Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Senzace č. 1: Warrenu Buffettovi se zalíbilo zlato

Velký nepřítel zlata Warren Buffet, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway s akciovým portfoliem v hodnotě 202,4 miliardy dolarů a celkovou hodnotou aktiv 707 miliard dolarů, poprvé v životě investoval do zlata, napsala agentura Bloomberg a ihned dodala: Pro trhy to není dobré znamení.

Buffett, pátý nejbohatší člověk na světě, miloval v životě jen o málo víc než sladkosti, sodovku a výnosy. Foto: Wikimedia

Multimilardář dosud příležitostně investoval v roce 1997 do stříbra se ziskem 97 milionů dolarů, avšak zlatem po celý svůj život (30. srpna mu bude 90 let) pohrdal. Slavná je jeho lekce na setkání investorů Berkshire: 

„Řekněme, že jste vydělali 10 000 dolarů ale neustále poslouchali proroky zkázy a chmur kolem sebe. A tak jste je použili na nákup zlata. Tehdy jste za 10 000 dolarů mohli koupit asi 300 uncí. A zatímco podniky investovaly a přicházely s novými vynálezy, vy jste se každý rok podívali do trezoru a měli svých 300 uncí. Ale nic to neprodukovalo. Nikdy. Takže co byste dnes měli? Měli byste 300 uncí zlata, jaké jste měli v březnu 1942,“ pravil v roce 2018.

Buffett, pátý nejbohatší člověk na světě, miloval v životě jen o málo víc než sladkosti, sodovku a výnosy. Po poslední krizi zůstal hlavním akcionářem ve většině velkých amerických bank. Proto je dnes šokující, že Buffettova společnost Berkshire Hathaway prodala 62 % svého podílu v JPMorgan Chase a snížila o 26 % svůj podíl ve Wells Fargo. Konglomerát také zrušil opce v dalších firmách poskytujících finanční služby včetně PNC Financial Services Group, M&T Bank, Bank of New York Mellon, Mastercard a Visa. Už v prvním čtvrtletí vystoupil z banky Goldman Sachs, což byl první z Buffettových znepokojivých signálů.

Berkshire také odešel z leteckých společností a z Restaurant Brands International, mateřské společnosti Burger King. Snad nejvíc bylo naznačeno tím, že jediným novým nákupem Berkshire byl Barrick Gold, světový gigant těžby zlata. Podíl je nyní oceněn na přibližně 605 milionů dolarů, což je, pokud jde o Berkshire, stále relativně málo. 

„Prodej bankovních akcií, když jsou úrokové sazby nízké, se dá očekávat, ale sázka na zlato je akt strachu a ne to, co se očekává od zkušeného investora, který už prošel četnými poklesy. A to Buffett v minulosti dokonce zlaté nákupy zesměšňoval (viz úvod),“ konstatovala sloupkařka Bloombergu Tara Lachapelleová. 

Hromadění hotovosti

Nyní Buffett s osobním majetkem kolem 80 miliard dolarů sice neskladá zlaté cihly ve sklepě, ale zdá se, že už i on sází na drahý kov. Pět největších investic Berkshire zůstává: Apple, Bank of America, Coca-Cola, American Express a Kraft Heinz; v posledních týdnech skupuje akcie Bank of America. Apple nyní představuje téměř polovinu hodnoty akciového portfolia Berkshire a vykazuje mnohem lepší výkon než samotná Berkshire. Buffett, který často vtipkoval, že je „čtvrtinou Coca-Coly“, teď přepíná na Apple.

„Ať tak, či onak, Berkshire prodala akcie v hodnotě 13 miliard dolarů, když by se dalo očekávat, že Buffett, oddaný americké ekonomice, půjde na nákupy. Není to proto, že by Berkshire potřebovala hotovost. V červnu měla neuvěřitelných 147 miliard dolarů. Hromadění hotovosti a nalezení přitažlivosti zlata naznačují, že Buffett vidí, že krize bude trvat déle a spíš se zhorší než zlepší.

Nikdo sice neví, zda tomu tak doopravdy bude, ale Buffett má svůj prst na pulzu ekonomiky prostřednictvím různých průmyslových odvětví, v nichž konglomerát Berkshire působí: od nákladní železnice, výrobu částí letadel, pojistných smluv prodejců automobilů, výrobu cihel až po spodní prádlo Fruit of the Loom, průmyslové chemikálie, rychlé občerstvení Dairy Queen, klenotnictví a mnoho dalšího,“ uzavírá komentář agentury Bloomberg. „Místo velké akvizice k narozeninám možná pošle do Omahy nějaké zlaté cihly.“

(rek)

Další z kategorie Zlato