Zlato (oz) / USD
1 907,43
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MMF na své zlato nesáhne

Na výroční schůzi v tomto týdnu má Mezinárodní měnový fond (MMF) na pořadu jednání o rozvíjející se světové dluhové krizi. Britská charitativní organizace Jubilee Debt Campaign (JDC) při této příležitosti navrhuje, aby MMF prodal část své zásoby zlata a pokryl splátky dluhů nejchudších zemí světa na příštích 15 měsíců.

Mluvčí MMF Gerry Rice k tomu řekl: „Zlaté rezervy poskytují základ rozvahy MMF, což umožňuje fondu půjčovat bezpečně a za nízké náklady svým členským zemím. … MMF v tuto chvíli prodej zlata neplánuje.“ Foto: iStock

Organizace se sídlem ve Washingtonu vlastní 2814 tun zlata v hodnotě přibližně 175 miliard dolarů v současných cenách. Víc vlastní jen USA a Německo.

Prudký růst ceny drahých kovů znamená, že od začátku roku 2020 se hodnota zlatých rezerv MMF zvýšila o 38 miliard dolarů. JDC proto soudí, že prodej méně než sedmi procent zlata MMF vygeneruje zisk 12 miliard dolarů, což je dost na zrušení dluhů 73 nejchudších zemí do konce roku 2021. 

„I potom by MMF měla o 26 miliard dolarů ve zlatě víc než na začátku roku,“ poznamenává britský deník The Guardian. „Jak MMF, tak jeho sesterská organizace Světová banka, již identifikovaly potřebu komplexního plánu oddlužení chudých zemí, který by zahrnoval dluhy vůči vládám, multilaterálním organizacím a soukromému sektoru.“

Tlak na Čínu

Podle JDC by prodej zlata zapůsobil jako katalyzátor širokého dluhového obchodu a pomohl přesvědčit Čínu, velkou globální věřitelku, že se od ní nebude požadovat, aby převzala neúměrný podíl na tomto záchranném úsilí.

Ředitelka JDC Sarah-Jayne Cliftonová prohlásila: „Existuje enormní nerovnost ve zdrojích, které mají země k dispozici k překonání covidové krize. Chudší země prostě nemají k dispozici peněžní a jiné nástroje, které bohaté země používají k udržení svých ekonomik nad vodou. MMF tyto nástroje a zdroje má.“ 

Jak píše The Guardian, MMF by dokázal spustit komplexní systém odložení splátek dluhů, který by mohl nejchudším zemím ušetřit v příštích čtyřech letech 180 miliard dolarů. To by jim pomohlo vypořádat se s hospodářskou a zdravotní krizí a podpořilo by to jejich rychlejší hospodářské oživení v nadcházejících letech.

Nepřipadá v úvahu

Mluvčí MMF Gerry Rice k tomu řekl: „Zlaté rezervy poskytují základ rozvahy MMF, což umožňuje fondu půjčovat bezpečně a za nízké náklady svým členským zemím. To je v současnosti zvláště důležité, když MMF v souvislosti s pandemií poskytuje mimořádně velkou podporu všem členům, včetně nejchudších. MMF v tuto chvíli prodej zlata neplánuje.“

„MMF v březnu schválil nouzové financování více než 10 miliard dolarů do 47 zemí s nízkými příjmy a minulý týden jsme prodloužili druhou šestiměsíční tranši úlev na dluhové službě financovanou bohatšími zeměmi v podobě grantu pro 28 chudých zemí,“ dodal.

(rek)

Další z kategorie Zlato