Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Investoři budou hromadit zlato rychleji a udržovat tím vysoké ceny

Poptávka po zlatě od klenotníků a centrálních bank zůstane v roce 2021 výrazně nižší než před pandemií, ale vysokou cenu zlata budou udržovat investoři skupováním rekordního množství tohoto zajišťovacího kovu. Tvrdí to britská poradenská firma Refinitiv Metals Research. Její čtvrtletní zpráva fascinuje zejména tím, jak málo je alibistická.

v srpnu dosáhla cena zlata rekordních 2072,50 USD za unci, protože investoři v Evropě a Severní Americe ho hromadili jako aktivum, o kterém si mysleli, že si hodnotu udrží přes pandemii. Foto: iStock

Analýza Refinitiv Metals Research se zříká opatrnických slov jako: zřejmě, pravděpodobně, asi, možná, lze očekávat, domnívat se, předpokládat a rovněž veškerých podmiňovacích způsobů. A velice zpříma uvádí, že…

Poptávka po zlatých špercích v letošním roce poklesne o 31 % na 1327 tun, než v roce 2021 vzroste o 9 % na 1447 tun.

Nákupy centrálních bank se letos propadnou o polovinu na 312 tun a v příštím roce mírně vzrostou na 385 tun.

Maloobchodní nákupy zlatých cihel a mincí letos poklesnou o 6 % na 917 tun, v roce 2021 vzrostou o 13 % na 1039 tun.

Propad v poptávce budou dál vyrovnávat fondy obchodované na burzách (ETF), které ukládají kov pro investory. Letos nashromáždili už 1205 tun zlata, což je trojnásobek toho, co v roce 2019. V příštím roce budou investovat do dalších 1362 tun zlata, což bude absolutní rekord.

Dvě tváře pandemie

„Poté, co v srpnu dosáhla cena zlata rekordních 2072,50 USD za unci, protože investoři v Evropě a Severní Americe ho hromadili jako aktivum, o kterém si mysleli, že si hodnotu udrží přes pandemii,  způsobila vysoká cena žlutého kovu zhroucení prodeje šperků v Asii, která dřív byla největším tahounem trhu s drahými kovy,“ sdělil agentuře Reuters ředitel Refinitivu Cameron Alexander.

„Ve čtvrtletí od července do září tam byla zatím nejslabší poptávka po zlatu navzdory oživení výroby šperků. Centrální banky od roku 2010 prodaly víc zlata, než koupily, a také ETF zpomalily tempo nákupů zlata,“ zjistila Refinitiv.

„Lidé v Asii, ale nejen tam, zažili jsme to i v Evropě, využili vysoké ceny a prodávali zlato, čímž se globální poptávka po maloobchodních slitcích snížila na nejnižší úroveň za posledních deset let. Netýkalo se to ovšem Česka, kde jsou lidé prozíravější,“ potvrdil i statutární ředitel české společnosti Zlato.cz David Marášek.

Vraťme se však k Refinitivu. Jediná oblast, kde britská firma připouští určitou nejistotu, je cena zlata. „Zlato bude příští rok stát v průměru 1890 USD za troyskou unci, což je míň než 1965 USD, jak vyšlo v anketě agentury Reuters z minulého týdne. Ale ceny mohou být volatilní,“ připouští Alexander.

(rek)

Další z kategorie Zlato