Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nechci doporučovat zlato, ale musím, říká Eric Fry

Co mají společného Ray Dalio, Paul Tudor Jones, Seth Klarman, Jeffrey Gundlach, Mark Mobius a Stanley Druckenmiller? Jsou to všichni slavní, neuvěřitelně úspěšní investoři … a všichni dnes vkládají peníze do zlata. Přestože nikdo nemá křišťálovou kouli, je třeba vzít na vědomí, že zlato míří výš, a možná hodně vysoko. Nezávislý analytik a sám úspěšný investor Eric Fry na toto téma napsal: Zlato se stalo tak jistým obchodem, že je těžké do něj nejít.

šichni dnes vkládají peníze do zlata. Přestože nikdo nemá křišťálovou kouli, je třeba vzít na vědomí, že zlato míří výš, a možná hodně vysoko. Foto: iStock

„Investoři jen zřídka kupují zlato, protože chtějí. Kupují ho, protože musí. Zlato totiž čas od času nabízí skvělé, ne-li velkolepé obchodní příležitosti,“ uvádí Eric Fry na webu Investor Place. Úvahy tohoto nezávislého analytika zcela jistě stojí za přečtení, protože je rády přebírají i renomovaná média jako Time, Wall Street Journal, International Herald Tribune, Business Week nebo USA Today.

„Cyklika na finančním trhu. Ekonomická krize. Geopolitický stres. Peněžní nestabilita. Kterýkoli z těchto čtyř faktorů má historií ověřenou moc určovat cenu zlata. A dnes si nemusíme vybírat – jsou tu všechny čtyři. První tři z těchto vlivů není třeba komentovat, protože jsou evidentní. Ale ta poslední položka, měnová nestabilita, může vyžadovat určité vysvětlení. Jednak proto, že je méně zřejmá, ale i proto, že to může být nejdůležitější vliv,“ objasňuje Fry. 

„Na povrchu se zdá, že globální měnová situace je celkem stabilní. Proti americkému dolaru nepadají žádné hlavní měny. A samotný dolar, i když v poslední době poskakuje nahoru a dolů, se obchoduje téměř tam, kde byl po většinu z posledních pěti let.

Takže, kde je nestabilita? No přece pod povrchem. Přestože si všechny hlavní měny udržují své hodnoty vůči sobě navzájem, ztrácí všechny vůči zlatu. Během posledních 12 měsíců stoupla cena zlata vůči americkému dolaru o 33 procent. Ale ještě větší zisky má vůči euru, britské libře, kanadskému dolaru i čínskému juanu. Zlato se nyní obchoduje s novými historickými maximy proti každé hlavní měně kromě amerického dolaru.

To je podpovrchová měnová nestabilita, která přitahuje malou pozornost. Ale teď, když se zdravotní krize proměnila v globální hospodářskou krizi, zavázaly se vlády a centrální banky k vytváření prakticky neomezených „zdrojů“ v boji proti recesi.

Krátký pohled zpět

Trh se zlatem může být na prahu trhu podobnému roku 2009. Tehdy v únoru, v nejtemnějších chvílích krize, dosáhla cena zlata rekordu vysoko nad 1000 dolary za unci. Ale o tři měsíce později se akciový trh ze svých minim odrazil o víc než 30 procent a zdálo se, že krize končí. Takže když se zlato stále obchodovalo kolem 900 dolarů za unci, jevilo se to jako ideální čas na vyplacení zisků spojených se zlatem a odejít.

Koncem roku 2008 představil předseda Federálního rezervního systému (Fed) Ben Bernanke světu nový kontroverzní termín „kvantitativní uvolňování“ (QE). V podstatě vykouzlil Fed dolary ze vzduchu a použil je na nákup amerických dluhopisů a cenných papírů ze zkrachovalých hypoték – jak na podporu jejich cen, tak na zajištění likvidity na úvěrových trzích.

Ekonomové sice stále debatují o výhodách této nekonvenční taktiky, leč připouštějí, že to fungovalo. Ekonomika se zotavila a akciový trh se vydal na rekordní 11letý růst.

Vrátíme-li se zpět na trh se zlatem, Bernankeův program QE byl prostě novým zvratem ve staré taktice zvané „tisk peněz“. Tento program proto do určité míry podkopával hodnotu dolaru a posílil hodnotu zlata. I když se cena zlata na začátku roku 2009 pohybovala poblíž svého rekordu, v následujících dvou letech se ještě zdvojnásobila.

Historie se může zopakovat

Podobná verze této historie se možná bude opakovat. Když jde QE nahoru, tak tam jde také zlato. Fed spolu s dalšími významnými centrálními bankami po celém světě nyní provádí velmi agresivní programy QE. A většina klíčových zemí také vrhá biliony dolarů do dluhových záchranných balíčků a stimulačních opatření. Titánská měnová a fiskální snaha o stabilizaci by měla během roku nebo dvou relativní hodnotu zlata ještě zvýšit.

Pro srovnání: Ben Bernanke utratil při QE dva biliony dolarů za tři roky. Nový program QE Jerome Powella spotřeboval 2,6 bilionu dolaru za poslední dva měsíce!

Evropská, japonská a několik dalších významných i menších centrálních bank také provádějí rozsáhlé operace QE – a to vše dobře dopadá na cenu zlata. A nezapomeňte, že další tři faktory, které mají tendenci zvyšovat cenu zlata, nikam neodešly. Nestálost na akciových trzích, hospodářská krize a geopolitický stres zaznamenávají nejméně devítku na stupnici 10 bodů.

Sečteno a podtrženo: Nechci doporučovat zlato, ale musím. V mé 30leté kariéře jsem nikdy neviděl pro obchod se zlatem slibnější dispozici,“ uzavírá Fry.

(rek)

Další z kategorie Zlato