se dozvěděli, že provinční vláda Chu-pej zřídila zvláštní pracovní skupinu, která má na věc dohlížet a že oddělení veřejné bezpečnosti zahájilo vyšetřování. 

Po Dongguan Trust a Minsheng Trust otestovali zastavené zlaté cihly dva další věřitelé Kingoldu a zjistili, že jsou falešné, uvedla Cchaj-sin. Například Hengfeng Bank je jedinou komerční bankou zapojenou do aféry Kingold. Test zlatých cihel zjistil, že jsou „všechny z mědi“, uvedl bankovní zdroj.

Není to poprvé

Úředník pro finanční regulaci investigátory Cchaj-sin upozornil, že v předchozích případech podvodů s půjčkami, která se týkala falešných příslibů zlata, se zjistilo, že mezi dlužníky a finančními institucemi často docházelo k tajné dohodě a podílely se na tom obě strany.

Nicméně PICC P&C odvolala svého šéfa pobočky a generálního ředitele v provincii Chu-pej Liu Fangminga. Zdroje uvedly, že byli propuštěni také zaměstnanci zapojení do obchodu s Kingoldem.

„Případ je obdobou dosud největšího čínského podvodu se zlatou zástavou, který se odehrál v roce 2016 v provincii Šen-si a v sousedním Ha-nanu. Regulační orgány tehdy našly zfalšované zlaté cihly v pokladnách 19 věřitelů u půjček za 19 miliard juanů. Uvnitř zlatých cihel byla černá wolframová deska,“ napsala japonská agentura Nikkei.

(rek)

Další z kategorie Zlato