Zlato (oz) / USD
1 908,48
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata podle analytiků v delším horizontu ještě poroste

Cena zlata v delším horizontu zřejmě ještě poroste, krátkodobě ale nelze vyloučit mírný pokles ceny kvůli vybírání zisků ze strany investorů. Vyplývá to z vyjádření odborníků oslovených ČTK. Příští rok by přitom podle některých odhadů mohla cena zlata překonat hranici i 3000 dolarů za troyskou unci a výhledově stoupnout i na 8000 dolarů. Celosvětový zájem o zlato je přitom patrný i v Česku, kdy od března roste poptávka po fyzickém zlatě v meziročním srovnání až trojnásobně.

Příští rok by podle některých odhadů mohla cena zlata překonat hranici i 3000 dolarů za troyskou unci a výhledově stoupnout i na 8000 dolarů. Foto: iStock

Cena zlata v úterý poprvé v historii překročila hranici 2000 dolarů (zhruba 44.400 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Dnes pak cena vystoupila nad 2030 USD za unci. K zájmu o nákup zlata přispívá slabší dolar, pokles výnosů klíčových dluhopisů americké vlády a zejména očekávání, že Spojené státy a zřejmě i některé další země budou muset přistoupit k další podpoře ekonomiky.

„Investice do zlata zažívají nejlepší období, ale zásadní růst nás teprve čeká. Kvůli hrozbě koronaviru, tištění peněz, znehodnocování měn a ekonomické krizi bude i jeho cena nadále růst. V příští roce odhaduji růst ceny zlata ke 3000 dolarů za unci, do tří let to bude až 8000 dolarů za troyskou unci,“ uvedl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Upozornil, že například americká centrální banka vytiskla za několik týdnů tolik nových dolarů, kolik vytvořila za téměř dvě století. „Takže obava z růstu inflace a znehodnocení měn žene cenu zlata nahoru,“ dodal.

Společnost Golden Gate přitom podle něj od letošního března zaznamenává na českém trhu meziročně trojnásobnou poptávku po fyzickém zlatě a stříbře.

„Cena zlata v tomto týdnu překonala psychologickou hranici 2000 dolarů a to s velkým objemem, což značí že může pokračovat v růstu. Na druhou stranu, může dojít ke krátkodobému vybíraní slušných zisku a boj o 2000 hranici ještě může být zajímavý. Ze střednědobého pohledu má však zlato momentum a s ohledem na všechna možná rizika, se přikláním k jeho dalšímu růstu,“ uvedl makléř Wood & Company Filip Kejla.

Analytik Purple Trading Štěpán Hájek upozornil, že zlato jako investice se v minulosti příliš nevyplácela, protože dlouhodobě nedokáže růst ceny překonat průměrnou míru roční inflace. „V dobách krize se mu však nesmírně daří a mnoho lidí by mělo zpozornět, protože centrální banky ředí peníze, čímž je znehodnocují a růst zlata tak nemusí být zdaleka u konce. Pokud k tomu nárazově přijde nárůst geopolitického dění, jako úterní výbuch v přístavu v Bejrútu, má zlato zaděláno na další historické milníky,“ uvedl. Zároveň ale očekává v ceně zlata v nejbližší době korekce. „Trhy nedokážou růst takovým tempem donekonečna,“ dodal.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že při zohlednění inflaci byla cena zlata v roce 1980 ještě o necelou třetinu výše než dnes. „V reálném vyjádření se tedy žádný rekord zatím nekoná. Suma 2000 dolarů má menší kupní sílu než suma 850 dolarů v lednu 1980. Unce zlata tedy musí zdražit o dalších zhruba 660 dolarů, abychom mohli hovořit o rekordní dolarové ceně nejen nominální, ale i reálné,“ uvedl.

S cenou zlata přitom roste také kryptoměna bitcoin, upozornil zakladatel Bitstock.com Martin Stránský. „Pomáhá jí k tomu oslabení dolaru, tištění peněz ze strany centrálních bank a hrozba výrazné inflace. Momentálně se hodnota bitcoinu pohybuje okolo 11.300 dolarů, v přepočtu zhruba 250.000 korun. Investoři vidí ve zlatě i bitcoinu alternativu k tradičním měnám a v době nadcházející krize do těchto komodit investují mnohonásobně více,“ uvedl.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato