Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato, jednoduchá matematika

John Hathaway, šéf investiční firmy Sprott, která spravuje 17 miliard dolarů a která se označuje za globálního lídra v oblasti investic do drahých kovů, ve svém obsáhlém zlatém reportu upozornil na obrovské podceňování zlata ze strany velkých hráčů trhu. Změna však může přivodit kolaps.

Čtyřletý růst zlata z 1100 dolarů na konci roku 2015 na 1900 dolarů v roce 2020 je včasným signálem selhávajícího měnového režimu. Foto: iStock

Současnou cenu zlata považuje za nákupní příležitost. Od maxima 2064 dolarů za unci 6. srpna, zlaté cihly zlevnily o 8,34 %. Akcie zlatokopeckých firem od srpnového maxima poklesly o 9,26 %.

„Je možné, že zlato a související těžařské akcie by mohly dál zlevňovat, dokud nebudou známy výsledky amerických prezidentských voleb, možná až dokonce roku, než budou jasné důsledky. Ať už bude volební výsledek jakýkoli, cesta znehodnocování peněz neskončí. Pro investory je zásadní zaměřit se na dlouhodobý trend a vyhnout se úvahám o krátkodobém načasování,“ píše v úvodu.

Velmi silné investiční základy pro zlato a akcie těžařů jsou podle něj založeny na nevratné devalvaci amerického dolaru. „Papírová aktiva, včetně akcií, dluhopisů a měn, vykazují od roku 2000, kdy začaly radikální měnové experimenty centrálních bankéřů, nižší výkonnost než dolarová cena zlata. Až donedávna síla zlata nepřitahovala pozornost většinových investorů. Absolutní výkonnost akcií a dluhopisů byla navíc za poslední dvě desetiletí pozitivní, takže byla malá motivace hledat jinde.“

Bilion dolarů do zlata?

„Teď je pravý čas na investice do zlata, dřív, než se o to pokusí zbytek světa. Jednoduše matematicky řečeno, trh se zlatem by za současných cen nezvládl ani 1 % z přibližně 100 bilionů dolarů institucionálních aktiv, kdyby se přesunulo do fyzického kovu. Rekordní meziroční příliv do fondů zajištěných zlatem v dolarovém vyjádření činí mizerných 51,2 miliardy dolarů, což vyžaduje získání 936,2 tuny zlata. Naproti tomu příliv jednoho bilionu dolarů do zlatých cihel by vyžadoval 18 000–19 000 tun kovu, což se rovná zhruba šesti letům roční světové produkce. Posun této velikosti by vyžadoval cenu zlata ve výši 5 000–10 000 dolarů za unci.

Časový rámec pro hypotetický příliv bilionu dolarů se může pohybovat od několika do deseti let. Jak se nabídka papírových peněz zvyšuje, mohl by se příliv bilionu dolarů ukázat jako konzervativní. Zvýšení nabídky amerických dolarů pravděpodobně předstihne roční růst nabídky zlata o 1–2 %,“ vypočítává Hathaway

Multimilardář Ray Dalio ve své studii The Changing World Order uvedl: „Většina lidí nevěnuje dostatečnou pozornost měnovým rizikům.“ Nedávno zopakoval svoji dřívější předpověď 30% poklesu amerického dolaru v příštích několika letech. Většina investorů však předpokládá, že dolar si udrží konstantní hodnotu. „Myslíme, že je to špatně. Dalio poukazuje na to, že absolutně všechny papírové měny byly znehodnoceny nebo zemřely. Bez vyjímky,“ dodává šéf Sprottu.

Teď je čas na zlato

„Zběžná inspekce fiskální situace USA naznačuje, že americký dolar si zaslouží vysoké umístění na seznamu ohrožených druhů. Existuje mnoho způsobů, jak by se mohla projevit devalvace dolaru. Inflace, výrazná ztráta hodnoty vůči jiným měnám nebo deflační znehodnocení úvěrů jsou všechny možnosti. V kterémkoli z těchto scénářů by dolarová cena zlata vzrostla.

Čtyřletý růst zlata z 1100 dolarů na konci roku 2015 na 1900 dolarů v roce 2020 je včasným signálem selhávajícího měnového režimu. Věříme, že existuje potenciál, aby dolarová cena zlata vzrostla více než 5–10krát, až bude toto selhání zřejmé pro všechny. Je to otázka jednoduché matematiky. Načasování zůstává nejisté, ale výsledek se zdá nevyhnutelný.“

(rek)

Další z kategorie Zlato