Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky i v krizi víc zlata nakupují než prodávají

Nejnovější údaje Mezinárodního měnového fondu za červenec ukázaly, že některé centrální banky již začaly uvolňovat zlato na pokrytí výdajů způsobených pandemií. Čisté nákupy centrálních bank (po odečtení prodejů) dosáhly výše 8,8 tuny, což je nejmíň od prosince 2018, kdy rozdíl činil -1,5 tuny.

Podle WGC zůstanou centrální banky v roce 2020 čistými kupujícími a jejich roční čistý nákup se prodlouží na 11 po sobě jdoucích let. Foto: iStock

„Hrubé nákupy přitom dosáhly 27,2 tuny zlata a dál se soustřeďují mezi trvale nakupující, což je trend, který jsme zaznamenali po většinu roku,“ komentuje novou statistiku marketingová organizace světových těžařů zlata (bez vyloučeného Ruska) World Gold Council (WGC). Turecko  nakoupilo 19,4 tuny, Katar 3,1 tuny, Indie 2,8 tuny a Kazachstán 1,9 tuny. 

Hrubý prodej naopak v červenci činil 17,7 tuny, což je nejvyšší úroveň od července 2019, kdy to bylo 24,6 tuny. Záporná čísla nejvíc podpořil Uzbekistán s prodejem 11,6 tuny zlata a Mongolsko s 6,1 tuny zlata, což je vlastně bez jedné tuny vše, co se dostalo na trh. Okrajový pokles rezerv zaznamenalo Rusko a Německo, které ze svých rezerv prodaly kolem půl tuny.

„I přes nižší úroveň růstu globálních oficiálních zlatých rezerv v červenci zůstávají meziročně čisté nákupy centrálních bank pohodlně nad 200 tunami. Počet prodejců je však nyní větší než počet kupujících: osm centrálních bank snížilo své zlaté rezervy (o tunu nebo víc) a sedm jich své držby o tunu nebo víc zvýšilo,“ uvádí komentář WGC. „Dál očekáváme, že centrální banky zůstanou v roce 2020 čistými kupujícími a jejich roční čistý nákup se prodlouží na 11 po sobě jdoucích let.“

Zlaté rezervy České republiky se poprvé v tomto tisíciletí zvýšily o 1,2 tuny už v červnu. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka nemá jít o trend, ale jen o přechodné doplnění zásob pro Českou mincovnu.

(rek)

Další z kategorie Zlato