Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed by měl rozbít tabu a nakupovat zlato

Generální ředitel privátní společnosti Guggenheim Investments Scott Minerd zkoumá různé neortodoxní možnosti, jak by měl postupovat Fed (centrální banka USA) pokud ekonomika zůstane ve vleklém poklesu. Říká, že pokud to neudělá Fed, bude nutné udělat nákupy zlata místo něj. Jak tomu rozumět? Podle Minerda je to jednoduché a logické.

Dolar může zpočátku oslabovat, ale i jiné centrální banky by brzy mohly kupovat zlato, podobně jako kopírují kvantitativní uvolňování nebo NIRP. Foto: iStock

Fed by místo rozsáhlých nákupů aktiv v řádu bilionů dolarů mohl nakoupit zlato, aby udržel dolar jako světovou rezervní měnu. „Není to poprvé, kdy jsme takové rouhání slyšeli. V očích estabilishmentu (pokud jde o veřejnou prezentaci, na rozdíl od osobního jednání) je vlastnictví zlata urážkou všemocných centrálních plánovačů. Změna názoru by byla přiznáním, že vše není v pořádku,“ konstatuje ekonomický web Zero Hedge.

V roce 2016 navrhl stratég společnosti Pimco Harley Bassman, že místo nákupu dluhopisů nebo akcií nebo ropy „by Fed měl uvolnit masivní program nákupu zlata, tak jako v období deprese, kdy to účinně podpořilo americkou ekonomiku.

Bassman tehdy řekl, že Fed by to měl „napodobit vydáním veřejné nabídky na nákup značného množství zlata za podstatně vyšší cenu než je na volném trhu, třeba za 5000 dolarů za unci? Mohlo by se obchodovat přímo v regionálních federálních úřadech nebo prostřednictvím autorizovaných puncovních úřadů“.

„Masivní program nákupu zlata Fedem by se od minulých snah o měnovou expanzi lišil. Mechanismus by byl obsažen ve finančním systému, papírová měna by byla použita k nákupu papírových aktiv, která by se poté vypořádala v rozvahách bank. Protože kvantitativní uvolňování je pro většinu lidí mimo Wall Street něčím tajemným a NIRP (Negativní úroková politika, kdy nominální úrokové sazby jsou stanoveny se zápornou hodnotou) je pro většinu neakademiků bizarní, mělo by to malý dopad na inflační očekávání. Spotřebitelé jsou totiž se zlatem lépe obeznámeni než bankovní systém, takže tato cesta měnové expanze by konečně mohla zvednout kotvu inflačních očekávání a souvisejících výdajových návyků,“ vysvětluje v komentáři Zero Hedge.

Dolar může zpočátku oslabovat, ale i jiné centrální banky by brzy mohly kupovat zlato, podobně jako kopírují kvantitativní uvolňování nebo NIRP. Efektivní zvrat programu nákupu zlata spočívá v tom, že zvyšuje cenu všeobecně uznávaného úložiště hodnoty.

Další výzvy pro Fed

V následujících měsících a letech bude Fed čelit mnoha výzvám. Hospodářská produkce zůstane pod svým potenciálem, protože se musí vypořádat s pandemií a jejími dlouhodobými zjizvujícími účinky. 

„Další výzvou bude schodek vládního rozpočtu USA, který letos přesáhne tři biliony dolarů, se značnou pravděpodobností, že bude větší. Pokud Fed nezačne rázně jednat, tak propad státních cenných papírů začne pravděpodobně tlačit úrokové sazby výš a ohrozí celkovou hospodářskou expanzi. A to Fed nemůže dovolit.

Pravděpodobnost, že se Fed bude muset dál zabývat značnými nákupy státních cenných papírů  je velmi vysoká. Schopnost přilákat dostatek kapitálu k financování deficitu v bilionech dolarů je při současných úrokových sazbách omezená,“ konstatuje šéf Guggenheim Investments spravující okolo 275 miliard dolarů

„Špinavé malé tajemství o kvantitativním uvolňování během finanční krize spočívá v tom, že bylo použito na financování státního rozpočtu USA a na udržování úrokových sazeb. Fed chce zajistit, aby úvěry byly dostupné za atraktivní ceny, což znamená, že na obzoru musí být program formálního kvantitativního uvolňování či rozsáhlé nákupy aktiv.

„Vzhledem k potřebám financování vlády očekávám, že příští program z hlediska měsíčních nákupů bude větší než jakýkoli předchozí. Současné tempo nákupů Fedu (6 miliard dolarů za den nebo zhruba 125 miliard za měsíc) nestačí k absorpci 170 miliard dolarů v měsíční emisi státních dluhopisů, kterou očekáváme po zbytek roku. Pokud se díváme na plány Fedu, nemůžeme se vyhnout diskusi o jednom dalším nástroji,“ uvádí autor statě. 

Zlato má posílit dolar

Od konce roku 2018 dolar vůči zlatu drasticky ztrácí hodnotu a přitom si zachovává určitou  stabilitu vůči svým protivníkům. Centrální banky po celém světě včetně Fedu drží téměř 35 tisíc tun zlatých rezerv. Vlastní zlato, aby podpořily své rezervy aktivem, které se v těžké krizi stává stále cennějším. Nejsou žádné známky toho, že by svět zpochybňoval hodnotu amerického dolaru, ale je jasné, že jako světová rezervní měna pomalu ztrácí podíl na trhu.

Vzhledem k tomu, že se Fed bude podílet na financování vládního deficitu, mohl by být americký dolar ohrožen negativní spekulací o jeho postavení jako dominantní globální rezervní měny. Investice do zlata ale mohou tento trend kompenzovat. Hromadění zlata jako rezervního aktiva je historicky vnímáno jako odpovědná reakce v období krize. To se v budoucnu může ukázat jako dobrá volba.

Co se zdálo šílené je dnes běžné

„Před deseti lety jsem hovořil o kvantitativním uvolňování jako neortodoxní měnové politice. Dnes je to přijatelný a už i běžný nástroj Fedu. Představit si, že tato politika bude považována za zdravou bylo tehdy prakticky nemyslitelné,“ připomíná Scott Minerd. 

„Mnoho lidí odmítne zlatou myšlenku oproti strategii tisku peněz jako absurdní, proč raději nekupovat ropu, domy nebo nějaká jiná tvrdá aktiva a bláznit kolem zlata, proč nerozhazovat peníze z vrtulníku? Na první námitku bych odpověděl tím, že za peníze se považuje výhradně zlato, a co se týče vrtulníku, nečekejte, že brzy vzlétne, protože je to jen chiméra Washingtonu.

Buďme upřímní; většina lidí si před několika lety myslela, že NIRP je nesmysl, přesto je nyní implementován šesti centrálními bankami s malými důkazy, že funguje. A zatímco program nákupu zlata se měl považovat jen za pohádku, je na něm jedinečné, že už se vyzkoušel s potvrzeným pozitivním dopadem na americkou ekonomiku,“ uzavírá Zero Hedge.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato