Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Uzbekistán za měsíc koupil zhruba stejně zlata jako má ČNB

Zlato hraje důležitou roli ve správě rezerv drtivé většiny centrálních bank. Podle nejnovějších dat Mezinárodního měnového fondu činily čisté nákupy (po odečtení prodejů) centrálních bank v květnu 39,8 tuny zlata v hodnotě zhruba 55 miliard českých korun. Od začátku roku se tak globální zlaté rezervy zvýšily o 181 tun, což je o 31 procent míň než ve stejném období v roce 2019.

Podle nejnovějších dat Mezinárodního měnového fondu činily čisté nákupy (po odečtení prodejů) centrálních bank v květnu 39,8 tuny zlata v hodnotě zhruba 55 miliard českých korun. Foto: iStock

Pouze dvě banky své zlaté rezervy zvýšily v květnu výrazně (o tunu nebo víc). Největším kupcem zlata byla turecká centrální banka, jež si pořídila 36,8 tuny. Uzbekistán si za jeden měsíc koupil zhruba stejně zlata, jako vlastní ČNB. Své zlaté rezervy zvýšil o 6,8 tuny na celkových 342,8 tuny zlata.

V květnu pouze Mongolsko zaznamenalo výrazný pokles zásob zlata o 3,3 tuny. Za posledních 12 měsíců jen šest centrálních bank, mezi nimiž nechybí ČNB, své zásoby zlata snížilo (o 31,8 tuny). ČNB se zlatého pokladu podle statistiky WGC (World Gold Council) zbavuje po stovkách kilogramů v nepřetržité řadě od roku 2004.

Druhou zemí Evropy, jež snižuje své zlaté rezervy, je podle stejného zdroje Německo. Ze svých obrovských zásob 3363 tun, po USA druhých největších na světě, ročně prodává tři až čtyři tuny zlata, s velkou pravděpodobností do své národní mincovny, stejně jako ČNB. Podle WGC ale německý zlatý poklad i nadále tvoří přes tři čtvrtiny měnových rezerv, zatímco u českých jsou to 0,3 procenta.

(rek)

Další z kategorie Zlato