Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cenné papíry podložené zlatem jdou na dračku

Jízda zlata získala v úterý novou dynamiku, když se investoři nahrnuli do fyzickým zlatem krytých burzovních fondů, aby si zajistili tvrdá aktiva v očekávání ultranízkých, nebo i negativních úrokových sazeb a znehodnocování měn. Burza s papírovým zlatem (cenné papíry v hodnotě zlata) Comex v New Yorku je největším obchodním centrem s tímto drahým kovem. A z toho titulu rozhodujícím způsobem ovlivňuje světovou cenu zlata.

Zlaté fondy drží fyzické zlato a vydávají akcie. Akcionář si tak kupuje zlomek drženého zlata. Cena akcie pak odráží pohyb ceny zlata. Foto: iStock

Zlato s dodáním v srpnu, nejaktivnější cenný papír na obchodní burze, se už prodávalo za 1786,10 dolaru za unci, tedy nejvyšší cenu od října 2012. Jen v letošním roce tak zlato vydělalo investorům 17 procent. A jak uvádí většina technických analýz, hranice 1800 dolarů za unci je na dohled. „Naposledy se zlato obchodovalo za 1800 dolarů za unci v září 2011, ale tentýž rok skončilo na 1565 dolarech za unci,“ připomíná internetový portál Mining.com.

Světová rada pro zlato informovala, že v pátek došlo k masivnímu nákupu 27,3 tuny zlata v hodnotě přesahující 1,7 miliardy dolarů ve zlatem zajištěných fondech obchodovaných na burze. Největší podíl si ukousl největší zlatý fond na světě SPDR Gold Shares, který prodal podíly na 23,1 tuny. 

V pondělí SPDR prodal dalších 6,7 tuny papírového zlata, čímž se investice do zlata jen v tomto fondu zvýšily na 1166 tun v hodnotě 66 miliard amerických dolarů, což je nejvyšší hodnota od dubna a února 2013.

Papírový gigant

Když SPDR v roce 2004 zahájil činnost (18 měsíců poté, co byl v Austrálii založen první fyzickým zlatem zajištěný fond), rychle na trhu dominoval. Hned první den investoři nakoupili něco přes osm tun zlata (cenných papírů v této hodnotě), což fondu přineslo čistou hodnotu aktiv 115 milionů dolarů.

O pouhé dva dny později aktiva překročila hranici jedné miliardy dolarů a v následujícím týdnu již měla hodnotu více než 100 tun zlata. Hranice 1000 tun byla překročena v únoru 2009. V druhé půli srpna 2011, kdy zlato dosáhlo rekordu nad 1900 dolary za unci, se SPDR stal suverénně největším zlatým fondem na světě s čistou hodnotu aktiv 77,5 miliardy dolarů.

Další populární volbou je druhý největší fond iShares Gold Trust. „V červnu mají jeho aktiva čistou hodnotu kolem 25 miliard dolarů. Vydaných 1,5 miliardy akcií představuje cenu akcie v hodnotě asi 0,009547 ceny unce zlata. Náklady na správu činí 0,25 procenta. Stejně jako akcie SPDR je iShares Gold Trust organizován jako trust, který drží fyzické zlato ve sklepeních Londýna a New Yorku,“ uvádí Investopedie.

Jak to funguje

Zlaté fondy drží fyzické zlato a vydávají akcie. Akcionář si tak kupuje zlomek drženého zlata. Cena akcie pak odráží pohyb ceny zlata, obvykle v hodnotě okolo jedné desetiny nebo jedné setiny ceny kovu. Jak se cena zlata pohybuje nahoru nebo dolů, tak se mění i cena akcie. 

Na začátku mají akcie fondu hodnotu dejme tomu jedné desetiny ceny unce zlata. Množství zlata, které představuje každá akcie, se však časem mírně snižuje, protože například SPDR účtuje investorům roční poplatek 0,4 procenta a tyto poplatky pomalu snižují čistou hodnotu akcií, tedy mírně snižují množství zlata, které každá akcie obsahuje. Tento poplatek je relativně skromný v souvislosti s dlouhodobými zisky zlata. Podle údajů Světové rady pro zlato mělo zlato od roku 1971 průměrnou návratnost asi 10 procent ročně.

Fyzické poplatky za skladování a pojištění fyzického zlata pro drobné investory jsou obvykle vyšší než 0,4 procenta ročně nebo 0,25 procenta jako u iShares Gold Trustu. Proto jsou fondy oblíbeným prostředkem investování do zlata zejména pro velké korporace, které se nechtějí zabývat nákupem, dopravou a skladováním zlata.

(rek)

Další z kategorie Zlato