Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nákupy zlata na burzách pokořily všechny rekordy

Burzovní fondy nabízející investice do cenných papírů zajištěných zlatem již zaznamenaly sedmý měsíc po sobě růst investic. V červnu prodaly cenné papíry v hodnotě 5,6 mld. USD, což by znamenalo 104 tun zlata. Globální čistý příliv peněz do zlatých fondů tak za první pololetí dosáhl 39,5 mld. USD, což představuje 734 tun zlata. To je […]

Burzovní fondy nabízející investice do cenných papírů zajištěných zlatem již zaznamenaly sedmý měsíc po sobě růst investic. V červnu prodaly cenné papíry v hodnotě 5,6 mld. USD, což by znamenalo 104 tun zlata. Foto: iStock

Burzovní fondy nabízející investice do cenných papírů zajištěných zlatem již zaznamenaly sedmý měsíc po sobě růst investic. V červnu prodaly cenné papíry v hodnotě 5,6 mld. USD, což by znamenalo 104 tun zlata. Globální čistý příliv peněz do zlatých fondů tak za první pololetí dosáhl 39,5 mld. USD, což představuje 734 tun zlata. To je výrazně víc než dosud rekordní příliv investic za celý rok.

Rekordní roční tonáž nového zlata činila 646 tun v roce 2009, rekordní hodnota v dolarech byla 23 miliard v roce 2016. Abychom sílu současné poptávky uvedli do kontextu, virtuální nákupy zlata byly letos v prvním pololetí také výrazně vyšší než rekordní čisté nákupy centrálních bank  zaznamenané v letech 2018 a 2019. „Poptávka fondů by mohla absorbovat zhruba 45 % světové produkce zlata v prvním poletí 2020,“ konstatoval web World Gold Council.

Z oněch 104 tun zlata nakoupily severoamerické fondy 83 tun, držba evropských fondů vzrostla o 18 tun a zbytek připadá na Asii a ostatní regiony. Během prvních šesti měsíců roku se celosvětově množství zlata ve fondech zvýšilo o celou čtvrtinu. Podíly z hlediska tonáže i hodnoty stále dosahují nových maxim. Severoamerické fondy nyní představují 52 % z celkových investic do zlata, evropské 43 % z celosvětových tonáží.

V Evropě zaznamenala největší nákupy Amundi Physical Gold ETC kotovaná na francouzském trhu (10 t), německý Xetra-Gold přidal dalších 7 tun, zatímco podíly společnosti Invesco Physical Gold ETC ve Velké Británii překvapivě o 4 tuny klesly. Pro srovnání: největší americký fond SPDR Gold Shares přidal 56 tun papírového zlata. Ten ale tvrdí, že prodej zlatých akcií okamžitě dorovnává nákupy zlata z Evropy. 

(rek)

Další z kategorie Zlato