Zlato (oz) / USD
1 904,90
0,49 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato údajně Rusku vynáší víc než plyn

Ruská centrální banka přestala od dubna zvyšovat své zlaté rezervy. Do té doby bylo Rusko zdaleka největším shromažďovatelm zlata, což ho s 2300 tunami magického kovu vyneslo na páté místo na světě co do velikosti devizových rezerv ve zlatě.

Podle analytiků společnosti Metals Focus vyprodukovalo Rusko loni 329,5 tuny zlata ve srovnání s 383,2 tuny Číny na prvním místě a australskými 325,1 tuny na třetím místě. Foto: iStock

Rusko zatím zůstalo za Itálií a Francií, třetím a čtvrtým největším držitelem žlutého kovu, dostatečně daleko od Německa, které vykazuje 3367,9 tuny zlatých rezerv a USA s 8133,5 tuny. Čína je na šestém místě s údajným podílem 2141 tun, ale těmto údajům se nedá příliš věřit. Mnozí jsou přesvědčeni, že je to mnohem víc.

Rusko odložilo nákupy, aby vyvezlo zlato na mezinárodní trhy, a zdá se, že se to obrovsky vyplácí. Zlato je nyní údajně největším exportním artiklem Ruska, před zemním plynem, který býval číslo jedna, což napomáhá pozitivní platební bilanci navzdory americkým ekonomickým sankcím. Centrální banka vykázala rekordní výši devizových rezerv, které na konci srpna dosáhly 594,4 bilionu dolarů, z čehož zlato má nový rekord 144,6 bilionu dolarů kvůli nárůstu jeho ceny.

„I s těžkým zásahem pandemie (v současnosti je Rusko s víc než milionem nakažených na čtvrtém místě v počtu potvrzených případů po USA, Indii a Brazílii) vypadá, že je v mnohem lepší kondici než většina ostatních zemí, kterým narostly obrovské dluhy. V tomto ohledu se zdá, že Rusko vychází z virové situace v silnější ekonomické pozici než většina západních zemí a jeho zlatou politiku je třeba považovat za jeden z hlavních důvodů tohoto výkonu,“ usuzuje Lawrie Williams, expert společnosti Sharps Pixley.

A těžba dál poroste

Podle analytiků společnosti Metals Focus vyprodukovalo Rusko loni 329,5 tuny zlata ve srovnání s 383,2 tuny Číny na prvním místě a australskými 325,1 tuny na třetím místě. „Vypadá to, že Rusko zkracuje náskok Číny, kde produkce kvůli přísnějším environmentálním kontrolám klesá. Pokud to tak bude pokračovat, nemusí trvat dlouho, než se Rusko dostane na první místo tabulky světových producentů zlata,“ miní vystudovaný důlní odborník Williams. Předpokládaná australská produkce tomu ale zřejmě udělá přítrž. V každém případě růst produkce zlata v těchto dvou zemích alespoň částečně vyrovnává pokles těžby jinde na světě.

„Zdá se, že Rusko i Čína cítí, že zlato bude mít stále větší význam při definování jakéhokoli nového globálního finančního řádu, který by mohl vzniknout a pozice nejvýznamnějších států produkujících zlato by jim měla zůstat. Pravděpodobný ekonomický kolaps způsobený pandemií může spíš dřív než později vést ke globální finanční renesanci, čehož by se Rusko a Čína měly dočkat v obzvlášť dobrém postavení,“ uzavírá svůj komentář londýnský analytik. 

(rek)

Další z kategorie Zlato