Hlavní obsah

Zlato je nominálně nejdražší v historii

Právo, gin

Zlato je teď nominálně nejdražší v novodobé historii. Včera cena zlata pokořila absolutní cenový rekord, když se troyská unce drahého kovu prodávala až za 1944,71 dolaru (v přepočtu přes 43 460 korun).

Foto: Leonhard Foeger, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Dosavadní absolutní cenový rekord, dosažený 6. září 2011, činil 1921,17 dolaru. Po dosažení vrcholu se zlato včera odpoledne prodávalo za zhruba 1931 dolarů za unci.

„Cena zlata v těchto dnech stoupá na svůj třetí vrchol od roku 1971, kdy byl opuštěn brettonwoodský systém směnných kurzů a s ním i navázání amerického dolaru na zlato. První z vrcholů nastal v roce 1980, druhý pak před devíti lety,“ shrnul ekonom Lukáš Kovanda.

Kellnerova PPF prodala podíl v ruském těžaři zlata Polymetal

Ekonomika

Podle něho ale při zohlednění inflace byla cena zlata v roce 1980 ještě o zhruba třetinu výše než dnes. Očekává se proto, že jeho aktuální cena kvůli globální nejistotě ještě dál poroste.

„Úloha zlata jako strategického aktiva bude růst. Zlato historicky chrání investory před inflací, funguje ale velmi dobře také v době deflace: toto období se vyznačuje nízkými úrokovými sazbami a vysokým finančním stresem, což má za následek růst poptávky po zlatě,“ předpokládá rovněž šéf společnosti Zlaťáky Lukáš Jankovský.

Investoři masivně investují do zlata nejen v jeho fyzické podobě, ale také prostřednictvím fondů.

Také Česká národní banka, která státní zlatý poklad doposud rozpouštěla, letos v červnu do zlata investovala poprvé od roku 1999, kdy jeho zásoby po letech poklesů zvýšila o 1,2 tuny. Zlata se přitom zbavovala v době, kdy bylo na svém čtyřicetiletém cenovém dně.

V korunách je rekord nižší

V českých korunách se zlato zatím nejdráže prodávalo v polovině května, kdy cena dosáhla 45 143 Kč za unci.

Ze zprávy World Gold Organization vyplývá, že výkonnost zlata v amerických dolarech se už v první polovině letošního roku zvýšila o 16,8 procenta, což bylo nejvíce ve srovnání se všemi ostatními aktivy. Důvodem je to, že pandemie nového koronaviru devastuje světovou ekonomiku.

Například Mezinárodní měnový fond počítá v letošním roce s poklesem globální ekonomiky o 4,9 procenta a s vysokou mírou nezaměstnanosti. Z dalších drahých kovů se zhodnocuje rovněž stříbro, a to meziročně o 35 procent.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám