Vyberte možnost Stránka

Exploze v Bejrútu katapultovala zlato poprvé nad 2000 dolarů

Exploze v Bejrútu katapultovala zlato poprvé nad 2000 dolarů

Exploze obřích rozměrů, která otřásla libanonským Bejrútem, donutila zlato vyrůst nad 2000 dolarů za unci. Stalo se tak vůbec poprvé v historii. Celosvětově vzrůstá napětí. Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda hovoří o tom, že cena zlata se může za unci vyšplhat až k 2500 dolarům.

 

Exploze nedozírných důsledků v libanonské metropoli Bejrútu zvyšuje geopolitické napětí a eskaluje napětí na Blízkém východě. Růstu ceny zlata pomáhá i další balík fiskálních opatření ve Spojených státech. Důsledkem toho bude USA ještě ve větší míře zadlužena. Kvůli tomu se podle Kovandy znehodnotí americký dolar.

„Nelze vyloučit další růst ceny zlata až na 2500 dolarů za unci. Žlutý kov v posledních týdnech s ojedinělou intenzitou nakupují zpravidla velmi dobře informovaní bohatí jednotlivci a zámožné rodiny celého světa v obavě z padajícího dolaru a možné globálně významné bezpečnostní konfrontace, například USA a Číny nebo nyní i blízkovýchodní,“ sdělil Kovanda.

Zlato se v roce 2020 dostává na již třetí historické maximum od roku 1971. Touto dobou došlo ke zrušení brettonwoodského systému směnných kurzů a s ním navázání amerického dolaru právě na zlato. K prvnímu z vrcholů došlo v roce 1980, ke druhému pak před devíti lety.

 

K překonání nominální a reálné hodnoty musí dosáhnout 2660 USD

V případě zohlednění inflace cena zlata dosahovala v roce 1980 o necelou třetinu vyšší hodnoty než v současnosti. S ohledem na reálná čísla pak o rekord prozatím nešlo.

„Zlato dnes vystoupalo na svoji rekordní dolarovou cenu v nominálním vyjádření, když se kontrakt na drahý kov s okamžitým datem dodání prodával poprvé v historii za více než 2000 dolarů za troyskou unci,“ uvedl Kovanda.

„Avšak tato suma má menší kupní sílu než suma 850 dolarů v lednu 1980. Až právě tolik tehdy stála troyská unce zlata. Suma 850 dolarů roku 1980 odpovídá zhruba sumě 2660 dolarů roku 2020. Unce zlata tedy musí zdražit o dalších zhruba 660 dolarů, abychom mohli hovořit o rekordní dolarové ceně nejen nominální, ale i reálné,“ ukončil Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Zlato aneb hrozí nafouknutí zlaté bubliny?

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi