Zlato (oz) / USD
1 924,20
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spor o venezuelské zlato před soudem

V podzemních trezorech pod Bank of England, kde mnoho států, včetně České republiky, skladuje alespoň část svých zlatých rezerv (ČNB zhruba polovinu), leží sporné zlato v hodnotě 1,9 miliardy dolarů. Přístup k němu teoreticky mají dvě strany. O tom, komu náleží, má rozhodnout soud.

Venezuelská centrální banka (BCV) zažalovala Bank of England, že ji odmítá zlato vydat. Foto: iStock

Venezuelský prezident Nicolas Maduro říká, že zlato patří jeho centrální bance. Jeho soupeř, šéf opozice Juan Guaido, kterého britská vláda uznává za právoplatného vůdce Venezuely zase tvrdí, že zmíněné zlaté cihly patří pod jeho kontrolu.

A tak tento týden začne britský obchodní soud jednat o tom, kdo je oprávněným majitelem uloženého zlata. Venezuelská centrální banka (BCV) totiž zažalovala Bank of England, že ji odmítá zlato vydat. 

V sázce je značné množství stále ubývajícího venezuelského zlata. Právníci zastupující BCV se to snaží sehrát jako příspěvek na humanitární účely, protože většina zlata z Londýna by se podle nich prodala na financování boje s koronavirem. 

Opozice ale tvrdí, že Maduro chce použít zlato k odměňování svých zahraničních spojenců, což  právníci BCV popírají. Jenže během posledních dvou let Madurova vláda z rezerv státu prodala přibližně 30 tun zlata. Pro socialistickou vládu je zlato jedinou možností získat potřebnou tvrdou měnu, sdělili agentuře Reuters lidé, kteří jsou obeznámeni s operacemi a daty centrální banky.

Opozice, kterou Guaido vede téměř rok a půl naopak doufá, že příznivý rozsudek by mohl ovlivnit další země, aby jí poskytly kontrolu nad venezuelskými aktivy, včetně pěti miliard dolarů zmrazených na zahraničních bankovních účtech.

„Bezpochyby by uznání vlastnictví soudem bylo velmi důležitým precedentem,“ řekl Reuters šéf zahraničního právního odboru José Ignácio Hernandéz, který opozici u soudu zastupuje. Policie na jeho aktivitu zareagovala tím, že 1. června v jeho domě provedla razii, ačkoli Hernandéz nyní žije v USA.

Utažené šrouby

Spor začal v květnu 2018, kdy si Maduro zajistil znovuzvolení prezidentem, které opoziční koalice bojkotovala a označila za podvod. Poté Boris Johnson, tehdy britský ministr zahraničí, prohlásil: „Možná budeme muset ekonomický šroub Venezuely utáhnout.“

Guaidův tábor se domnívá, že soud by měl své rozhodnutí založit na uznání jeho moci britskou vládou. A ministerstvo zahraničí v dopise soudu v březnu potvrdilo, že oficální postoj vlády se nezměnil.

BCV svírána mezinárodním bojkotem požádala Bank of England o vydání 14 tun zlata. Ještě před sankcemi Venezuela vyplatila několik půjček od Deutsche Bank zajištěných zlatem. To vedlo k tomu, že se dalších 17 tun zlata v trezorech anglické centrální banky přesunulo do majetku BCV. Tím došlo ke zvýšení celkového množství zlata uloženého v Londýně na 31 tun, což je asi čtvrtina celkových zlatých rezerv Venezuely.

Bank of England se k případu dlouhodobě odmítá vyjadřovat. Rozhodnutí soudu se neočekává dřív než v srpnu nebo září.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato