Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlaté fondy opět v rekordech

Zlaté burzovní fondy (ETF a ETC) zaznamenaly osmý měsíc růstu. V červenci přidaly 166 tun zlata. Celkem je ve fondech nové historické maximum 3785 tun zlata. Je to o 400 tun zlata víc, než drží německá centrální banka, která po USA vlastní druhý největší zlatý poklad na světě.

Za prvních šest měsíců roku 2020 se celosvětové podíly zlata ETF a ETC (v tonáži) zvýšily o 31 %. Foto: Shutterstock

Cena zlata ve fondech je podle Světové rady pro zlato rovněž rekordní: 239 miliard dolarů. Globální čistý meziroční příliv 899 tun zlata do fondů je výrazně vyšší než předchozí roční maximum ve výši 646 tun, kterého bylo dosaženo v roce 2009.

Investičními lídry zůstaly dva americké fondy (SPDR® Gold Shares a iShares Gold Trust), které v červenci představovaly 61 % celosvětových investic do zlatých podílů. V Severní Americe musel SPDR nakoupit pro investory 63 tun zlata, zatímco iShares přidaly 35,5 tuny. V Evropě byla nejúspěšnější rovněž americká společnost Invesco Physical Gold s 11,8 tuny zlata před britskou iShares Physical Gold s 9,4 tuny.

„Geopolitické a makroekonomické podmínky naznačují, že silná poptávka po investicích do zlata a cenová výkonnost budou spíš maratónem než sprintem a že ve druhé polovině roku pravděpodobně překonají první polovinu,“ uvedl správce fondů Invesco Chris Mellor. Jeho ETC zaznamenala letos příliv více než 3,5 miliardy dolarů.

Lídrem je Amerika

Za prvních šest měsíců roku 2020 se celosvětové podíly zlata ETF a ETC (v tonáži) zvýšily o 31 %.  Severoamerické fondy se na celkových 166 tunách zlata v červenci podílely 118 tunami, evropské navýšily alokaci zlata o 40 tun. Fondy v Asii zaznamenaly nárůst o 4,9 tuny a zbytek světa o 3,4 tuny. Mezi největší investory v Evropě patří Švýcaři a Němci.

„Zlaté futures (opce na nákup zlata) na newyorské burze jsou zhruba o 15 dolarů dražší, než činí okamžitá cena unce zlata (oproti dvěma dolarům před pandemií). Investice do derivátů zlata je díky futures dražší než do fondu Invesco,“ řekl Mellor. 

Společnost Invesco dále uvedla, že jejich příliv investic tvořil čtvrtinu všech toků do evropských ETC. Invesco s 13,5 miliardy dolarů spravovaných aktiv je nyní největším evropským fondem.

ETC, ETF …

V Evropě a v Austrálii jsou poulárnější fondy ETC, které nabízejí zajištěné dluhové cenné papíry (směnky) vázané na kov. Umožňují investovat do drahých kovů bez nutnosti uzavírat smlouvy o fyzických dodávkách nebo obchodovat s futures. Fyzické zlato ETC je uskladněno v depozitářích bank, jako jsou JPMorgan nebo HSBC. 

V Americe oblíbenější fondy ETF prodávají investorům přímo podíly na zlatu, které je uskladněno u bezpečnostních agentur, jako jsou např. Loomis nebo Brink´s. Hodnota podílů ETF, stejně jako cena směnek ETC, se odvíjí od denního pohybu ceny zlata v Londýně.

a depozitáře

„Investorům nabízíme bezpečné a plně pojištěné úložné řešení již od 10 liber (13 dolarů) měsíčně,“ nabízí Brink´s na svých stránkách. Zlato, stříbro, platinu nebo palladium umí Brink´s , díky svým pobočkám ve 110 zemích, kdykoli prodat nebo fyzicky doručit na domovskou adresu majitele. 

„Pokud se rozhodnete prodat uložený drahý kov, odkoupíme ho za 97 %  aktuální ceny. Proto se nikdy nemusíte starat o fyzickou dodávku drahých kovů. Peníze budou vyplaceny přímo na váš bankovní účet do 48 hodin,“ fušuje agentura do řemesla obchodníkům se zlatem.

Častá argumentace, že nevýnosné zlato se prodražuje o náklady na jeho správu, se týká právě takových depozitářů. V období zlatého boomu a nevýnosných úrokových sazeb však náklady na uskladnění zlata a jeho dopravu jsou oproti jeho výnosům přijatelné.

(rek)

Další z kategorie Zlato